Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči z Jabloneckých Pasek oslaví výročí. Jablonec žije i díky jejich nadšení

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Už 130. výročí od svého založení oslaví v příštím roce Sbor dobrovolných hasičů Jablonecké Paseky. Organizace, která patří k těm nejaktivnějším v Jablonci nad Nisou. Připravuje zábavu pro malé i velké, vede je ke sportu a samozřejmě je připravena také zachraňovat majetek a životy v okamžiku, kdy je to potřeba. V současnosti má šedesát aktivních členů SDH a další přicházejí, přidat se může každý!

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Cvičení v základní škole. | foto: SDH Jablonecké Paseky

Pavel Benda

Pavel Benda

„Ve spoustě lidí přetrvávala představa, že dobrovolní hasiči je jenom parta chlápků, kteří neustále sedí u piva a nic pořádného nedělají. Dnes už je ta představa téměř překonaná, možná i proto, že se hodně snažíme zasahovat do společenského života ve městě a připravovat program pro děti i širokou veřejnost a o své činnosti informovat,“ říká starosta SDH Jablonecké Paseky Pavel Benda.

Pasečtí hasiči jsou hodně aktivní parta, jistě o nich mnozí Jablonečané slyšeli. Věhlasné jsou jejich oslavy Čarodějnic, hasičský bál, Den dětí nebo hasičská soutěž o Jabloneckého Soptíka, kterou každoročně pořádají. Potkat jste je mohli například i na Dnu Integrovaného záchranného systému na Horním náměstí. 

Také dětské družstvo mladých hasičů o sobě dává vědět v požárním sportu a stabilně se drží ve středu tabulek. „Na všem, od organizace přes přípravu až po zdárný průběh, mají zásluhu naši aktivní členové, kteří všechnu práci dělají naprosto nezištně a ve svém volném čase. Jim se sluší za všechno poděkovat,“ zdůrazňuje Pavel Benda. 

Pavel Benda

Pavel Benda

Skoro polovina členů SDH Jablonecké Paseky je zároveň i v jednotce SDH, jejímž zřizovatelem je město. V městském objektu také sbor sídlí a zároveň dostává z městského rozpočtu granty, které pokryjí činnost soutěžního družstva nebo třeba cesty na závody. Na vše ostatní si sbor musí vydělat sám, například právě zmíněným pořádáním akcí. 

Jako jednotka jsou přitom připraveni kdykoli zasáhnout, a také, stejně jako jejich profesionální kolegové, vyjíždí k požárům, technickým pomocem např. popadaným stromům, zaplaveným sklepům a dalším zásahům, kde je jejich pomoc potřeba. Vyráží ke stejným požárům jako jejich profi kolegové a to, že jsou dobrovolnými hasiči, neznamená, že je oheň pálí méně. Musí mít tedy i stejné vybavení a výcvik, což není zrovna levná záležitost. Dýchací přístroj stojí 50 tisíc korun, zásahový oděv 17 – 20 tisíc a výbava je potřeba v případě Jabloneckých Pasek hned pro čtyřiadvacet mužů, kteří jsou připraveni ihned jít do ostré akce ve dne i v noci 24 hodin denně 365 dní v roce. Proto potřebují pro svoji činnost každou korunu. V tomto ohledu jednotka musí spoléhat na město, které jednotku financuje. 

„Kluků si vážím, dělají to zadarmo a navíc poctivě trénují, doplňují si znalosti, prochází povinnými proškoleními. Protože jde často o život, musí všechno perfektně umět,“ vyjmenovává Pavel Benda, který je současně velitelem družstva, jenž do akce rovněž vyjíždí. Jaké mají podmínky sbory dobrovolných hasičů a oproti tomu profíci, může sám porovnat, civilním povoláním je totiž profesionálním drážním hasičem.

K partě hasičů z Jabloneckých Pasek se může přidat každý, malý i velký. O jejich práci i činnosti se zájemci dozví třeba na jejich internetových stránkách www.hasicijbcpaseky.org.

Předčarodějnice, které pořádá SDH Jablonecké Paseky.

Předčarodějnice, které pořádá SDH Jablonecké Paseky.

„Jsme dobrá parta, je u nás občas i legrace. Pořádáme spoustu zajímavých programů, děti u nás najdou vyžití, vedeme je ke sportu, ale i k zodpovědnosti. Učí se pro život praktické věci, jako je třeba poskytování 1. pomoci, a pak se také může jejich koníček stát i jejich profesní cestou. Členové mládežnického týmu mohou postupně přejít až do jednotky a jezdit k zásahům,“ popisuje Pavel Benda. Některým se může stát profese hasiče i budoucím povoláním.

„Jsem aktivní člověk, chci být užitečný a pokusit se něco v našem městě změnit. Například našemu SDH  chybí zázemí, nemáme plácek na tréninky jak pro děti tak pro dospělé. Nebýt ochoty házenkářů, kteří nám jej půjčují, nemáme nic,“ přibližuje Pavel Benda a jedním dechem dodává, že věcí ke změně je dost i v samotném městě. I proto chce zasahovat do dění mnohem aktivněji a za Novou budoucnost pro Jablonec bude usilovat o místo v zastupitelstvu. V tomto kroku vidí možnost, jak skutečně něčeho dosáhnout.

  

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Další z rubriky

Jak se mi daří? Děkuji, dobře. Bydlím v Parku Masarykova

Aktuální nabídka prodeje druhé a třetí etapy zahrnuje téměř sto bytových...

Je to takový můj soukromý rituál. Vyjíždím autem z garáží a snad už po tisící si v duchu řeknu, jak jsem tu rád. Říkám...

Modus tvoří nové výrobky vždy s vášní pro dokonalost

Společnost Modus sází na dlouhodobě dobré vztahy se svými zaměstnanci.

Před bezmála čtvrt stoletím začali s málem a od píky. A před dvěma lety již překročily jejich roční tržby poprvé...

U nás nezáleží na vzdálenosti od ústředny – internet od CERBEROSu

Bezpečný internet bez starostí

Neomezená data, wifi-router s doživotní zárukou a k tomu televize nebo zabezpečení PC i mobilu. To vše naleznete v...

Najdete na iDNES.cz