Položte plovoucí podlahu

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
K položení laminátové podlahy nepotřebujete lepidlo, šrouby ani hřebíky. Pokládka je tedy otázkou jen několika hodin. Nezapomeňte však na dobrou protihlukovou podložku, hlavně v bytových domech.

Položte plovoucí podlahu | foto: Hornbach

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Plovoucí podlaha může být z různých materiálů. Ono sousloví se však stalo téměř synonymem pro laminátovou krytinu. Ta se totiž jinak než plovoucím způsobem, tedy bez lepení či jiného pevného připevňování nepokládá. A v tom tkví i její velká výhoda. Dá se položit velmi snadno a rychle, zvládne to i středně zkušený kutil.

A stejně jednoduše se dá i vyměnit, tedy po odstěhování nábytku. Výhodou je také příznivá cena, relativně odolný povrch a velký výběr dekorů, které věrně napodobují hlavně různé druhy dřevin. Laminátové podlahy s nosnou deskou obvykle z tuhé dřevovláknité HDF desky jsou vhodné i pro podlahové vytápění.

1.Izolujte hluk a vlhkost

Než se pustíte do práce, zamyslete se nad vlhkostí domu a nad hlučností a podle toho vyberte izolaci. Hluk z chůze utlumíte pomocí izolačních desek odolných proti tlaku. Přidáním kročejové izolace, jako je například izolační skládací deska, získáte vyšší ochranu proti hluku. Zároveň vyrovnáte nerovnosti až do rozdílu 1,5 milimetru.

Položte plovoucí podlahu

Existuje-li nebezpečí vzlínající vlhkosti, například u nepodsklepených místností, jako první je nutné celoplošně položit podkladovou polyetylenovou nebo klasickou stavební fólii a pak teprve instalovat protihlukovou podložku.

2.Položte první řadu

Před položením první řady uřízněte pero na podélné straně podlahových dílců, které pro tuto řadu budete potřebovat. Budete je pak přikládat touto oříznutou stranou ke zdi. U první lamely odřízněte pero i na kratší straně a tou ji přiložte k boční zdi. U stěny ponechejte volnou dilatační spáru o šířce asi 10–15 milimetrů a zajistěte ji distančními klíny.

Je-li místnost delší než podlahová lamela, pomocí systému pero-drážka k ní přikládejte další dílce. Nemáte-li podlahu s klikacím systémem, lamely do sebe zasouvejte s pomocí kladiva a táhla k polohování laminátové podlahy. Když se poslední lamela nevejde celá, otočte ji o 180 stupňů, položte ji na místo a zkraťte podél hrany předposledního dílce. Počítejte přitom se zachováním dilatační spáry i u boční zdi, takže poslední díl bude o 10-15 milimetrů kratší než zbývající volné místo.

Položte plovoucí podlahu

Podélné pero zde odřezávejte jen u té části lamely, která bude použitá v první řadě. Zbytek lamely se bude hodit do druhé řady, a tam budete pero potřebovat pro připevnění k první řadě. Aby se vám netřepily hrany, řežte ruční pilkou vždy z dekorované strany a elektrickou pilou z té spodní.

Dbejte na to, aby se první řada neodchylovala od zdi a dodržovala od ní stejnou vzdálenost. Je-li stěna trochu křivá, snažte se, aby dilatační spára nebyla nikde širší, než je tloušťka zakoupených podlahových lišt.

3.Pokračujte dalšími řadami

Zbývající kus posledního dílce z první řady použijte na začátek druhé řady. Odříznutou hranu přitom přiložte ke stěně, lamela tedy bude otočená drážkou směrem do prostoru. Stejný postup pak opakujte i v dalších řadách. Tím docílíte, že krátké spoje mezi lamelami každé řady budou v jiném místě, podlaha bude držet pevněji pohromadě a bude i dobře vypadat.

Položte plovoucí podlahu

Aby byla podlaha stabilně spojená, rozestupy mezi zmíněnými krátkými spoji v sousedících řadách musí být alespoň 40 centimetrů. Když to vychází méně, první lamelu v řadě o něco zkraťte. U prvních tří řad je nutné dávat pozor, aby byly opravdu rovné. Pro přesné vyměření použijte tesařskou šňůru. Jednotlivé řady lamel k sobě opět stahuje pomocí táhla. Čela lamel u bočních stěn vždy zajistěte distančními klíny, abyste u zdí zachovali dilatační spáry.

4.Myslete na spáru kolem potrubí

Když u zdi narazíte na topenářské trubky, na lamelu, kterou chcete na místo pokládat, si vyznačte polohu potrubí, se započítáním dilatační spáry. Tato spára přitom musí obkroužit i trubky. Takže když si budete na lamelu rýsovat kružnice pro vrtání otvorů pro potrubí, k průměru trubek připočtěte 20 milimetrů, tedy 10 na každou stranu.

Položte plovoucí podlahu

K vrtání použijte sukovník. Lamelu pak nařízněte od otvorů až k okraji, dejte ji na místo a odřezky přilepte na podlahu mezi stěnou a topenářskou trubkou, přičemž i zde dilatační spáru zajistíte klínem.

5.Ořízněte dveřní zárubně

Máte-li už instalované dveřní zárubně, většinou je musíte trochu zkrátit, abyste pod ně mohli laminátovou podlahu zasunout. Podlahovou lamelu otočte dekorovanou stranou dolů, přiložte ji k zárubni a podle ní si na zárubeň označte rysku pro oříznutí. Zárubeň ořízněte nejlépe pilou čepovkou nebo ocaskou. Lamelu pak můžete zasunout pod zárubeň.

Položte plovoucí podlahu

Jsou-li zárubně kovové, musí se mu uzpůsobit podlahová lamela. Také u zárubní dodržujte dilatační spáru o šířce 10–15 milimetrů, kterou pak pouze zde u zárubní vyplníte tmelem na parkety.

6.Dokončete pokládku

Na konci si odměřte přesnou šířku poslední řady lamel, opět se započítáním dilatace. Zjistíte to tak, že volnou lamelu položíte do zákrytu přes již připevněnou předposlední řadu. Na ni pak přiložíte další volný dílec až k vymezené dilatační spáře a použijete ji jako pravítko. Na spodní volnou lamelu podle ní narýsujete čáru a podle ní pak lamelu zkrátíte.

Položte plovoucí podlahu

Podle ní upravíte i další lamely v poslední řadě. Jakmile budete mít celou krytinu položenou, z dilatační spáry vyjměte klíny. Pak ji zakryjte soklovými lištami, které se připevňují na stěnu, nikoliv k podlaze. Způsob připevnění záleží na typu lišty – například se nasazují na přišroubované úchyty. Když budete lišty napojovat, používejte šikmé řezy – jsou méně viditelné.

K připevnění laminátové podlahy u dveří nebo v místech napojení na jinou krytinu použijte přechodové lišty. Kolem topenářských trubek instalujte rozety.

Co budete potřebovat:

laminátové podlahové dílce, protihlukovou podložku, tmel na parkety, rozety na topenářské trubky, kladivo, táhlo k polohování podlahy, pilu ocasku nebo kapovací a pokosovou pilu, tužku, distanční klíny, vrtačku a sukovník, metr, případně parotěsnou fólii

Kde to seženete: v projektových marketech

Jak dlouho to bude trvat: místnost o 20 m2 zvládnete položit během jednoho odpoledne

Kolik to bude stát: 300-800 Kč/m2

Pozvánka

Pro podlahu do projektového marketu

V Hornbachu je pro kutily připraven široký sortiment laminátových podlah a také všeho, co je potřebné k jejich montáži. Vše důležité naleznete také v e-shopu www.hornbach.cz.


Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Sedíte od rána do večera v práci a už teď se chcete těšit na to, jak strávíte léto? Horké dny se blíží mílovými kroky....

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Další z rubriky

Udíš, udím, udíme … Ze života amatérského uzenáře

Udíš, udím, udíme … Ze života amatérského uzenáře

Už odmalička jsem byl s řezníky jedna ruka, a když jsem měl narozeniny, chtěl jsem po rodičích místo dortu pěkně...

Zdražuje váš dodavatel energií? Přejděte k Centropolu

Zdražuje váš dodavatel energií? Přejděte k Centropolu

Dodavatelé energií jako je ČEZ a E.ON zdražují. Přechodem od drahých dodavatelů máte tu nejlepší možnost, jak ušetřit...

Pravda o obilovinách v krmivech pro domácí mazlíčky

Pravda o obilovinách v krmivech pro domácí mazlíčky

Co znamená označení grain-free? Je takové krmivo pro vašeho psa nebo kočku lepší než ostatní? Problematiku a trend...

Najdete na iDNES.cz