Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hledání práce je práce na plný úvazek

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Nezaměstnanost padá k nule, firmy se přetahují o zaměstnance a u nejvíce nedostatkových profesí rychle rostou platy. Ideální čas porozhlédnout se po něčem lepším. Jak na hledání práce?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Hledání práce je práce na plný úvazek | foto:  ManpowerGroup s.r.o.

Ukázat firmě, že zrovna vy jste ten nejzajímavější kandidát, ale tak jednoduché není. Představte si, že vaše zkušenosti a dovednosti jsou zboží a vy jste marketingový a obchodní manažer, který toto zboží musí co nejefektivněji nabídnout a prodat.

Základem je správně strukturovaný životopis

Jako správný markeťák a obchoďák zároveň potřebujete obchodní materiály. Jelikož většina personalistů zná sociální sítě pouze z HR konferencí, ale jinak s nimi vůbec neumí zacházet, tak základem bude ještě stále životopis. Ten by měl fungovat jako prodejní leták a rozhodně by to neměla být kopie vašeho popisu práce, který jste dostali jako přílohu k pracovní smlouvě.

Pokud nejste zrovna technický specialista nebo programátor, kterých je na trhu práce nedostatek, tak musíte počítat s tím, že personalista dostane desítky životopisů na každé inzerované pracovní místo. Je potřeba se od konkurence odlišit a zaujmout na první pohled. Představte si, když přijdete domů a máte plnou schránku reklamních letáků. Určitě vás nezaujme ten, který bude plný textu a nebude na první pohled jasné, co nabízí. Životopis by měl být přizpůsoben každému zaměstnání, o které se ucházíte, aby zaujal. Pokaždé totiž můžete prodávat jiný výsek kariéry nebo akcentovat určité dovednosti.

Hledání práce je práce na plný úvazek

V dnešní době najdete mnoho pracovních nabídek na sociálních sítích

Jako vaše webové stránky bude sloužit váš profil na LinkedIn. Ten má spoustu dalších „vychytávek“, které do normálního životopisu nedostanete. Je to zároveň nejvyužívanější nástroj pro hledání práce a je prakticky jediný, který je zaměřen primárně na rozšiřování a udržování profesních kontaktů. Velmi často dostáváte sami nabídky od firem či podniků, které hledají zaměstnance. Stále častěji sem také firmy na své vlastní profily vkládají inzeráty na otevřené pozice a nastaví si, jaké cílové skupině se má inzerát zobrazit. Mnoho dalších internetových pracovních portálů nebo náborové webové stránky některých zaměstnavatelů se snaží zjednodušit uchazečům proces registrace, a tak můžete například jen nechat odkaz na svůj LinkedIn profil, aniž byste museli připojovat svůj životopis nebo vypisovat registrační údaje.

Jelikož se jedná o profesní síť, měl by váš profil vypadat opravdu profesionálně. Začněte výběrem adekvátní fotografie, protože dobrý první dojem už podruhé udělat nemůžete.

Pod vašimi základními údaji je část nazvaná Souhrn. Tuto oblast můžete využít mnoha různými způsoby od obecného motivačního odstavce po vložení fotek, které vás nějak charakterizují, prezentací atd. Pracovní zkušenosti je potom část, která popisuje dosavadní praxi. Je potřeba být stručný a srozumitelně popsat, co jste skutečně dělali. Nekopírujte název pozice a popis pozice z interních dokumentů. Velmi často mají firmy své vlastní názvosloví pozic, které není obecně používané. Myslete na to, že personalisté používají LinkedIn také jako fulltextový vyhledávač a váš profil by měl obsahovat taková klíčová slova, aby vás našlo co nejvíce personalistů, kteří hledají lidi vašeho zaměření.

Velmi vám může při hledání práce pomoci sekce Dovednosti a doporučení. Pomocí LinkedIn můžete oslovit své současné i minulé kolegy a šéfy, aby vaše dovednosti kliknutím potvrdili. Množství lidí, kteří jednotlivé dovednosti potvrdí, dokladuje, v čem vás vnímají jako nejkompetentnější, a velký počet potvrzení zanechá dobrý dojem. Ideální je požádat pár kolegů o slovní doporučení, kde více popisuje vaši spolupráci a pracovní kompetence.

Hledání práce je práce na plný úvazek

Poptejte se známých

Tak to by byly prodejní materiály a teď ke strategii. Podle některých průzkumů se až 70 % všech volných míst obsadí pomocí známých. V hospodě u piva se třeba kamarádů zeptáme, jestli o něčem nevědí, ale ne každého napadne oslovit své známé přes sociální sítě, přestože je dnes používá skoro každý, bez ohledu na věk nebo vzdělání. Velkým pomocníkem potom může být Facebook nebo již zmiňovaný LinkedIn, jejichž prostřednictvím můžete oslovit velký okruh lidí.

Už nejen mladší generace je využívá naplno ke komunikaci se svými vrstevníky, ale své příznivce mají i u generací starších. Na nejoblíbenější síti Facebook je v ČR zaregistrovaná téměř čtvrtina všech obyvatel. Na Facebooku můžete jednoduše oslovit své kamarády, ale zároveň také známé, se kterými se již nestýkáme, protože nemáme takové časové možnosti potkávat tolik lidí osobně, ale na sítích si jen známého přidáte mezi své přátele. Každý známý má zase desítky dalších známých a tak dále, tím pádem se může informace šířit neobvykle rychle. Buď někdo hledá práci, nebo zaměstnance, tuto informaci „vypustí“ a ostatní ji začnou šířit.

Hledání práce je práce na plný úvazek

Při hledání práce vám mohou významně pomoci i personální agentury

Dobré je sestavit si seznam personálních agentur, a ty obejděte. Významně rozšíří vaše možnosti, protože vědí, co se děje uvnitř společností, pro které dělají nábory a mají přehled i o otevřených místech, které na internetu nejsou. Stále častěji se stává, že vlastně ani sami nevíme, kam bychom měli svou další kariéru směřovat, a nemusí to být špatně. Něco jsme dokázali a teď chceme změnu, ale nevíme, kde jí najít. Dobrý personalista v agentuře vás vyslechne a nabídne různé možnosti.

Hledání práce je práce na plný úvazek

Na pohovor se důkladně připravte a ukažte svůj zájem o danou firmu

Další fází je přímé odpovídání na inzeráty, nabídky a pohovory v konkrétních firmách. Příprava nalezením vhodných inzerátů nekončí. Přihlásíme-li se na nějaký pohovor jako uchazeč o pozici, měli bychom si prostudovat alespoň internetové stránky firmy a případně si připravit dotazy, které nás při tom napadly. Dáme tím najevo, že o firmě něco víme a zároveň si musíme uvědomit, že i my si vybíráme, tedy bychom o firmě měli něco vědět. Tento postup není tak samozřejmý, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Překvapivě velké množství lidí přijde na pohovor a ani neví, na jakou pozici se hlásí. Neví třeba ani v jaké jsou firmě, natož aby věděli nějaké detaily o pozici a společnosti. Tento přístup svědčí o tom, že kandidát nemá skutečný zájem o danou pozici a firmu, ale že pouze čeká na první relativně dobrou nabídku, což není dobrý signál. „Sám o sobě všechno vím, tak jim to tam prostě řeknu a bude, co bych kde studoval.“ Přitom jednou z prvních otázek bývá – proč chcete pracovat zrovna pro nás a na této pozici. Nepřipravenost, arogance, ale zároveň i nedostatek zdravého sebevědomí je nejčastějším důvodem neúspěšného pohovoru.

Další tipy pro hledání práce najdete na www.manpower.cz.

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Divadlo Na Jezerce již brzy rozezní nejhorší zpěv na světě

Divadlo Na Jezerce již brzy rozezní nejhorší zpěv na světě

Křest knihy, která 15 let Divadelní společnosti Jana Hrušínského ukazuje z divácky nezvyklého pohledu, nová...

Centrum služeb PRE v novém

Centrum služeb PRE v novém

Chystáte se řešit vytápění svého bytu, přemýšlíte, který způsob je pro vás nejvýhodnější, zda volit lokální topidla pro...

Restaurace MMX: Vychutnejte si vynikající pivo přímo v jeho domovině

Vychutnejte si tekuté zlato - pivo MMX

Vyrážíte rádi za poznáváním krás naší země? Zastavte se na svých toulkách v Letech u Dobřichovic, kde na vás čeká...

Najdete na iDNES.cz