Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Funkční zahradní jezírko pro chvíle pohody

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V poslední době dělá voda lidem jen samé starosti, ale v podobě příjemného zahradního či chatového jezírka je naopak zdrojem příjemného relaxu a pohody. Okrasné zahradní jezírko či rybníček, o kterých bude v článku řeč, však musí být funkční a to mimo jiné znamená také správně izolované.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Plánujete výstavbu jezírka, rybníčku nebo vodního rezervoáru? | foto: Fatra

Izolace jezírka

Fatra, a.s, přední český zpracovatel plastů vyrábí právě pro takové účely speciálně navrženou hydrozolační PVC fólii s názvem AQUAPLAST 805 pro zahradní jezírko.

Jezírková fólie

Pro zahradní jezírko nabízí Fatra, a.s. možnost výběru jezírkových fólií. Vybírat je možno z barevných variant antracitová, černá, zelená a šedozelená. Vzhledem k tomu, že se jedná o nevyztuženou (homogenní fólii), je při práci velmi snadné přizpůsobit se jakémukoli tvaru podkladu jezírka.

Pro menší  zahradní jezírko je vhodné volit jezírkovou fólii AQUAPLAST standardní výrobní šířky 1,3 m. V případě větších a rozsáhlejších jezírek lze dodat a použít fólii výrobní šířky 2,0 m, která redukuje množství spojů a zrychluje tedy i celou pokládku hydroizolační vrstvy.

zahradní jezírko - můstek

Vlastnosti fólie pro zahradní jezírko

Důležitou vlastností jezírkové fólie AQUAPLAST 805 je UV stabilizace, která v praxi znamená, že fólie nekřehne a nemění své vlastnosti díky intenzivnímu slunečnímu působení. AQUAPLAST 805 vyniká rovněž zvýšenou chemickou odolností vůči běžně se vyskytujícím vodám.

Jezírková fólie AQUAPLAST 805 je zcela neškodná pro ryby a všechny vodní rostliny a organizmy. Je-li potřeba fólii z jakéhokoli důvodu opravit, není to problém. Na dokonale očištěné místo se jednoduše horkým vzduchem navaří záplata ze stejného materiálu a fólie je opět plně funkční. V porovnání s fóliemi lze vyzdvihnout i velmi příznivou cenu AQUAPLASTU.

Správný podklad pro zahradní jezírko je základ

zahradní jezírko - japonská zahrada

Nezbytným předpokladem úspěchu hydroizolační vrstvy jezírka, který platí obecně i v oblasti izolování stavebních objektů, je podklad.

V případě výstavby jezírek může podklad tvořit především únosný a dostatečně rovný povrch bez ostrých hran a výstupků. Pro zajištění takového povrchu je možné provést např. srovnání pomocí pískového lože, případně i vytvoření betonového podkladu.

Jezírková fólie AQUAPLAST 805 by měla být vždy od podkladu oddělena vhodnou separační textilií ze směsi polyesterových a polypropylenových vláken, již Fatra nabízí pod názvem Fatratex H. Dle hrubosti a rovinnosti podkladu lze volit textilii s plošnou hmotností v rozsahu 300 až 500 g/m2.

Aplikace jezírkové fólie AQUAPLAST

zahradní jezírko - zákoutí

Samotná aplikace jezírkové fólie AQUAPLAST  pro zahradní jezírko není obzvláště složitá, nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o vrstvu, která musí zajistit 100 % vodotěsnost jezírka, je vždy lépe obrátit se na zkušenou firmu, která má s tímto druhem práce prokazatelné zkušenosti a na svou práci dává patřičnou záruku. Seznam doporučených firem najdete zde.

Po položení jezírkové fólie v ploše se provádí svařování přesahů, které musí mít minimální šířku 50 mm. Samotný svar šířky min. 30 mm se provádí velmi jednoduše pomocí horkého vzduchu, který je vháněn mezi svařované konce fólie pomocí speciálního horkovzdušného agregátu.

Teplotu svařování volí izolatér na základě praktických zkušeností a konkrétních podmínek, ale v zásadě lze použít teplotu okolo +500 °C, které jezírková fólie AQUAPLAST bez problému krátkodobě odolává. Během nahřátí se oba svařované konce fólie v přesahu dostanou do plastického stavu.

Přitlačením rozehřátého konce fólie ihned po roztavení pomocí speciálního válečku dojde k spolehlivému vodotěsnému spojení fólie. Samotná aplikace hydroizolační fólie AQUAPLAST je možná při teplotách vyšších než 0°C, doporučená teplota aplikace je však minimálně +10°C.

Ukončení hydroizolační fólie na horním okraji jezírka se obvykle provádí jejím přehnutím přes okraj jezírka a zatížením vhodnými zatěžovacími vrstvami, které již tvoří samotný architektonický výraz pro zahradní jezírko.

folie aquaplast

Zkoušení těsnosti izolace jezírka

Po dokončení hydroizolace jezírka je také nezbytná odpovědná kontrola těsnosti celého jezírka. V zásadě lze provést optickou kontrolu, spočívající ve vizuální kontrole spojů, detailů a celé plochy.

Sofistikovanější, ale stále nenáročnou kontrolou jezírka je tzv. jehlová zkouška. Používá se speciální jehla s hrotem, kterou se přejíždí přes provedené svary. Tam kde hrot jehly vnikne částečně nebo zcela mezi dvě fólie musí být provedeno nápravné opatření ve formě převaření záplatou ze stejného materiálu.

Relativně náročnější metodou, kterou lze zkontrolovat zahradní jezírko a provedení izolační fólie v odůvodněných případech je kontrola pomocí vakua, tzv. bublinková zkouška, která se však provádí zejména v oblasti izolování stavebních či inženýrských děl.

Je-li hydroizolační povlak jezírka shledán jako zcela bez závad, je ještě potřeba provést ochranné vrstvy. Měkkou ochranou vrstvu v tomto případě opět zajistí plnoplošně položená separační textilie např. již zmíněný Fatratex H, na kterou se dále pokládají např. betonové prefabrikáty, zásyp praného říčního kameniva, zemina atd., tedy vrstvy a materiály, které spoluurčují a dotvářejí celkový architektonický výraz díla.

zahradní jezírko - lekníny

Je dobré si uvědomit, že ať stavíte zahradní jezírko pouze okrasné či koupací, jedná se o živoucí organismus, který bude správně fungovat, budou-li v souladu jak samotný návrh jezírka, jeho poloha, hloubka, osazení rostlinami, filtrace, tak i samotné provedení a periodická údržba.

Z tohoto důvodu doporučujeme obrátit se na specializované firmy, pro které je tato tematika denním chlebem a které svými radami a zkušenostmi mohou předejít nechtěným výsledkům.

Plánujete-li tedy výstavbu jezírka, rybníčku nebo vodního rezervoáru, pamatujte, že s folií AQUAPLAST 805 budete mít vodu vždy pouze tam, kde ji chcete mít.

Hodně pohody u vody přejí české hydroizolace Fatrafol od Fatra, a.s.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Tři důvody pro založení s.r.o. přes zprostředkovatele

Tři důvody pro založení s.r.o. přes zprostředkovatele

Chtěli byste podnikat v rámci společnosti s ručením omezeným? Důvodů by se nejspíše našlo hned několik. Patřilo by mezi...

Výrobci tvoří až polovinu vystavovatelů STYL a KABO

Výrobci tvoří až polovinu vystavovatelů STYL a KABO

Džíny s “chytrou” kapsou na mobil, která ochrání spermie před teplem a elektromagnetickým zářením, znovuzrozené...

Nebankovní půjčky dnes? Trh se pročistil, půjčování je teď bezpečnější

Nebankovní půjčky dnes? Trh se pročistil, půjčování je teď bezpečnější

Zatímco ještě relativně nedávno v lidech slovo „nebankovní půjčka“ evokovalo představu nebývale vysokých úroků a...

Najdete na iDNES.cz