Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Graphisoft EcoDesigner navrhuje úsporný dům

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
EcoDesigner slouží k vyhodnocení energetické náročnosti budovy a její optimalizaci již v prvních fázích projektu. Jedná se o program integrovaný do BIM/CAD konstrukčního systému ArchiCAD, který pomůže navrhnout úsporný dům.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Konstrukce relevantní pro výpočet program barevně vyznačí ve 2D výkresech i 3D modelu | foto: Cegra.cz

Úsporný dům a jeho inteligentní model v EcoDesigner

BIM (Building Information Modeling) je počítačová technologie projektování, kdy v počítači vzniká model budovy, ze kterého se odvozuje stavební dokumentace a výkazy výměr. Stejný model slouží navazujícím profesím, např. statikům.

A stejný model využívá EcoDesigner k analýze energetické náročnosti budovy, a to už ve fázi studie, kdy lze ještě zásadním způsobem ovlivnit náklady. EcoDesigner je nástroj určený architektům a nikoli specialistům.

EcoDesigner přebírá z BIM modelu (virtuální budovy) rozměry, kategorizaci konstrukcí a materiálové charakteristiky. Konstrukce relevantní pro výpočet program barevně vyznačí ve 2D výkresech i 3D modelu (obr.1). EcoDesigner generuje komplexní porovnání spotřeby energie různých variant návrhu, měsíční bilance energetických zisků a ztrát a další parametry.

Výpočet vyžaduje relativně málo dalších informací, které lze jednoduše doplnit. Výstupem jsou diagramy, grafy a tabulky obsahující informace jako jsou roční spotřeba energie, diagram CO2 emisí a měsíční bilance energetických zisků a ztrát (obr. 2). Díky tomuto modelu je možné navrhnout úsporný dům.

Výstupem jsou diagramy, grafy a tabulky obsahující informace jako jsou roční spotřeba energie, diagram CO2 emisí a měsíční bilance energetických zisků a ztrát

Úsporný dům – typický postup navrhování

Architekt/projektant vytvoří v ArchiCADu studii ve formě virtuální budovy. EcoDesigner automaticky označí konstrukce relevantní pro energetické výpočty. Označené konstrukce zobrazí různými barvami v půdorysech i 3D modelu podle jejich typu (příčky, plášť budovy, střechy, podlahy). Roztřídění konstrukcí lze změnit "ručně".

Následně jsou vyhodnoceny další údaje (objemy, plochy, orientace, objem vytápěných prostor), přičemž uživatel může data doplnit sám.

Zeměpisné souřadnice a orientace jsou převzaty z ArchiCADu. Atmosférická data se vztahují k těmto údajům a EcoDesigner je přebírá z databáze NOAA. Dále se zadává zastínění budovy, tepelné zisky a požadované vnitřní teploty v závislosti na funkci budovy. Charakteristiky použitých materiálů lze přiřadit každé konstrukci (obr. 3).

Tepelně izolační vlastnosti dveří, oken a dalších výplní lze převzít z katalogových listů nebo zadat ručně. Pro výpočet bilance tepelných zisků a ztrát je nutné zadat další údaje o TZ systému budovy (vzduchotechnika, solární panely, tepelné čerpadlo, ...).

Po případném dalším zadání místně platných hodnot (cena), EcoDesigner odhadne CO2 emise a náklady na energii.

Charakteristiky použitých materiálů lze přiřadit každé konstrukci

Přehledné a přesné výsledky v EcoDesigner

EcoDesigner zobrazuje výsledky ve formě tabulek a grafů. Jejich obsahem jsou obecné informace: označení projektu, datum vystavení dokumentu, lokalita, typologie budovy, celková vytápěná plocha, celkový vytápěný prostor.

Dalšími údaji jsou spotřeba energie podle druhu: celková a podle funkce (vytápění a jiné), spotřeba energie podle zdroje (plyn, nafta, uhlí, elektřina, …), u koeficientu budovy, diagram CO2 ročních emisí budovy, měsíční bilance energetických zisků a ztrát. Všechny dokumenty lze vytisknou či uložit ve formátu PDF.

Systémové požadavky na EcoDesigner

EcoDesigner je určen pro ArchiCAD 12 a vyšší a ArchiCAD SE 2009 a vyšší, a to na obou platformách MS Windows i Apple, studenti si mohou stáhnout program zdarma.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí.
Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí

Léto je v plném proudu a víc než kdykoliv jindy teď máme mobilní telefon neustále po ruce. Umíte si ještě představit, vyrazit někam bez něho? Usnadňuje nám...  celý článek

Vyvíjejte technologie pro celý svět. Siemens dává příležitost.
Vyvíjejte technologie pro celý svět. Siemens dává příležitost

Český Siemens je jednou z největších technologických firem u nás a nyní rozšiřuje své vývojové a konstrukční centrum. To vyvíjí softwarová řešení a hardware...  celý článek

Barevná revoluce: technologie budoucnosti skrytá v televizorech Samsung QLED.
Barevná revoluce: technologie budoucnosti skrytá v televizorech Samsung QLED

Samsung svou novou řadou televizorů představuje zcela novou kategorii QLED. Tyto televizory přináší špičkový design, prémiový divácký zážitek a ten nejlepší...  celý článek

Grafton Recruitment Praha
SPECIALISTA ZÁKAZNICKÉ KVALITY s NJ

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.