Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Exkluzivní rozhovor s bestselleristou Timem Weaverem

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Britský spisovatel Tim Weaver, autor bestsellerů s Davidem Rakerem v hlavní roli, poskytl serveru iDnes exkluzivní rozhovor! Dozvíte se, proč ho tolik fascinuje téma zmizelých lidí, jestli vznikne podle jeho knih televizní seriál a jak těžké bylo prosadit se v Anglii a Americe jako autor thrillerů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Britský spisovatel Tim Weaver, autor bestsellerových krimi thrillerů. | foto: Bill Waters

David Raker, hlavní hrdina vašich thrillerů, se specializuje na pátrání po pohřešovaných osobách. Jak moc osobní a důležité téma to pro vás je?

Já se o téma pohřešovaných lidí zajímal vždycky, dávno předtím, než jsem vůbec přišel s námětem na Hon na mrtvého. Vždycky mě fascinovalo tajemství, které se kolem zmizelých vznáší, nezodpovězené otázky a představa, že – ve 21. století, přes všechny technologie, mobilní telefony a internet – se lidé stále mohou doslova vypařit. Chtěl jsem zjistit, jak to udělali. A proč.

Z knih je zřejmé, že vás zajímá i pohled těch, kteří po pohřešovaných zůstávají…

Přesně tak. V případech pohřešovaných lidí se na jejich rodiny často zapomíná, protože se všichni soustředí hlavně na osobu, která zmizela. Ale jejich přátelé a příbuzní, ti všichni nesmírně trpí. Určitým způsobem jsem chtěl vylíčit trauma, kterým si tyto rodiny procházejí. A upřímně doufám, že jsem si počínal s patřičným respektem a citlivostí.

Bestsellerů Tima Weavera vyšlo v Česku zatím pět, další čtyři se chystají

Bestsellerů Tima Weavera vyšlo v Česku zatím pět, další čtyři se chystají ǀ foto: Kateřina Kohoutová


S Davidem Rakerem jste napsal celkem osm románů, devátý je plánovaný na letošní rok. Máte představu, kolik bude mít série dílů?

Nemám v hlavě žádné konkrétní číslo, protože délka Rakerovy série závisí především na dvou faktorech. V prvé řadě na tom, jestli čtenáře bude Raker dál bavit a budou si knihy s jeho případy kupovat.

Druhá věc s tím v zásadě souvisí: pokud bych někdy získal dojem, že moje knihy nejsou tak dobré, jak by mohly být, sám bych si naordinoval přestávku. Nikdy bych nevydal něco, co by podle mě nebylo dost kvalitní. Sám sebe totiž soudím mnohem přísněji než ten nejtvrdší kritik.

Případy Davida Rakera si přímo říkají o filmové či televizní zpracování. Neplánuje se v dohledné době něco podobného?

Na tohle téma jsme v minulosti vedli už mnoho diskuzí, a právě v tuto chvíli probíhají jednání o případném televizním seriálu, ale zatím není nic pevně dohodnuté. Britské produkční společnosti podle mě nedokážou správně uchopit téma soukromého vyšetřovatele a nevědí, jak by ho diváci přijali, protože jde spíš o americkou tradici.

Popravdě mě to ale zas tak moc netrápí. Budu radši, když se žádný seriál nenatočí, než aby vzniklo něco spíchnutého horkou jehlou, co by věrně neodráželo atmosféru knih – a tím myslím emocionální prvky, pocit ztráty a lásky, nejen zvraty a napětí.

Strhujícím krimi thrillerem Hon na mrtvého to všechno začalo…

Strhujícím krimi thrillerem Hon na mrtvého to všechno začalo… ǀ foto: Kateřina Kohoutová

V Česku se stal ze série s Davidem Rakerem od první vydané knihy čtenářský hit. Jak složité (či jednoduché) bylo dostat vaše thrillery k britským a americkým čtenářům?

To mě opravdu těší – chci vzdát obrovský, obrovský, OBROVSKÝ dík každému českému čtenáři, který sáhl po mé knize, a úžasnému týmu z nakladatelství Mystery Press, který Rakera dostal mezi lidi. Jsem za vaši podporu velmi vděčný!

Co se týče Británie a Spojených států, rozhodně to nebyla procházka růžovým sadem. Brzy mi v Británii vyjde devátá kniha, ale nebylo to snadné. Nepatřím k těm šťastlivcům, kteří prorazili hned s prvotinou. Teprve když se čtvrtý díl, Není cesty zpět, tady v Británii dostal do velmi oblíbeného čtenářského pořadu, začal David Raker nabírat fanoušky ve velkém a úspěch, který následoval, mi také umožnil věnovat se psaní na plný úvazek, což mi dělá nesmírnou radost.

Krimi thrillery Tima Weavera s Davidem Rakerem v hlavní roli jsou k dostání u všech dobrých knihkupců a do 13. 5. 2018 s luxusní slevou 30 % také na eshopu nakladatelství Mystery Press.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Premonstrátský Klášter Želiv: místo, kudy kráčela historie

Klášter Želiv

Příští rok uplyne 870 let od příchodu řádu premonstrátů do Želiva. Za dobu své existence Klášter Želiv zažil bouřlivé...

Korkové lepené dlaždice a obklady TRADITION &STYLE

Korkové lepené dlaždice a obklady TRADITION &STYLE

Nahraďte studenou keramickou dlažbu ve své kuchyni nebo koupelně modernější alternativou! Korkové lepené dlaždice a...

Vinylové podlahy Vinylcork jsou krásné a praktické

Tawern

Vinylové podlahy Vinylcork nabízejí ty nejlepší vlastnosti vinylu a korku. Získáte tak moderní podlahy, které do vašeho...

Najdete na iDNES.cz