Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hledáte ideální místo pro dovolenou? Zvolte tajemnou Černou Horu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Balkán. Při vyslovení tohoto názvu každému z nás většinou naskočí vojenské konflikty v 90. letech, neklid, někomu možná nepořádek. A při vyslovení slova Černá Hora? Někomu se vybaví pivo a jinému rádio Černá Hora.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

CK Kalousek - Starý Bar | foto: CK Kalousek

Když jsem nastoupila na trajekt z Bari do Baru byla jsem plna očekávání a možná i strachu. Moje první seznámení se státem Černá Hora, nebo spíše s mentalitou místních lidí. Černohorci pracující na trajektu nás vítali širokými úsměvy, byli družní, pohostinní a milí. Navíc kajuty byly čisté, stejně jako veškeré vybavení lodi a já už tušila, že moje obavy jsou neoprávněné, nemusím se bát.

Po velmi nepříjemné plavbě, díky rozbouřenému moři, ale příjemné, díky obsluze lodi, jsme dopluli do Baru. Bar je město, které bylo založeno až koncem 19. století a utrpělo při zemětřesení v roce 1979 velké škody. Po zemětřesení začala vznikat nejnovější část Baru, kterou nyní, po jejím dokončení, pokládají odborníci za nejzdařilejší architektonický projekt, který Černá Hora má.

Na můj vkus je tam však trochu moc betonu. Určitě se projděte k modernímu jachtařskému přístavu - marině, která je nejvýznamnějším přístavem pro jachty na černohorském pobřeží. Pokud však máte raději trochu mystiky a nostalgie pak se vydejte 4 km východně od Baru do města Stari Bar.

Černá nebo spíše zelená hora?

Starý Bar. Zajímavostí pro Vás může být 2400 let starý olivovník, který tu údajně zasadili na svých plavbách Féničané. Nachází se na jihovýchodním okraji Baru, u magistrály z Baru do Ulcinje, u osady Miroslavići. Pokračujeme po pobřeží a po cestě míjíme známá letoviska jako je Sutomore, nebo Petrovac.

Neustále jsme obklopeni vysokým horami, které patří k Dinárské horské soustavě a táhnou se podél celého Jadranu až na jihovýchod k severní Albánii, a velkým množstvím zeleně. Působí to úchvatně. Kdyby se mě někdo zeptal na první dojem z Černé Hory, neřekla bych Černá Hora, ale hora zelená.

Večer jsme konečně dorazili do našeho cíle, lázeňského městečka Sveti Stefan. Po malém nedorozumění ohledně našeho ubytování uleháme do čisté postele a já mám pocit, že se to se mnou po té plavbě nějak stále houpe a houpe. Ráno vyjdu na balkón a nevěřím svým očím - jedním slovem nádhera, všude záplava květů a zeleně a navíc máme výhled přímo na malý poloostrůvek v moři - Sveti Stefan.

Poloostrov tvoří luxusní hotelové městečko, staré rybářské domky byly v 50. letech adaptovány podle požadavků moderní doby a přestaveny na hotel. Velká atrakce, která je však v současné době v rekonstrukci. U vchodu nám nikdo nebyl schopen říct, kdy bude opět otevřen pro veřejnost, škoda. Procházkou podél pláží s růžovým pískem dojdeme až ke Kraljičině plaži, která se ukrývá v hezké zátoce.

Po cestě ochutnáváme dary místních lesů - obrovské ostružiny a maliny, které prodává na promenádě místní obyvatelka a kupujeme si něco jako náš štrúdl. Když se díváte na Sveti Stefan z výšky, vypadá jak červená loď, která se  houpe v tyrkysově modrém moři, působí prostě úžasně. Pokud se sem vydáte nechte si určitě hodně místa na své kartě ve fotoaparátu.

CK Kalousek - Budva

Další den nasedáme do auta a vydáváme se do starobylé Budvy. Budva je chráněna pohořím Lovčen, které dalo celé zemi název Černá Hora, protože skály tohoto pohoří mají po dešti černou barvu. Zvláštní kouzlo dávají Budvě mohutné hradby, jejichž část pochází již z předbenátského období. Dochovaly se i dvě impozantní městské brány a pro vlastní město jsou typické dlážděné uličky s kamennými domy.

Za návštěvu stojí i krásné muzeum. Většina turistů však přijíždí do Budvy kvůli krásné oblázkové pláži - Slovenska plaža, která se táhne v širokém oblouku, a někteří se sem vydají kvůli zajímavé pláži Mogren, ke které vede cesta vytesaná ve skále. Skládá se ze dvou částí, jež jsou spojeny tunelem ve skále. Je dlouhá asi 350 metrů, povrch má z hrubého písku a skály jí tvoří nádherně malebný a romantický rámec.

Ze staré Budvy vede ke Slovenské pláži čtyřkilometrová promenáda pokračující dále k letovisku Bečiči. Budva má zvláštní a okouzlující atmosféru a určitě stojí za návštěvu.

Černá Hora jako ideální místo pro dovolenou

CK Kalousek - Letovisko Bečiči

Letovisko Bečiči je vlastně pokračováním Budvy. Nemá větší historické centrum a všechna zdejší zařízení slouží cestovnímu ruchu. Jak by také ne, do Bečiči se jezdí především kvůli jeho chloubě - nádherné pláži dlouhé 1 800 m, kterou odborníci již v roce 1936 prohlásili nejkrásnější pláží ve Středomoří a jejíž písek získal na mezinárodní výstavě v Paříži nejvyšší ocenění.

Písečný podklad je jak na pláži, tak i při vstupu do moře, které má nádhernou tyrkysovou barvu. Dáváme si výborný oběd za přijatelnou cenu přímo v restauraci na pláži a shodujeme se, že je Černá Hora ideálním místem pro dovolenou.

Ráno vstáváme velmi brzy a vydáváme se do hor, nekonečnými serpentinami šplháme ke Skadarskému jezeru. Po cestě se nám otvírají neuvěřitelné výhledy do krajiny a my co chvíli zastavujeme, fotíme, nebo se jen tak kocháme. Sjíždíme do údolí a už ho máme před sebou - největší jezero na Balkáně a největší ptačí rezervaci v Evropě.

Ohromí vás a uchvátí svojí krásou. Zaplatíme si za lodičku a už nás bodrý černohorec veze na plavbu po jezeře. Vlny jezera šplouchají do lodi a my pozorujeme ptáky, okolní krajinu a vyprávění místního domorodce. Myslím, že tento zážitek, který nám Černá Hora nabídla, se nedá moc dobře popsat, to se prostě musí vidět, cítit, slyšet…

CK Kalousek - Bar na pláži

Černá Hora by neměla být při Vašich toulkách Evropou vynechána

Stejně jako se musí vidět Ulcinj, řeka Bojana s domečky na kůlech, magická Boka Kotorská, pohoří Durmitor, Virpazar… Je toho tolik a věřte, že týden je málo a jedna stránka nestačí. Černá Hora má otevřenou náruč a zve Vás k návštěvě, je unikátní, odlišná, tajemná i přívětivá. Je krásná pro všechny, kdo chtějí a umějí se dívat. Ano je tam nepořádek, co naplat je to Balkán, jeho málo, ale je všude. Pravda ale je, že Vy vždycky budete spát v čisté posteli a ráno se na Vás bude usmívat milý majitel.

CK Kalousek - obr 5

Černá Hora by neměla být při Vašich toulkách Evropou vynechána. Pokud ji navštívíte, nebudete litovat a rádi se sem, stejně jako já, vrátíte znovu. Pokud nevíte kam letos na dovolenou, pak se podívejte na www.ckkalousek.cz, kde najdete zájezdy do Černé Hory, Španělska, Řecka, Kalábrie a Chorvatska.

Autor článku:
Romana Diblíková

Autor:

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Šperkařský dům PANDORA letos na podzim představuje hned dvě nové kolekce šperků s názvy Zrnka života a Královské...

Další z rubriky

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Objevte svět zvířat ve středních Čechách. Středočeský kraj je plný domácích, divokých, exotických, ale i pravěkých...

Muzeum jízdních kol na zámku Boskovštejn startuje svoji čtvrtou sezonu

Muzeum jízdních kol na zámku Boskovštejn

Při svém výletu na Jižní Moravu neopomeňte navštívit malebnou vísku Boskovštejn. Zdejší expozici věnovanou historii...

Repatriace ze zahraničí může vyjít na statisíce

Co je to repatriace a kolik za ni zaplatíte?

Repatriace je velmi důležitou součástí cestovního pojištění. Ročně se v zahraničí zraní tisíce Čechů, na 500 z nich...

Najdete na iDNES.cz