Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Graphisoft EcoDesigner navrhuje úsporný dům

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
EcoDesigner slouží k vyhodnocení energetické náročnosti budovy a její optimalizaci již v prvních fázích projektu. Jedná se o program integrovaný do BIM/CAD konstrukčního systému ArchiCAD, který pomůže navrhnout úsporný dům.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Konstrukce relevantní pro výpočet program barevně vyznačí ve 2D výkresech i 3D modelu | foto: Cegra.cz

Úsporný dům a jeho inteligentní model v EcoDesigner

BIM (Building Information Modeling) je počítačová technologie projektování, kdy v počítači vzniká model budovy, ze kterého se odvozuje stavební dokumentace a výkazy výměr. Stejný model slouží navazujícím profesím, např. statikům.

A stejný model využívá EcoDesigner k analýze energetické náročnosti budovy, a to už ve fázi studie, kdy lze ještě zásadním způsobem ovlivnit náklady. EcoDesigner je nástroj určený architektům a nikoli specialistům.

EcoDesigner přebírá z BIM modelu (virtuální budovy) rozměry, kategorizaci konstrukcí a materiálové charakteristiky. Konstrukce relevantní pro výpočet program barevně vyznačí ve 2D výkresech i 3D modelu (obr.1). EcoDesigner generuje komplexní porovnání spotřeby energie různých variant návrhu, měsíční bilance energetických zisků a ztrát a další parametry.

Výpočet vyžaduje relativně málo dalších informací, které lze jednoduše doplnit. Výstupem jsou diagramy, grafy a tabulky obsahující informace jako jsou roční spotřeba energie, diagram CO2 emisí a měsíční bilance energetických zisků a ztrát (obr. 2). Díky tomuto modelu je možné navrhnout úsporný dům.

Výstupem jsou diagramy, grafy a tabulky obsahující informace jako jsou roční spotřeba energie, diagram CO2 emisí a měsíční bilance energetických zisků a ztrát

Úsporný dům – typický postup navrhování

Architekt/projektant vytvoří v ArchiCADu studii ve formě virtuální budovy. EcoDesigner automaticky označí konstrukce relevantní pro energetické výpočty. Označené konstrukce zobrazí různými barvami v půdorysech i 3D modelu podle jejich typu (příčky, plášť budovy, střechy, podlahy). Roztřídění konstrukcí lze změnit "ručně".

Následně jsou vyhodnoceny další údaje (objemy, plochy, orientace, objem vytápěných prostor), přičemž uživatel může data doplnit sám.

Zeměpisné souřadnice a orientace jsou převzaty z ArchiCADu. Atmosférická data se vztahují k těmto údajům a EcoDesigner je přebírá z databáze NOAA. Dále se zadává zastínění budovy, tepelné zisky a požadované vnitřní teploty v závislosti na funkci budovy. Charakteristiky použitých materiálů lze přiřadit každé konstrukci (obr. 3).

Tepelně izolační vlastnosti dveří, oken a dalších výplní lze převzít z katalogových listů nebo zadat ručně. Pro výpočet bilance tepelných zisků a ztrát je nutné zadat další údaje o TZ systému budovy (vzduchotechnika, solární panely, tepelné čerpadlo, ...).

Po případném dalším zadání místně platných hodnot (cena), EcoDesigner odhadne CO2 emise a náklady na energii.

Charakteristiky použitých materiálů lze přiřadit každé konstrukci

Přehledné a přesné výsledky v EcoDesigner

EcoDesigner zobrazuje výsledky ve formě tabulek a grafů. Jejich obsahem jsou obecné informace: označení projektu, datum vystavení dokumentu, lokalita, typologie budovy, celková vytápěná plocha, celkový vytápěný prostor.

Dalšími údaji jsou spotřeba energie podle druhu: celková a podle funkce (vytápění a jiné), spotřeba energie podle zdroje (plyn, nafta, uhlí, elektřina, …), u koeficientu budovy, diagram CO2 ročních emisí budovy, měsíční bilance energetických zisků a ztrát. Všechny dokumenty lze vytisknou či uložit ve formátu PDF.

Systémové požadavky na EcoDesigner

EcoDesigner je určen pro ArchiCAD 12 a vyšší a ArchiCAD SE 2009 a vyšší, a to na obou platformách MS Windows i Apple, studenti si mohou stáhnout program zdarma.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Výkonný kancelářský pomocník, který vyhrál dTest

Značku kvality dTest získala HP OfficeJet Pro 8720

Zorientovat se v množství kancelářských zařízení, která spolehlivě zvládnou barevný tisk, kopírování a skenování, je...

Světoví novináři oceňují nový QLED televizor Samsung QE65Q9FN

Světoví novináři oceňují nový QLED televizor Samsung QE65Q9FN

Model z letošní řady QLED boduje v recenzích díky technologii Quantum Dot a zobrazení 100% objemu barev, vysoké úrovni...

Získejte zpět svou krásu v laserovém centru VS Lasera

Získejte zpět svou krásu v laserovém centru VS Lasera

Trápí vás nežádoucí chloupky, vrásky, tetování, nebo třeba chrápání? Všeho se můžete bezbolestně zbavit pomocí šetrných...

Najdete na iDNES.cz