Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Galerie města Trutnova zve na výstavu Julius Mařák a jeho žáci

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Profesor Julius Mařák vychoval během let 1887 až 1899 více než čtyřicet velmi dobrých i výtečných krajinářů. Prohlédněte si jejich díla, která pro letošní výstavní období ovládla Galerii města Trutnova. Výstava Julius Mařák a jeho žáci je k vidění až do 27. srpna 2016.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Galerie města Trutnova vás zve na výstavu Julius Mařák a jeho žáci | foto: Galerie města Trutnov

„Výstavou Mařákovy školy chceme připomenout v ukázkách špičkových kvalit umění krajinářů, jejichž dílo se dávno uzavřelo (poslední zemřel Ota Bubeníček před víc jak půlstoletím), ale které zároveň oslovuje tisíce zájemců o výtvarné umění svým nezaměnitelným harmonickým názvukem, technickým mistrovstvím a nadčasovou senzualistickou výpovědí,“ prozradil kurátor výstavy Julius Mařák a jeho žáci Michal Zachař.

Galerie města Trutnova vás zve na výstavu Julius Mařák a jeho žáci
Galerie města Trutnova vás zve na výstavu Julius Mařák a jeho žáci
Galerie města Trutnova vás zve na výstavu Julius Mařák a jeho žáci

Julius Mařák a jeho žáci

„Vůdčí osobností byl zprvu v letech 1890 až 1895 František Kaván, od něhož uvidíte klasické rané krajiny v čele s málo vystavovaným pohledem na Kozákov zapůjčeným Moravskou galerií v Brně. Ta ostatně – spolu s náchodskými zapůjčiteli - poskytla i obrazy Antonína Slavíčka, který se po Kavánovi samozřejmě a přirozeně stal určujícím hybatelem vývojového zrání spolužáků po roce 1896. Tendence secese, symbolismu a nových směrů se pak kolem roku 1900 projevily v mnoha odstředivých výtvarných způsobech, které zaznamenáme například markantně u Aloise Kalvody, Josefa Ullmanna, Stanislava Lolka či Romana Havelky,“ uvádí Michal Zachař.

Skutečnou kvalitu těchto Mařákovců představují velkoformátová plátna zapůjčená z Brna. „Významněji je připomenuto dílo Jaroslava Panušky, Ferdinanda Engelmüllera jako mistra pastelu, Jana Honsy či Karla Langera. Je zřejmé, že v době před 1. světovou válkou, ještě v soustátí rakousko-uherském, jsme měli krajináře na evropské úrovni a také obrazy tohoto typu byly běžně vystavovány na přehlídkách od Varšavy po Londýn a od Kodaně po Řím.

Kromě těch známých jmen bude mít návštěvník opravdu vzácnou příležitost setkat se i s pracemi tzv. menších Mařákovců, z nichž jmenujme třeba Františka Pečinku, Bedřicha Plaškeho, Josefa Krále nebo Arno Nováka, z jejichž výtvarného odkazu byly ovšem vybrány práce co nejkvalitnější,“ uzavírá kurátor Michal Zachař.

Galerie města Trutnova vás zve na výstavu Julius Mařák a jeho žáci
Galerie města Trutnova vás zve na výstavu Julius Mařák a jeho žáci
Galerie města Trutnova vás zve na výstavu Julius Mařák a jeho žáci

Galerie města Trutnov

Trutnovská městská galerie má své neopomenutelné postavení na celé české výtvarné scéně, především díky pořádání výstav celorepublikového významu. Na výstavní aktivity navazuje sféra galerijní pedagogiky, k jednotlivým expozicím jsou pořádány doprovodné programy s cílem přiblížit divákovi vystavené artefakty pomocí široké škály teoretických i praktických postupů.

Galerie města Trutnov se zabývá také vlastní badatelskou činností, spolupracuje i s dalšími odbornými institucemi.

Více informací najdete na www.galerietu.cz.

Galerie města Trutnova vás zve na výstavu Julius Mařák a jeho žáci
Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zažijte Broumovsko naživo
Zažijte Broumovsko naživo

Užijte si Broumovsko naživo na vlastní kůži. Dýchne na vás kouzlo rozmanitosti barokních památek v unikátním přírodním prostředí.  celý článek

Exkluzivní operativní leasing BARTH Operák
Využijte pro svůj nový vůz exkluzivní operativní leasing BARTH Operák

BARTH Operák, exkluzivní operativní leasing, nabízí více než 100 modelů vozů značek Volkswagen, ŠKODA, Audi, SEAT, Kia a Peugeot. Vyberte si z nejširší nabídky...  celý článek

Terno připravilo pro své věrné zákazníky více než sto nových dárků.
Nové dárky pro věrné zákazníky supermarketu Terno Hradec Králové

O tom, že si v supermarketu Terno Hradec Králové velmi váží svých zákazníků, svědčí nejenom vysoká úroveň nabídky a služeb, ale také odměňování věrných...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.