Inflace kromě zdražování životních nákladů od potravin přes energie až po stavební materiály představuje i zásadní problém pro naše úspory. Inflace z těchto úspor pravidelně „ukusuje“, a ačkoliv na účtu zůstává stále stejná částka, je možné za ni koupit stále méně.
Nenechte si ujít aukční týden v Aurea Numismatika Praha
Aurea Numismatika Praha pořádá od soboty 4. června 2022 aukční týden. Hned v tento první den zahájí sálovými aukcemi 100 rarit a svou již 105. numismatickou aukcí a 106. aukcí papírových platidel. Následně bude ve dnech 5. až 12. června 2021 probíhat 36. eAukce, která obsahuje více než 3500 položek mincí, medailí, řádů, vyznamenání a papírových platidel.
100 rarit
„Rozhodli jsme se navázat na předchozí úspěšnou sérii aukcí „100 rarit“, kterými jsme oslavili naše výročí jubilejní aukce a také zahájení třetí dekády naší firmy na numismatickém trhu,“ prozradil JUDr. František Křesťan z Aurea Numismatika.
Aukce „100 rarit“ nabídne mnoho zajímavého a má také několik NEJ. V aukci najdete například desetidukát našeho NEJkratší dobu vládnoucího panovníka, „zimního“ krále Fridricha Falckého, řád Františka Josefa I., našeho naopak NEJdéle vládnoucího panovníka, NEJtěžší – pětikilovou – medaili, kterou jsme doposud dražili, NEJstarší českou zlatou minci – florén Jana Lucemburského nebo NEJstarší bankovku světa.
Nejdražší položkou bude s největší pravděpodobností pražský desetidukát zimního krále Fridricha Falckého z roku 1620. Podle odhadů aukční síně by mohl atakovat cenu 10 milionů korun. Konkurovat mu může desetidukát Ferdinanda II. z roku 1636 ražený v Olomouci.
Velkou pozornost sběratelů bude přitahovat nabídka československých svatováclavských dukátů obsahující 9 desetidukátů, 5 pětidukátů, 5 dvoudukátů a 70 dukátů včetně dvou velmi vzácných dukátů 1937, který každý určitě překoná cenu milion korun. Tuto částku pravděpodobně dosáhnou i některé desetidukáty nebo desetidukátová medaile z roku 1934 K oživení kremnického bánictva (raženo pouze 68 kusů). Hranici dvou milionů bude téměř jistě atakovat desetidukát 1930, dvoudukát 1951 a padesátidukátová medaile k dokončení velechrámu sv. Víta a k miléniu Sv. Václava od Josefa Šejnosta.
Pro české sběratele je rovněž velmi zajímavý soubor českých denárů, brakteátů a pražských grošů. Sbírka obsahuje i velmi vzácné denáry knížat Boleslava I., Boleslava II., Soběslava Slavníka a Boleslava Chrabrého. Numismatika, to jsou dějiny, na které si můžete sáhnout, dodává JUDr. František Křesťan z Aurea Numismatika.
Nejstarší dochovaná bankovka světa pochází z doby tzv. „Strašné války“. Tyto bankovky byly náhodně objeveny v roce 1900 americkými vojáky, kteří před letním císařským palácem v Číně povalili Budhovu sochu. V jejím podstavci našli vedle těchto bankovek také šperky, zlato a drahokamy.
Více informací o aukcích a aukčním domě Aurea Numismatika najdete na www.aurea.cz.