Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Graphisoft EcoDesigner navrhuje úsporný dům

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
EcoDesigner slouží k vyhodnocení energetické náročnosti budovy a její optimalizaci již v prvních fázích projektu. Jedná se o program integrovaný do BIM/CAD konstrukčního systému ArchiCAD, který pomůže navrhnout úsporný dům.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Konstrukce relevantní pro výpočet program barevně vyznačí ve 2D výkresech i 3D modelu | foto: Cegra.cz

Úsporný dům a jeho inteligentní model v EcoDesigner

BIM (Building Information Modeling) je počítačová technologie projektování, kdy v počítači vzniká model budovy, ze kterého se odvozuje stavební dokumentace a výkazy výměr. Stejný model slouží navazujícím profesím, např. statikům.

A stejný model využívá EcoDesigner k analýze energetické náročnosti budovy, a to už ve fázi studie, kdy lze ještě zásadním způsobem ovlivnit náklady. EcoDesigner je nástroj určený architektům a nikoli specialistům.

EcoDesigner přebírá z BIM modelu (virtuální budovy) rozměry, kategorizaci konstrukcí a materiálové charakteristiky. Konstrukce relevantní pro výpočet program barevně vyznačí ve 2D výkresech i 3D modelu (obr.1). EcoDesigner generuje komplexní porovnání spotřeby energie různých variant návrhu, měsíční bilance energetických zisků a ztrát a další parametry.

Výpočet vyžaduje relativně málo dalších informací, které lze jednoduše doplnit. Výstupem jsou diagramy, grafy a tabulky obsahující informace jako jsou roční spotřeba energie, diagram CO2 emisí a měsíční bilance energetických zisků a ztrát (obr. 2). Díky tomuto modelu je možné navrhnout úsporný dům.

Výstupem jsou diagramy, grafy a tabulky obsahující informace jako jsou roční spotřeba energie, diagram CO2 emisí a měsíční bilance energetických zisků a ztrát

Úsporný dům – typický postup navrhování

Architekt/projektant vytvoří v ArchiCADu studii ve formě virtuální budovy. EcoDesigner automaticky označí konstrukce relevantní pro energetické výpočty. Označené konstrukce zobrazí různými barvami v půdorysech i 3D modelu podle jejich typu (příčky, plášť budovy, střechy, podlahy). Roztřídění konstrukcí lze změnit "ručně".

Následně jsou vyhodnoceny další údaje (objemy, plochy, orientace, objem vytápěných prostor), přičemž uživatel může data doplnit sám.

Zeměpisné souřadnice a orientace jsou převzaty z ArchiCADu. Atmosférická data se vztahují k těmto údajům a EcoDesigner je přebírá z databáze NOAA. Dále se zadává zastínění budovy, tepelné zisky a požadované vnitřní teploty v závislosti na funkci budovy. Charakteristiky použitých materiálů lze přiřadit každé konstrukci (obr. 3).

Tepelně izolační vlastnosti dveří, oken a dalších výplní lze převzít z katalogových listů nebo zadat ručně. Pro výpočet bilance tepelných zisků a ztrát je nutné zadat další údaje o TZ systému budovy (vzduchotechnika, solární panely, tepelné čerpadlo, ...).

Po případném dalším zadání místně platných hodnot (cena), EcoDesigner odhadne CO2 emise a náklady na energii.

Charakteristiky použitých materiálů lze přiřadit každé konstrukci

Přehledné a přesné výsledky v EcoDesigner

EcoDesigner zobrazuje výsledky ve formě tabulek a grafů. Jejich obsahem jsou obecné informace: označení projektu, datum vystavení dokumentu, lokalita, typologie budovy, celková vytápěná plocha, celkový vytápěný prostor.

Dalšími údaji jsou spotřeba energie podle druhu: celková a podle funkce (vytápění a jiné), spotřeba energie podle zdroje (plyn, nafta, uhlí, elektřina, …), u koeficientu budovy, diagram CO2 ročních emisí budovy, měsíční bilance energetických zisků a ztrát. Všechny dokumenty lze vytisknou či uložit ve formátu PDF.

Systémové požadavky na EcoDesigner

EcoDesigner je určen pro ArchiCAD 12 a vyšší a ArchiCAD SE 2009 a vyšší, a to na obou platformách MS Windows i Apple, studenti si mohou stáhnout program zdarma.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

50% úspora energií při ohřevu vody? Jde to! Nový inteligentní elektrický ohřívač vody Lydos Hybrid firmy Ariston to...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Další z rubriky

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Přichází Backend Stories, příběhy ze světa IT budoucnosti

Přichází Backend Stories: příběhy ze světa IT budoucnosti.

V pátek 20. října zažil literární svět velký třesk. Vznikla nová edice Backend Stories zaměřená na vědeckofantastickou...

Inkoustové tiskárny jsou zase in. Nabízejí mnoho výhod

Inkoustové tiskárny jsou zase IN. Nabízejí mnoho výhod

Také řešíte otázku, jestli jsou dnes lepší laserové nebo inkoustové tiskárny? Kterou si pořídit? Zažité modely, které...

Najdete na iDNES.cz