Fillovo Zátiší se sokolem bude ozdobou další aukce obrazů Galerie Art Praha

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V „Mekce českého moderního umění“, v pražské Galerii Mánes, bude už tuto neděli další aukce atraktivních obrazů a uměleckých děl. Těmi největšími „taháky“ by měla být díla Filly, Bukovace, Slavíčka, Baucha a Špály. Poprvé se v Česku bude dražit jedno z děl čínského malíře Čchi Paj-Š´iho.

Emil Filla, Zátiší se sokolem 1930. | foto: Galerie ART Praha

Nejvyšší vyvolávací cenu bude mít Zátiší se sokolem od Emila Filly, které se tak trochu symbolicky vrátí po 85 letech do prostor pražské Galerie Mánes. Právě zde ho mohli obdivovat v roce 1932 na Jubilejní výstavě díla Emila Filly.

Jde o mistrovské dílo, v němž dovedl k vrcholu tu fázi kubismu, která je v uměleckohistorické literatuře označována jako „lyrická“. Současně ho můžeme přiřadit k autorově okouzlující sérii tzv. „bílých zátiší“, v nichž dominovalo delikátní užití bílé barvy a které vynikaly neobyčejnou tvarovou a kompoziční harmonií. Jednotlivé kompoziční prvky zátiší jsou nahlíženy syntetickou kubistickou optikou a záměrně umístěny do prvního prostorového plánu, co nejblíže k divákovi. Nic tak neodvrací jeho pozornost od vznešené souhry tvarů a barev.

Kromě eminentních výtvarných kvalit je obraz významný i svým špičkovým původem. Jeho prvním majitelem byl Adolf Hoffmeister, který ho od Emila Filly získal zřejmě z výstavy či po výstavě v Domě umění v Brně roku 1932. V 50. letech ho získal přední sběratel českého moderního umění, z jehož sbírky byl v roce 1959 zkonfiskován do Národní galerie v Praze. Dlouhou dobu pak zdobilo kancelář jejího generálního ředitele, Prof. PhDr. Jiřího Kotalíka. Od roku 1983 do roku 1991 byl obraz umístěn do Památníku Emila Filly na zámku Chropyně, následně vrácen v restituci původním majitelům. V nedělní aukci se bude Zátiší se sokolem pyšnit nejvyšší vyvolávací cenu, která činí 5,8 milionu korun.

Fillovo Zátiší se sokolem bude ozdobou další aukce obrazů Galerie Art Praha.

Vlaho Bukovač, Čtenářka.

Pozornost dražitelů si ale určitě zaslouží také působivé plátno Čtenářka z dílny Vlaho Bukovace. Více než 100 let starý portrét vznikl v jeho pražském ateliéru a zachycuje půvabnou mladou dívku, která sedí na zemi na koberci a s velkým zanícením čte knížku. Výjev se vyznačuje působivou barevností a nepochybně patří k Bukovacovým zdařilýma významným dílům. V paletě jeho barev převládaly modrá, oranžová a fialovo-červená, přitom si osvojil zvláštní techniku, barvu nanášel v drobných skvrnách a dosahoval tak výrazných a osobitých barevných účinků.

Čchi Paj-š´, Tři Dýně a kobylka.

Tak trochu raritou nedělní aukce bude dražba obrazu Tři dýně a kobylka z dílny jednoho z nejuznávanějších čínských malířů Čchi Paj-Š´iho.

Čchi Paj-š´ žil v letech 1864 – 1957. Pocházel z rolnické rodiny, vyučil se tesařem a v malbě se zdokonaloval jako samouk. Od roku 1917 se usadil v Pekingu. Maloval širokou škálu témat od zvířat, přírody přes lidi až po hračky. V pozdní fázi své tvorby se zaměřoval na zobrazování myší, krevet a ptáků. Čchi Paj-š´je jedním z nejznámějších a nejvíce čtených čínských umělců. Roku 1953 byl zvolen předsedou Sdružení čínských umělců a měl mimořádný vliv na formování čínského malířského stylu 20. století. Jeho díla se na naše území začínají objevovat od 50. let, kdy mezi oběma zeměmi fungovala intenzivní kulturní výměna.

Dílo Tři dýně a kobylka je od 50. let ve vlastnictví rodiny Rejmanových. V této době JUDr. Ladislav Rejman navštívil Čínu jako člen několika kulturních delegací tehdejšího Československa a v letech 1957 a 1961 zde působil jako kulturní atašé.

Během jeho pobytu, se Dr. Rejman osobně setkal s Čchi Paj-š´im a dostal od něj toto dílo darem. V současné době je dílo ve vlastnictví jeho syna a do nedělní aukce půjde s vyvolávací cenou 950 tisíc korun.

Antonín Slavíček, Zelné Pole.

Antonín Slavíček, Zelné Pole.

Až do 11. listopadu mohou znalci a milovníci umění obdivovat všechna dražená díla na předaukční výstavě v Galerii ART Praha na Staroměstském náměstí. Kromě zmíněných tří obrazů se mohou kochat pohledem na olej Antonína Slavíčka Zelné pole a dále na dvě skvělá díla Jana Baucha. Sběratelsky nesmírně vzácným dílem je „Kristus na hoře Olivetské“, dílo z Bauchova vrcholného a nejslavnějšího období, tzv. „dramatické fáze“ čtyřicátých let.

Jan Bauch, Kristus na hoře Olivetské.

Plátno s tématem Kristova duchovního zápasu pojal Jan Bauch jako úderné i smírné drama obav a bolesti, naděje a vykoupení. Je zčeřené napětím lidským i výtvarným, jako by vzniklo prudkým a mistrovsky neomylným vzmachem malířské vášně. Kristus se pokorně sklání před andělem, který mu podává kalich utrpení. Autor zde metaforicky zachytil samotu člověka s kalichem hořkosti, který musí vypít až do dna, ale též s růžemi naděje a víry.

Jan Bauch, Praha ze Strahova.

Jan Bauch, Praha ze Strahova.

Druhým jeho dražených obrazem je pak „Praha ze Strahova“ z roku 1957. V tomto případě se Janu Bauchovi podařilo bravurně zachytit živou skladbu architektonických hmot v organickém splynutí s přírodou. Dynamické formy dominant staré Prahy jsou tu konfrontovány s neutuchajícím vitalismem přírody v mimořádně bohaté orchestraci žluté, modré, červené, s dominantním, „všeobjímajícím“ zeleným tónem jako výraz jara a nezpochybnitelné přitakání životu.

V neděli 12. 11. 2017 v Galerii Mánes se bude dražit více než 350 obrazů a uměleckých děl. Předaukční výstava se koná v prostorách Galerie ART Praha na Staroměstském náměstí v Praze. Je přístupná denně od 10:30 do 19 hodin.

Více informací včetně kompletního aukčního katalogu najdete na www.galerie-art-praha.cz.

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí

LadyPraga – láska na první notu

LadyPraga – láska na první notu.

Emil Filla, Zátiší se sokolem 1930.