Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HELIOS Green je tu nejen pro kosmetiku filmových hvězd

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Původně a stále česká kosmetika Dermacol má svůj prvopočátek ve Filmstudiu Barrandov v Praze v raných 60. letech. Spolupráce mezi specialisty v kosmetice postavené na lékařských principech a experty na filmový make-up vedla kromě jiného k uvedení na trh krycího make-upu Dermacol - jednoho z prvních na světě.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

HELIOS Green je tu nejen pro kosmetiku filmových hvězd | foto: ASSECO solutions

Licenci na něj se podařilo v roce 1969 prodat až do Hollywoodu. Krása mnohých filmových hvězd té doby má tedy svůj původ v kosmetice z Prahy. Dermacol si své místo na trhu postupem doby získal takřka po celém světe. Kromě evropských států se s ním můžete setkat také v USA, Kanadě, Austrálii a mnoha zemích Středního i Blízkého Východu. Dnes však, na rozdíl od 60. let, potřebuje ke svému úspěchu spolehlivého IT pomocníka. A tím je podnikový informační systém HELIOS Green.

Dermacol je dnes součástí skupiny firem, která nese název Alphaduct. Jejími členy jsou vedle Dermacolu také společnosti AXIGON, Karlovarská Korunní a Mediaresearch. Všechny tyto společnosti mají stejného majitele – Vladimíra Komára, jehož investiční společnost v roce 2000 Dermacol koupila. Vedení skupiny se také krátce po zakoupení systému rozhodlo pro pořízení informačního systému, který by s řízením Dermacolu pomáhal. Proběhlo výběrové řízení a byl vybrán systém HELIOS Green, přesněji jeho tehdy existující verze s názvem LCS Noris. Informační systém byl v té době implementován také do společnosti Alphaduct, přičemž pro obě společnosti byla využita stejná databáze. Ve třetí společnosti skupiny, Karlovarské Korunní, byl systém zaveden také, ale až v roce 2006. Na HELIOS Green přešla celá skupina firem v roce 2008 a do společnosti AXIGON byl systém implementován v roce 2013.

„Nastoupil jsem do společnosti, která má IT v Dermacolu a celé skupině na starosti, v roce 2006 na místo manažera ICT,“ vzpomíná Ing. Miroslav Havel, dnes provozní ředitel společnosti Dermacol a výkonný ředitel společnosti Alphaduct. „Na přechodu z LCS Noris na HELIOS Green jsem tedy měl možnost se podílet, což byla velmi dobrá zkušenost.“

Systém pro výrobu

HELIOS Green (nejen) pro kosmetiku filmových hvězd

HELIOS Green (nejen) pro kosmetiku filmových hvězd

Systém řídil ve společnosti Dermacol i vlastní výrobu. V roce 2010 však výrobní část své činnosti předal Dermacol společnosti McBride Czech. Od té doby zajišťuje své produkty dodavatelským způsobem, nicméně Alphaduct se ve společnosti McBride Czech majetkově účastní 30 procenty.

Současný výrobce produktů Dermacol má ovšem HELIOS Green také implementován, takže na té části produkce, která vzniká v Česku, se tento informační systém podílí i nadále. Další produkty se značkou Dermacol jsou vyráběny převážně v Itálii a ve Francii, kde však výrobu řídí místní informační systémy.

Implementace systému v Dermacolu se původně společně ujali dva z partnerů Asseco Solutions, společnosti Popron a Quort System. Péče o zákazníka však posléze při implementaci v Karlovarské Korunní přešla pouze na společnost Quort, která byla původně dodavatelem zejména specializované výrobní části systému.

Workflow vlastními silami

V roce 2006, jak již bylo zmíněno, byl systém implementován i ve společnosti Karlovarská Korunní. Do té doby zde používali již zastaralý systém založený na IBM AS 400. Situace, která vyžadovala neustálé přenosy informací z jednoho systému do druhého, přičemž původní systém v Korunní vše dost brzdil, se brzy ukázala nepřijatelnou. To nakonec vedlo ke sjednocení informačního systému v celé skupině.

„Původní systém byl v roce 2006 již tak archaický, že jsme jej bez podrobného manuálu málem nedokázali ani vypnout,“ říká Miroslav Havel a dodává: „Bylo tedy jasné, že změna je více než nutná. Výhodou společností skupiny Alphaduct však bylo a je schopné vlastní IT oddělení, které si s přechodem ze starého systému v Karlovarské Korunní dokázalo poradit.“

Bylo tedy rozhodnuto o zakoupení další databáze a implementaci systému HELIOS Green i zde.

Ve zdejším IT oddělení jsou nyní vyčleněni dva lidé právě pro činnosti související s informačním systémem. Jsou natolik fundovaní, že například implementaci modulu Workflow realizovali vlastními silami.

„Nicméně jsou i oblasti, do kterých se sami nepouštíme, především dovývoje. To je jedna z věcí, které pro nás dělá společnost Quort,“ říká ing. Havel.

Stabilita je klíčová

Na otázku, v čem spatřuje přínos systému, odpovídá Miroslav Havel: „Výhodou systému HELIOS Green je především - řečeno s mírnou nadsázkou - fakt, že funguje. Jinými slovy, že je stabilní. To rozhodně není u mnoha jiných systémů běžné, jak vám mohou potvrdit jejich uživatelé… Například v průběhu roku 2014 nebyl větší výpadek systému, což by byla katastrofa, protože na HELIOS jsou u nás napojeny skutečně všechny klíčové činnosti.“

Pořízení systému HELIOS Green v roce 2006 považuje pan Havel za logickou a vlastně jedinou možnou volbu. Je přesvědčen, že v té době jednoduše nebyl na trhu lepší systém. Dle jeho názoru je systém velmi logický, přičemž má především dobře promyšlené jádro, na kterém stále staví.

„Lidé, kteří jej vytvořili, věděli, co dělají,“ říká a pokračuje: „Jeho další výhodou je systém partnerů, kteří do něj vnášejí své know how. To je něco, co zákazníkovi může opravdu hodně dát.“

Speciální dovývoje

„Když jsme se společností Quort implementovali výrobu, zahrnovala stovky aktivních položek, protože především v kosmetice se vyrábí množství různorodého zboží,“ vzpomíná Miroslav Havel: „Takto obsáhlou výrobu bylo skutečně těžké rozumně plánovat bez informačního systému, ovšem bylo nutné, aby byl velmi specializovaný. Proto jsme kolem roku 2008 realizovali množství dovývojů, například plánovací plochu, nákup materiálu a další a další, které by podpořily právě výrobní procesy.“

Tyto specializované dovývoje pro výrobu dodnes využívá pro řízení výroby zejména McBride Czech. Celoevropsky má tato nadnárodní firma sice SAP, ale v Česku jim HELIOS vyhovuje, tak zde přechod na SAP stále odkládají.

Docházka, EDI komunikace i e-shop

HELIOS je využíván téměř ve všech oblastech činnosti společnosti Dermacol i ostatních firem skupiny. Je na něj napojen například i intranet, jehož prostřednictvím je zde evidována docházka. Dermacol také velmi často využívá rozhraní pro import a export dat pro napojení s jinými systémy. Patří mezi ně třeba systém pro řízení skladů, EDI komunikace, e-shop a další. Základním systémem je vždy HELIOS a další systémy jsou na něj přímo napojeny.

Na otázku, jak se s tím, že při všech činnostech musí pracovat s HELIOSem, vyrovnávají zaměstnanci, zejména ti, kteří jsou zde noví, odpovídá ředitel Havel: „Na práci s HELIOSem si člověk musí chvilku zvykat. A také jeho poměrně jednoduchý až strohý vzhled může někomu vadit. Ale jak už jsem zmiňoval, máme velmi schopné lidi v IT oddělení a ti se pustili do vzhledového vylepšení formulářů v HELIOSu, aby se s ním jejich kolegům radostněji pracovalo. Ovšem i to je na HELIOSu výborné, že vylepšování přímo zákazníkem umožňuje.“

Manažerská vyhodnocení i práce z terénu

Pokud hovoříme o přínosech, pak je třeba zmínit například i to, že ve společnosti Karlovarská Korunní došlo díky informačnímu systému k užšímu vzájemnému propojení řízení skladových zásob, výroby a účetnictví. Došlo zde k zásadnímu zefektivnění všech procesů, a to i díky modulu Workflow, který mimo jiné umožňuje informovat uživatele, co se v systému děje, nebo nastavovat sofistikované procesy schvalování a hlídání činnosti uživatelů.

Díky tomu, že systém pracuje na MS SQL serveru, nad kterým je kompletní BI vyhodnocení prostřednictví OLAP, může zdejší management jeho prostřednictvím dělat veškerá potřebná manažerská vyhodnocení. Manažerské rozhraní vytvořili a spravují sami lidé z Alphaductu, data pak čerpají primárně ze systému HELIOS Green.

Ing. Havel závěrem podotýká: „Informační systém výrazně šetří čas a kapacitu našich lidí, což pro nás znamená velký přínos. A jednou z velkých výhod je i to, že systém díky třívrstvé architektuře a aplikačnímu serveru může fungovat na bázi tenkého klienta. To znamená, že umožňuje práci z terénu.“

Hana Janišová

Autor:

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

TOP HOTEL Praha má pro vaše akce japonskou inspiraci

Zahrada

Toužíte po originálním venkovním prostředí, ve kterém budou vaše pracovní i soukromé akce nezapomenutelným zážitkem?...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Jaké všechny produkty Abbkine nabízí společnost BIOGEN Praha?

Jaké všechny produkty Abbkine nabízí společnost BIOGEN Praha?

Kvalitní produkty Abbkine nabízí na českém trhu společnost BIOGEN Praha. V její nabídce najdete labeling kity,...

Najdete na iDNES.cz