Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak pomáhají digitální média při studiu němčiny

  0:02aktualizováno  0:02
Goethe-Institut v Praze zavádí od podzimu novou nabídku kurzů. V kombinovaných kurzech bude tradiční výuka ve třídě doplněna on-line moduly, které mohou studenti vypracovávat nezávisle na místě a čase. Dr. Knuth Noke (vedoucí jazykového oddělení Goethe-Institutu) a Ralf Weißer (referent pro jazykovou práci) objasňují tento nový koncept.

Výuka v Goethe-Institutu. | foto: Bernhard Ludewig

Knuth Noke z Goethe-Institutu

Knuth Noke z Goethe-Institutu

Čím konkrétně se kombinované kurzy liší od ostatních kurzů?
Kombinované kurzy, nazývané též kurzy Blended Learning, propojují učení ve skupině s výhodami samostatného učení on-line, např. to, že si mohu svobodně zvolit místo a čas pro svůj učební proces. Větší část kurzu probíhá i nadále ve skupině v učebně, druhá část se vypracovává na interaktivní výukové platformě Goethe-Institutu. Výuková platforma nabízí studentům profesionální, multimediální cvičební materiály a nejmodernější učební metody, jejichž prostřednictvím procvičují čtení, psaní a poslech německého jazyka.

Ale není učení se jazyka o samotě u počítače nudné a neproduktivní?
Ke studiu jazyka pouze on-line u počítače je skutečně zapotřebí obrovská disciplína a vždy nastává problém, že mluvení – to nejdůležitější na komunikaci – nelze tímto způsobem dostatečně procvičit. Kouzlo tedy tkví právě v té kombinaci: naše on-line výuka je úzce propojena s výukou ve třídě a ve skupině. Vyučující je studentům oporou také na výukové platformě a poskytuje jim zpětnou vazbu. Účastníci kurzu mají k dispozici informace a tipy, dostávají korektury a hodnocení a výsledky svých prací mohou shromažďovat v portfoliu. A co je velmi důležité: nikdo nepracuje pouze individuálně – u mnoha kooperativních úkolů si studenti osvojují učivo také společně s ostatními účastníky kurzu. Místo a čas studia si přitom mohou svobodně rozvrhnout. Tímto způsobem může každý svůj učební proces flexibilně utvářet. Naše kurzy Blended Learning tedy kombinují to nejlepší z obou světů: intenzivní prezenční studium a flexibilní on-line výuku němčiny s tutorem.

Jazykový kurz v Goethe-Institutu.

Jazykový kurz v Goethe-Institutu.

Má kombinace prezenční a on-line výuky kromě individuálního rozvržení času ještě nějaké další výhody?
On-line moduly umožňují samostatné studium, v jehož průběhu vyučující studentům poskytuje podporu a pomoc. Pomocí multimediálních cvičebních materiálů se účastníci kurzu zdokonalují ve čtení, psaní a poslechu německého jazyka a vždy ihned obdrží přímou zpětnou vazbu. Ve třídě tak zbývá více času na to, aby se zaměřili na komunikační dovednosti, což znamená především procvičování ústního projevu. V rámci výukové skupiny budou mluvit od první hodiny německy, zažijí pestrou výuku s mnoha rozmanitými formami cvičení, zlepší své komunikační schopnosti a získají vhled do aktuální společenské, politické a kulturní situace v Německu. Zde pak těží z výhod výuky ve skupině. A vyučující může výsledky práce účastníků kurzu z on-line fáze zahrnout do plánu výuky hned v následující prezenční hodině. Tímto způsobem je možné se ještě více přizpůsobit potřebám studentů. Výuku lze skupině ušít přímo na míru.

V jakém poměru jsou prezenční a on-line fáze?
V tuto chvíli nabízíme kurzy, které probíhají z 80 % v učebně a z 20 % on-line. Do budoucna ale plánujeme rovněž modely, u nichž by byl podíl 50:50. K tomu se pak přidává ještě ta výhoda, že účastníci kurzu už nebudou muset tak často docházet na výuku k nám do institutu. Především pro pracující, kteří mají málo času, se zde nabízejí zcela nové možnosti.

Goethe-Institut v Praze.

Goethe-Institut v Praze.

A jaké počítačové znalosti musí mít účastníci kurzu?
Pro účast na kurzu je nutné se zaregistrovat na výukové platformě Goethe-Institutu. Tento kurz lze spustit na počítači s operačním systémem Windows nebo Mac nebo mobilním zařízení (tablet, smartphone). Kromě toho nejsou zapotřebí žádné technické znalosti. Zpracování různých typů úkolů je záměrně koncipováno velmi jednoduše, to zásadní je koneckonců samotné učivo. A pokud by přece jen vyvstaly nějaké technické otázky, pak je samozřejmě nápomocný vyučující.

Může tyto kurzy vyučovat jakýkoli učitel?
Ne, naši vyučující se se speciálními didakticko-metodickými požadavky kurzů Blended Learning seznámili v rámci několika seminářů a workshopů. Hlavní důraz byl při školení kladen na možnosti, jak propojit prezenční a on-line výuku tak, aby z ní měli studenti co největší užitek. Digitální média jsou ale součástí naší výuky již dlouhou dobu, krok směrem ke kombinovaným kurzům tedy vyplynul zcela přirozeně.

Bližší informace získáte na www.goethe.de/praha/kurzy.


Nejčtenější

Sledujte bitvu Berdych vs. Federer živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte bitvu Berdych vs. Federer živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Jak zvládnou své čtvrtfinálové bitvy poslední dva čeští zástupci na Australian Open? Sledujte první Grand Slam sezóny...

Veletrh Dřevostavby a Moderní vytápění 2018

Čtyři výstavní dny budou nabité vším, co s dřevem a kvalitními dřevostavbami...

Čtyři výstavní dny budou nabité vším, co s dřevem a kvalitními dřevostavbami souvisí, včetně nejnovějších trendů v...

AMAKO: Jedeme naplno a stále zrychlujeme

AMAKO: Jedeme naplno a stále zrychlujeme

Nenechte si ujít v pořadí již 26. ročník Mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace,...

Ondřej Moravec v kampani Procter & Gamble vzkazuje „Děkuji, maminko“

Ondřej Moravec v kampani Procter & Gamble vzkazuje „Děkuji, maminko“

Společnost Procter & Gamble u příležitosti Zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu opět vzdává hold všem...

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

V Brně se konalo již 22. setkání Skupiny uživatelů informačního systému MC CATALOGUE pro podporu kodifikace podle...

Další z rubriky

Jedinečný zážitek, Jizerská 50 se pojede nejdříve pod hvězdami a pak tradičně

Jedinečný zážitek, Jizerská 50 se pojede nejdříve pod hvězdami a pak tradičně

Mimořádné sportovní dobrodružství nabízí legenda mezi českými závody v běhu na lyžích, Jizerská 50. Ta nejdříve první...

Češi mohou i letos třídit své odpady také na tuzemských sjezdovkách

Na Dolní Moravě a v dalších 4 vybraných areálech mohou lidé třídit své odpady...

Třídění odpadů mají Češi v krvi. Díky tomu se v této disciplíně stále zlepšují – rok od roku třídí víc, lépe a...

Činoherní klub prostoupily fyzikální zákony. Nenechte si ujít QED

Činoherní klub prostoupily fyzikální zákony. Nenechte si ujít QED

V prosinci 2017 uvedl Činoherní klub hru QED (Kvantová elektrodynamika). Autor Peter Parnell v ní propojil postřehy o...

Najdete na iDNES.cz