AUREA Numismatika Praha v prosinci vydraží medaili z Nagana

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
AUREA Numismatika Praha pořádá 1. prosince 2018 v pořadí již 89. aukci. Vedle vzácných mincí se bude zcela mimořádně dražit i zlatá olympijská medaile z Nagana. Kdo se stane jejím novým majitelem?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

AUREA Numismatika Praha v prosinci vydraží medaili z Nagana | foto: Aurea Numismatika

Vzhledem k mimořádně zajímavé nabídce dlouho nevídaných ražeb se aukční síň AUREA Numismatika Praha rozhodla aukční nabídku rozdělit do dvou katalogů. První katalog bude obsahovat vybraných 100 mimořádně vzácných a zajímavých předmětů, které se budou dražit na začátku aukční soboty.

Následně ve dnech 2. – 5. prosince proběhne v pořadí 17. eAukce, která obsahuje více než 3000 položek mincí, medailí, řádů, vyznamenání, papírových platidel a starých pohlednic.

Legendární olympijská medaile

Velkou pozornost i laické veřejnosti jistě vzbudí zcela ojedinělá dražba zlaté olympijské medaile z japonského Nagana z roku 1998, kterou vybojovalo český hokejové družstvo v legendárním turnaji století. Zlatá medaile z Nagana je jednou z nejcennějších sportovních trofejí v historii českého sportu a první olympijskou medailí za kolektivní sporty po rozdělení Československa. Aukční dům zatím dražil olympijskou medaili jen jednou, a to stříbrnou z Tokia 1964 za gymnastiku.

AUREA Numismatika Praha pořádá 1. prosince 2018 v pořadí již 89. aukci.
AUREA Numismatika Praha pořádá 1. prosince 2018 v pořadí již 89. aukci.

Největší pozornost našich sběratelů bude přitahovat sbírka československých mincí. Kolekce obsahuje nejvzácnější československé oběhové mince 5haléř 1924, 25haléř 1932 a 5korunu 1951.

České dukáty

Zlaté svatováclavské dukáty tvoří takřka kompletní soubor, včetně dukátu, dvoudukátu, pětidukátu a desetidukátu z roku 1938. Vzhledem k blížící se válce bylo v roce 1938 vyraženo mincí tohoto ročníku u každého nominálu jen několik desítek kusů. 

Nejmenší náklad měl pětidukát, a proto se u něj očekává nejvyšší dosažená cena, která by mohla překročit 4 miliony korun. Hranici milionu korun s největší pravděpodobností překonají i 10dukát 1930 (raženo pouze 394 kusů) a padesátidukátová medaile k dokončení velechrámu sv. Víta a k miléniu Sv. Václava od Josefa Šejnosta.

AUREA Numismatika Praha pořádá 1. prosince 2018 v pořadí již 89. aukci.
AUREA Numismatika Praha pořádá 1. prosince 2018 v pořadí již 89. aukci.

Dražit se bude mimořádná kolekce českých středověkých dukátů, mimo jiné nejstarší česká zlatá mince florén Jana Lucemburského (typ s helmou i se lvíčkem), královský i císařský dukát Karla IV., dukáty Vladislava i Ludvíka Jagelonského. Sbírka obsahuje i velmi vzácné dukáty Ferdinanda I., Rudolfa II., Ferdinanda III., Josefa I., Karla VI. a Josefa II., všechny ražené v Praze. Hranici miliónu korun určitě překonají desetidukát Ferdinanda II. a pětidukát 1659 Leopolda I., oba ražené také v Praze.

AUREA Numismatika Praha pořádá 1. prosince 2018 v pořadí již 89. aukci.
AUREA Numismatika Praha v prosinci vydraží medaili z Nagana

Výjimečná je také nabídka rodových ražeb obsahující dukáty Viléma Rožmberka, Petra Voka, Valdštejna, a Josefa Viléma Furstenberga.

Pro české sběratele je rovněž velmi zajímavý soubor českých denárů, brakteátů a pražských grošů. Sbírka obsahuje i velmi vzácné denáry knížat Boleslava I., Boleslava II., Soběslava Slavníka, Jaromíra a Boleslava Chrabrého. Mimořádně vzácný je půlgroš Jana Lucemburského.

AUREA Numismatika Praha nabídne v aukci i antické mince a Řád socialismu

Z antických mincí je v nabídce řada keltských bójských zlatých statérů a jejich dílů, zlaté statéry Filipa II, Alexandra Makedonského a Lysimacha, aurei římských císařů Traiána, Antonia Pia, Cara a císařoven Sabiny a Faustiny. Značně přitažlivá je tentokrát i nabídka řeckých mincí obsahující i syrakuskou dekadrachmu.

AUREA Numismatika Praha pořádá 1. prosince 2018 v pořadí již 89. aukci.
AUREA Numismatika Praha pořádá 1. prosince 2018 v pořadí již 89. aukci.

Velmi zajímavá je tentokrát i faleristika. Asi největší pozornost vzbudí Řád socialismu. Ten byl založen vládním nařízením č. 30/1951 Sb. ze dne 3. dubna 1951. Řád Socialismu se měl propůjčovat za zcela výjimečné zásluhy o vítězství socialismu v Československé republice, získané v budování, v boji s reakcí nebo při obraně státu. 

Vyznamenání je ze zlata osázeno českými granáty. V historii mělo pouze dva nositele. Řád č. 1 obdržel president republiky Klement Gottwald (ze zákona byl nositelem všech československých řádů), č. 2 dostal Rudolf Slánský k životnímu jubileu. Nedlouho poté však byl zatčen, obviněn z vlastizrady a popraven.

Právě kvůli Slánskému nebyl řád již udělován a později došlo k jeho celkovému přepracování. Zatím nejvyšší cenu (2 750 000 Kč) za československé vyznamenání dosáhla Kolana Řádu Bílého lva v 58. aukci AUREA Numismatika 6. 12. 2014. Zajímavá je i nabídka Řádů Bílého lva zahrnující také první třídu vojenské skupiny. Období socialismu je zastoupeno i Zlatou hvězdou hrdiny socialistické práce.

Více informací najdete na www.aurea.cz.


Nejčtenější

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Také si dáváte první kafe v práci hned po ránu? Tak si běžte k nadřízeným pro pochvalu. Vědci právě prokázali, že jste...

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Pokud se zajímáte o dřevostavby, možná vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká, a pokud si ji...

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Potíže s neplatiči nájemného a jejich časté střídání v bytě, devastace nemovitosti a s tím související finanční ztráty...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Další z rubriky

Plastové jímky, septiky a nádrže. Kvalita na prvním místě

Nadzemní nádž

Plastové jímky a nádrže čím dál častěji vytlačují dříve používané materiály, neboť v sobě spojují řadu užitečných...

Zdražuje váš dodavatel energií? Přejděte k Centropolu

Zdražuje váš dodavatel energií? Přejděte k Centropolu

Dodavatelé energií jako je ČEZ a E.ON zdražují. Přechodem od drahých dodavatelů máte tu nejlepší možnost, jak ušetřit...

Vyšlete roboty do akce

Vyšlete roboty do akce!

Inženýři švédské společnosti Husqvarna, kteří dali svou odbornost do služeb zahradnictví, vyvíjejí novou hi-tech...

Najdete na iDNES.cz