Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

František Bílek a neobvyklé dílo Chrám v nás

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Česká televize odvysílala v cyklu Cesty víry, dne 6. ledna 2013 na Tři krále, publicistický pořad s názvem Chrám v nás, který se vymkl z běžných pořadů a vznikl tak neobvyklý formát, malé dílko s velkým obsahem.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

František Bílek a neobvyklé dílo Chrám v nás

Sochař, malíř, grafik, autor užitého umění, architekt a mystik František Bílek se narodil v Chýnově, v jižních Čechách roku 1872. Od mládí hodně maloval a bylo znát jeho nadání. Na akademii výtvarných umění se však ukázalo, že trpí barvoslepostí, a tak přestoupil na Umělecko-průmyslovou školu v Praze, kde začal studovat sochařství.

V roce 1891 získává stipendium a je vyslán do Paříže, kde poprvé zažívá tajemná světelná vidění, která začíná zhmotňovat ve svých dílech. Jako své první dílo František Bílek v Paříži vytvořil sousoší Golgota. Podle vlastních poznámek hledal velikost ženy – Panny Marie a nalezl ji v Bohu.

František Bílek a duchovní tematika

František Bílek pociťoval tíhu viny lidstva tak silně, že se v počátcích jeho cítění, neodvažoval zobrazit ani Krista. Po návratu z Paříže  Bílek věnuje sousoší Golgota kostelu v rodném Chýnově. Po deseti letech mu však dílo bylo vráceno s tím, že nevybízí k zbožnosti. Přesto se jeho duchovní tematika stává celoživotním tématem jeho tvorby. Poznává se Zdenou Braunerovou, Juliusem Zeyerem, Otakarem Březinou a dalšími, aby ve svém traktátu Confiteor umění naznačil cestu ke svému filozofickému spisu Stavba budoucího chrámu v nás, cestu kterou sám prošel a kdy ve svých vizích a podnětech hledal Boha, kterého našel nakonec v chrámu přírody.

Zaujal událostmi národních dějin a veden silným vlastenectvím tvořil ilustrace, kresby, sochy často nejen jako postavy, ale vyjadřoval celý příběh nebo osud lidské bytosti.

František Bílek a neobvyklé dílo Chrám v nás

Dokument „Chrám v nás“ se právě dotýká našeho lidského myšlení, upoutání a hledání duchovního světa, které nás obklopuje a s Františkem Bílkem si dáváme otázky, odkud jsme přišli, kam jdeme. Režisér Miloš Zábranský si všímá hlubokých extatických prožitků, které František Bílek prožíval ve  vidění Boha, kdy se potýkal s uchopením výrazu a symboliky ukřižovaného Krista a jeho začlenění do života lidí.

Neobvykle dramatickou, sugestivní cestou hudebními a obrazovými složkami (hudba Pavel Ridosko, kamera Jiří Zeiner), Zábranský dostává postavu Františka Bílka, k uvěření jeho duchovních a uměleckých postojů, že tvůrce má být sám duchovní bytostí a tím i odpovědný za své dílo.

Kamera svými technickými možnosti umocňuje vnitřní svět a přenáší z prezentovaných děl do filmu samotného ducha Bílkového vidění. Jeden z posledních obrazů, který dnes uchovává Národní galerie je „Nejvyšším jásotem zavane jednou smutek“.

Chrám v nás - výzva pro mnoho věřících i nevěřících

Neobvyklé spojení datumu 6.1. vysílání na tři krále, tedy na zjevení Páně (Pán žehnej tomu domu, C+M+B, Cristos /řecky Kyrios/ monsionem benedicat) vytváří spojení s mudrcem, třetím ze tří králů, který nám přináší poselství, které mohl i slyšet sám Ježíš při svém narození. „Chrám v nás“, toto neobvyklé dílo trčí v naší kinematografii jako výzva pro mnoho věřících i nevěřících, kdy sám František Bílek na závěr říká: Vždycky pociťuji znovu chuť k práci, když vím, že je na světě aspoň jedna duše, která ve mně věří.

Galerie hl.m. Prahy, Bílkova vila, Mickiewiczova 233/1 Praha 6
otevírací doba: úterý - neděle 10:00 – 18:00

František Bílek a neobvyklé dílo Chrám v nás

Fairfilm - Filmová a TV produkce a postprodukce
Dittrichova 11, Praha 2 - Nové Město

www.fairfilm.cz
e-mail: info@fairfilm.cz

tel: 775 600 230

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

50% úspora energií při ohřevu vody? Jde to! Nový inteligentní elektrický ohřívač vody Lydos Hybrid firmy Ariston to...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Další z rubriky

Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery

Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery.

Za projektem Hauch Gallery stojí Jan Třeštík, který v pražských Holešovicích od roku 2008 úspěšně provozoval soukromou...

Brno ovládla výstava Kmeny 90. Jak se žilo v devadesátkách?

Brno ovládla výstava Kmeny 90. Jak se žilo v devadesátkách?

Politický převrat v listopadu 1989 nastartoval dramatické změny a lidem se celý život obrátil vzhůru nohama. Jak toto...

Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí

Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí, která...

Staropramen, to byl, je a bude pražský Smíchov. Pouto s osobitou pražskou čtvrtí, jejíž součástí je už téměř 150 let,...

Najdete na iDNES.cz