Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Heterogenní informační systém a jeho provoz

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V článku "Homogenita nebo heterogenita informačních systémů" jsme se zabývali rozdíly v podstatách homogenních a heterogenních informačních systémů. Závěrem bylo řečeno, že nejbližší budoucnost ovládne heterogenní informační systém složený ze vzájemně spolupracujících a do jisté míry nezávislých aplikací.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Heterogenní informační systém umožňuje nejlépe optimalizovat poměr cena/výkon a zvolit partikulární aplikaci nejlépe vyhovující požadavkům zákazníka. | foto: OR-CZ spol. s r.o.

V případě řešení MARIE PACS, které patří do rodiny PACS (Picture Archiving and Communicating system), jde vždy o ryze heterogenní informační systém složený zejména z modalit (generují obrazovou dokumentaci pacienta - např. CT, rentgeny, apod.), pracovních stanic (vzniklá data sekundárně zpracovávají do např. 3D vizualizací, měřících protokolů apod.) a prohlížecích stanic (specializují se na vizualizaci digitálních obrazových dat).

Tyto moduly spolu komunikují DICOM protokolem a data jsou ukládána v DICOM formátu. Mimo tyto tzv. DICOM nody (uzly) jsou v těchto systémech přítomny i jiné aplikace nebo moduly. Tyto nody či moduly jsou v podstatě samostatné aplikace, které mezi sebou komunikují pomocí interfejsů a standardními, případně proprietárními (unikátními) protokoly.

Heterogenní informační systém a charakteristika jeho prvků

Existuje nepochybně mnoho charakteristik, které bychom mohli vyjmenovat, ale zkusme si popsat alespoň nejdůležitější z nich:

 1. Jednotlivé aplikace jsou produktem nezávislých týmů nebo výrobců dodržujících standardy pro komunikaci a formát ukládaných dat.
 2. Tyto aplikace mezi sebou mohou komunikovat:
  a. Na úrovni dat - aplikace pracují samostatně se sdílenými daty nebo metadaty
  b. Na úrovni jednotlivých aplikací - zde jsou vytvářeny komunikační interfejsy a data jsou mezi aplikacemi vyměňována v definovaných formátech stanovenými komunikačními protokoly.
  c. Na úrovni nadřízené aplikace - podřízené aplikace pracují se svými daty na sobě zcela nezávisle a komunikují s centrální aplikací napojenou na každou z nich.
  d. Kombinovaně - nejkomplikovanější přístup z hlediska konfigurace a hlídání změn po updatech na nové verze.
 3. Verze aplikací lze měnit nezávisle podle potřeb jednotlivých subdodavatelů.
 4. Jednotlivé aplikace mohou obsahovat chyby - podmínka na sto procent splnitelná :).
 5. Heterogenní informační systém by měl být schopen činnosti i v případě jeho částečného ochromení - tento požadavek pochopitelně ovlivňuje výslednou cenu informačního systému, protože vyžaduje vytváření rezervních funkcionalit aplikací uvnitř heterogenního informačního systému dotaženého v případě PACS systémů v nemocnicích až po duplicitu modalit.

Jak dirigovat heterogenní informační systém?

Když se nad výše uvedenými fakty zamyslíme do důsledků a extrémů, pak můžeme dojít k názoru, že heterogenní informační systémy připomínají sociální společenství nezávislých jedinců vzájemně kooperujících k cíli, který tomuto společenství byl zadán zvenčí a není součástí jejich vlastní "vůle". Proto pro takovýto heterogenní informační systém musí být definovány dvě základní věci:

 • Rámec, ve kterém má heterogenní informační systém pracovat – omezení zvenčí.
 • Pravidla, která musí heterogenní informační systém respektovat – omezení vnitřní vymezující rámec po aplikace.

Vnější rámec definuje hranice funkčnosti heterogenního systému. Tyto meze systém nemůže překročit a s případným nadřízeným systémem může komunikovat jen definovaným protokolem a formátem dat. Vnitřní pravidla, která heterogenní informační systém má, obvykle vymezují vztahy mezi jednotlivými aplikacemi a opět - pokud nejsou k dispozici specializované protokoly a interfejsy - nepřekračuje do vnitřních aplikací.

Heterogenní informační systém

Provoz heterogenních informačních systémů

Základem provozu pro heterogenní informační systém je jednoznačná definice vnějšího rámce činnosti, což v případě MARIE PACS představuje příprava pro snímání, následné zpracování a archivaci obrazových dat. Samozřejmostí je jednotná synchronizace času v operačních systémech jednotlivých nezávislých aplikací.

Aby takto koncipovaný systém dosáhl dostatečné spolehlivosti, musíme získat průběžné informace o jeho provozu. Podotýkám smysluplné informace o jeho provozu. Informace, které jsou přehledné a mohou posloužit jako dobrý základ pro rozhodování ať už o automatizovaném nebo o lidském zásahu do jeho činnosti.

K tomuto je potřebný pokud možno jednoduchý a robustní nástroj, který výstupy o funkčnosti systému předává dostatečně jednoduché a přehledné. Takový sledovací systém by měl začít na úrovni hardware včetně čidel teploty, apod.

Dalším stupínkem jsou životně důležité části pro ukládání dat - jde o paměťové moduly, souborové systémy na pevných discích, konzistence používaných databází, funkčnost důležitých serverových aplikací - enginů. Pochopitelně nesmí chybět sofistikovaný logovací systém k dohledání stavů, které mohly vést k chybnému chování systému.

Je třeba si uvědomit, že heterogenní informační systém může být velice komplikovaný a někdy i rozporuplný, protože může dojít k propojení jednotlivých aplikací z "politických" důvodů, které mohou narušovat rozdílnou logiku jeho koncepcí. U logovacích funkcí si je třeba uvědomit, že přemíra rozsáhlých logů má svou režii v procesorovém čase a také může zabírat poměrně mnoho místa v diskových prostorech. Proto je třeba zvážit, jak moc detailní logy potřebujeme a jak dlouho do minulosti je potřebujeme uchovávat.

Heterogenní informační systém MARIE PACS má na podobných základech postaven tzv. FSP (Factory Support Plan), kdy se informace od jednotlivých instalovaných systémů sbíhají ke specializovanému robotu, který je schopen je analyzovat.

Jeho databáze reakcí je neustále rozšiřována na základě následné kontroly, zejména pokud jde o instalace nových update nebo po změnách v prostředí zdravotnického zařízení. O celé pozadí se stará tým zkušených odborníků opírající se o zkušenosti získané v heterogenních prostředích ve více než 60-ti nemocnicích.

Milan Pilný, RNDr.

Heterogenní informační systém MARIE PACS

komplexní řešení digitalizace zdravotnických zařízení

Je to modulární řešení, které umí pokrýt potřeby od malých zařízení s jedinou modalitou až po komplexní řešení v rámci fakultních nemocnic a regionů. Autor článku vychází ze zkušeností provozování řešení MARIE PACS ve více než 60-ti nemocnicích v rámci ČR.

Autor:
Témata: Robot

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Huawei P9 Lite 2017: nadstandard střední třídy.
Huawei P9 Lite 2017: nadstandard střední třídy

Smartphony v poslední době prošly takovým vývojem, že i modely střední třídy mohou nabídnout mnohem více, než tomu bylo v minulosti. Huawei P9 Lite 2017...  celý článek

Kde mám ty klíče? Revoluci v hledání věcí představuje Beenode.
Bojíte se krádeže auta? Pomůže vám bezplatná aplikace Beenode

Podle policejních statistik bylo jen za rok 2015 odcizeno 6292 aut. Spousta z nich obratem nenávratně zmizí v zahraničí nebo je rozebráno na součástky. Staňte...  celý článek

Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí.
Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí

Léto je v plném proudu a víc než kdykoliv jindy teď máme mobilní telefon neustále po ruce. Umíte si ještě představit, vyrazit někam bez něho? Usnadňuje nám...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.