Instalujte sprchový kanálek

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Sprchový kout v úrovni podlahy. A místo kulatého odtoku podélný. I tomuto současnému trendu v koupelnách, liniovému odvodnění sprchy, lze dostát vlastními silami. I díky faktu, že výrobci čím dál tím víc přizpůsobují materiály pro snadnou instalaci.

Instalujte sprchový kanálek | foto: Hornbach

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Bezbariérová sprcha bez nutnosti stoupat na schod je příjemná. Odtok se však musí zapustit pod podlahu. Při betonování hrubé podlahy se proto musí myslet na to, abyste měli na sprchový kout ponechanou prohlubeň. A to v minimální hloubce odpovídající výšce koupeného sprchového žlabu. Také je potřeba mít ve zdi přípojku na odpadní vodu v takové výšce, aby odtékající voda měla dostatečný spád - dvě procenta, tedy dva centimetry na metr délky. Před začátkem prací prohlubeň v podlaze dobře zameťte. Pamatujte na to, že postup instalace žlabu se může lišit podle modelu. Proto tento návod porovnejte s instalačními pokyny k vašemu výrobku.

1.Připevněte žlab k podlaze

Ke dnu žlabu přišroubujte nožky, bývají součástí balení. Nožky lze ohnout a nastavit tak potřebnou výšku nad betonovým podkladem. Žlab postavte do míst, kam ho chcete instalovat. V našem případě je to podél stěny kolmé k té, v níž je odtoková trubka, s odstupem 10 cm. Výšku žlabu dorovnejte s pomocí vodováhy a metru. Dodržet musíte zmiňovaný sklon dvě procenta. Musí ho mít odpadová trubka od žlabu ke zdi a ve stejném sklonu musí být vyspádovaná i podlaha sprchového koutu od okraje ke žlabu. Výšku dorovnejte ohnutím nožiček. Po nastavení nožiček dejte žlab na místo a přeměřte jeho správné umístění a vycentrování.

Instalujte sprchový kanálek.

Podle otvorů v nožičkách na podlahu nakreslete místa pro vrtání. Žlab dejte stranou, vyvrtejte díry a odstraňte z nich prach vysavačem. Pak do nich vložte hmoždinky a žlab přišroubujte k podlaze, s využitím přiloženého spojovacího materiálu. Vodováhou zkontrolujte, zda je žlab správně instalovaný.

2.Instalujte odpadní potrubí

Naměřte si potřebnou délku odpadních trubek, aby svíraly pravý úhel. Jeden kousek trubky vložte do žlabové výpusti, druhý kus zasuňte do odpadu ve zdi. K němu volně přiložte koleno a změřte si, jakou délku obou trubek potřebujete. Potrubí řežte pilkou na železo a s využitím pokosníku, ať dodržíte pravý úhel. Hrany zabruste pilníkem či smirkovým papírem. Když hranu zbrousíte do úhlu 45 stupňů, trubky do sebe lépe zasunete. Konce trubky namažte vazelínou či jiným mazadlem. Jestliže se liší průměr potrubí a odpadové trubky ve zdi, použijte redukci.

Instalujte sprchový kanálek.

Jakmile máte trubky spojené a ověřený správný sklon, proveďte zkoušku těsnosti. Sundejte ze žlabu kryt a nalijte do odtoku trochu vody. Zkontrolujte, zda všechny spoje pevně drží a voda nikde neuniká. Když uniká, potrubí musíte opravit. Po skončení zkoušky vraťte na žlab kryt a ochraňte ho krycí páskou či fólií.

3.Položte izolační desky

Výřez v podlaze olemujte izolačními pásy, lze je připevnit sponkovačkou. Před tím si podle dlouhé vodováhy na zeď nakreslete rysku, ať máte izolaci všude ve správné výšce. Než začnete nanášet potěr, na podlahu můžete ještě položit izolační desky třeba z extrudovaného polystyrenu XPS, které jsou vhodné na podlahu a odolné proti vodě. Místo pro vedení potrubí lze do desky vyříznout, izolaci lze poskládat z několika dílů. Díky této izolaci bude i stačit méně potěru. Je však nutné se ujistit, že tloušťka nanášeného potěru pak nebude nižší než minimum předepsané výrobcem. Obvykle to bývá 5 cm, ale raději se ujistěte v návodu.

Instalujte sprchový kanálek.

4.Naneste do koutu betonový potěr

Vypočítejte množství potěru, které potřebujete, s využitím údajů na pokynech k výrobku, tedy kolik litrů potěru namícháte z jednoho pytle suché směsi. Nekupujte zbytečně moc pytlů, chybějící materiál můžete případně dokoupit. Nenamíchejte potěr moc řídký, aby nestékal – měl by ztuhnout v požadovaném sklonu. Pro míchání je vhodný malý kbelík a míchadlo či vrtačku s nástavcem. Hmotu naneste nejdřív u sprchového žlabu a zatlačte ji pod něj, přičemž vyplníte všechny dutiny.

Instalujte sprchový kanálek.

Pak můžete po ploše rozprostřít další potěr a povrch upravit stěrkou či hladítkem. Chcete-li zkontrolovat sklon, položte vodováhu od okraje okolní podlahy k okraji žlabu. Hmotu můžete vodováhou i příčně stáhnout, čímž plochu srovnáte. Vodováhu však musíte hned umýt. Jakmile je potěr rozprostřený a má potřebný sklon, ještě ho shora upravte hladítkem. Povrch nemusí být zrcadlově hladký, přijdou na něj ještě dlaždice.

5.Izolujte kout proti pronikání vody

Až potěr vytvrdne, okraje izolačních pásů odřízněte odlamovacím nožem. Aby byla sprchová plocha absolutně nepropustná, je možné na ni položit speciální hydroizolační samolepicí těsnicí rohož. Ta musí zasahovat až po okraje sprchy. Před tím však musí být plocha perfektně zametená a vyčištěná. Plochu odtokového žlabu lze z rohože vyříznout odlamovacím nožem. Rohož ale není zcela nezbytná, takže když ji neseženete, stačí se spolehnout na kvalitní hydroizolační nátěr. Všechny spáry mezi sprchou a sousedními stěnami i okolní podlahou musíte zakrýt samolepicími těsnicími pásy.

Instalujte sprchový kanálek.

Nejlepší je pás dát nejdřív na podlahové spoje, pak utěsnit rohy mezi podlahou a stěnami a nakonec zalepit svislou vnitřní hranu sprchového koutu. Pásku lepte opravdu pečlivě, přípojky pro sprchové baterie olepte hydroizolačními těsnicími manžetami. Po instalaci pásů natřete povrchy hydroizolační stěrkou. Můžete začít na stěnách všude tam, kam může stříkat voda. Na materiálu nešetřete. Potom je na řadě podlaha. Těsnicí rohož natírat nemusíte, poskytuje již vysoký stupeň ochrany. Až nátěr uschne, přidejte druhou vrstvu. Chcete-li mít přehled, zda jste již barvu všude nanesli dvakrát, můžete podruhé pracovat s jiným nástrojem. Vezměte si třeba na první vrstvu malířský váleček a na druhou hladítko.

Instalujte sprchový kanálek.

6.Nalepte obklady a dlažbu

Jakmile hydroizolace uschne, můžete lepit dlaždice. Začněte s obklady, pokračujte dlažbou sprchového koutu. Před tím však už musí být pevně přilepená okolní dlažba v koupelně, protože sprchový kout je obvykle v rohu a budete k němu muset chodit po dlažbě. Díky tomu i snadno dodržíte pravidelné spáry a vzor na dlaždicích bude perfektní. Na utěsnění spár v rozích použijte sanitární silikon. Budete-li do zdi šroubovat sprchovou zástěnu, hmoždinky před zapuštěním šroubů také vyplňte silikonem.

Instalujte sprchový kanálek

Co budete potřebovat:

- těsnicí pás, hydroizolační pás, hydroizolační stěrku, rychlý podlahový potěr, izolační desky XPS, vazelínu či jiné mazadlo, hydroizolační těsnicí manžety, plastovou trubku a koleno, sanitární silikon, sprchový žlab, obklady a dlažbu, lepidlo na obklady, obkladové klínky, spárovací hmotu, sprchovou zástěnu či kout, pilku na kov, pracovní rukavice, fix, vrtačku, míchadlo, ruční nebo elektrickou sponkovačku, pokosník, nůžky, odlamovací nůž, malou ruční pilku, dlouhou i krátkou vodováhu, metr, tužku, zednickou lžíci, hladítko, vědro, pilník, pistoli na silikon, kladivo, gumové stěrky, maskovací pásku nebo fólii, konev či jinou nádobu na vodu, smetáček a lopatku, případně samolepicí těsnicí rohož, redukci na odpadní potrubí.

Kde to seženete: v projektových marketech

Kolik to bude stát: sprchový žlab 2 200 Kč, izolační pásy 500 Kč, hydroizolační pásy 500 Kč, odpadní potrubí 500 Kč, rychlý podlahový potěr 250 Kč, izolační desky 500 Kč, hydroizolační stěrka 900 Kč, samolepicí těsnicí rohož 200 Kč.


Nejčtenější

Obujte se do toho! Vyrazte za zážitkem ze svého 1. běžeckého závodu

Obujte se do toho! Doběhněte si pro zážitek ze svého 1. běžeckého závodu

Nazujte běžecké boty a rozběhněte se. Pro radost z pohybu. Pro zážitky. Pro lepší formu i postavu. Nebo třeba proto,...

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Děti jsou to nejcennější, co máme. Proto by rodiče každého školáka měli být při výběru školní aktovky nebo batohu...

5 trendy sedaček, které rozzáří váš interiér

Sedačka Sammy se hodí do velkých obývacích pokojů.

Chystáte se obléct svůj obývací pokoj do nového designu? Mrkněte se na trendy sedačky, které váš interiér doladí,...

Výhody SSOŠ a Gymnázia Bean? Individuální přístup a atraktivní obory

Výhody SSOŠ a Gymnázia Bean? Individuální přístup a atraktivní obory

Ať již přemýšlíte, kam dát studovat svého potomka, až skončí základní školu, či byste si sami chtěli rozšířit vzdělání,...

Obujte se do toho! Vyrazte za zážitkem ze svého 1. běžeckého závodu

Obujte se do toho! Doběhněte si pro zážitek ze svého 1. běžeckého závodu

Nazujte běžecké boty a rozběhněte se. Pro radost z pohybu. Pro zážitky. Pro lepší formu i postavu. Nebo třeba proto,...

Další z rubriky

Jaro na lyském výstavišti přivítá jubilejní 50. výstava Zemědělec

Jaro na lyském výstavišti přivítá jubilejní 50. výstava Zemědělec

Dvacátá pátá sezóna lyského výstaviště bude ve znamení oslav, novinek i výročních veletrhů a výstav. V březnu se...

Udíš, udím, udíme … Ze života amatérského uzenáře

Udíš, udím, udíme … Ze života amatérského uzenáře

Už odmalička jsem byl s řezníky jedna ruka, a když jsem měl narozeniny, chtěl jsem po rodičích místo dortu pěkně...

Dodržujte bezpečnost práce, pořiďte si kvalitní pracovní oděv

Dodržujte bezpečnost práce, pořiďte si kvalitní pracovní oděv

Každá práce vyžaduje speciální dress code. Baletce by se těžko tančilo v holínkách, businessman by v montérkách působil...

Najdete na iDNES.cz