Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Exkluzivní rozhovor s bestselleristou Timem Weaverem

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Britský spisovatel Tim Weaver, autor bestsellerů s Davidem Rakerem v hlavní roli, poskytl serveru iDNES.cz exkluzivní rozhovor. Dozvíte se, proč ho tolik fascinuje téma zmizelých lidí, jestli vznikne podle jeho knih televizní seriál a jak těžké bylo prosadit se v Anglii a Americe jako autor thrillerů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Britský spisovatel Tim Weaver, autor bestsellerových krimi thrillerů | foto:  Bill Waters

David Raker, hlavní hrdina vašich thrillerů, se specializuje na pátrání po pohřešovaných osobách. Jak moc osobní a důležité téma to pro vás je? 
Já se o téma pohřešovaných lidí zajímal vždycky, dávno předtím, než jsem vůbec přišel s námětem na Hon na mrtvého. Vždycky mě fascinovalo tajemství, které se kolem zmizelých vznáší, nezodpovězené otázky a představa, že – ve 21. století, přes všechny technologie, mobilní telefony a internet – se lidé stále mohou doslova vypařit. Chtěl jsem zjistit, jak to udělali. A proč.

Z knih je zřejmé, že vás zajímá i pohled těch, kteří po pohřešovaných zůstávají…
Přesně tak. V případech pohřešovaných lidí se na jejich rodiny často zapomíná, protože se všichni soustředí hlavně na osobu, která zmizela. Ale jejich přátelé a příbuzní, ti všichni nesmírně trpí. Určitým způsobem jsem chtěl vylíčit trauma, kterým si tyto rodiny procházejí. A upřímně doufám, že jsem si počínal s patřičným respektem a citlivostí.

Bestsellerů Tima Weavera vyšlo v Česku zatím pět, další čtyři se chystají

Bestsellerů Tima Weavera vyšlo v Česku zatím pět, další čtyři se chystají ǀ foto: Kateřina Kohoutová

S Davidem Rakerem jste napsal celkem osm románů, devátý je plánovaný na letošní rok. Máte představu, kolik bude mít série dílů? 
Nemám v hlavě žádné konkrétní číslo, protože délka Rakerovy série (odkaz na druhý článek) závisí především na dvou faktorech. V prvé řadě na tom, jestli čtenáře bude Raker dál bavit a budou si knihy s jeho případy kupovat.

Druhá věc s tím v zásadě souvisí: pokud bych někdy získal dojem, že moje knihy nejsou tak dobré, jak by mohly být, sám bych si naordinoval přestávku. Nikdy bych nevydal něco, co by podle mě nebylo dost kvalitní. Sám sebe totiž soudím mnohem přísněji než ten nejtvrdší kritik.

Případy Davida Rakera si přímo říkají o filmové či televizní zpracování. Neplánuje se v dohledné době něco podobného?
Na tohle téma jsme v minulosti vedli už mnoho diskuzí, a právě v tuto chvíli probíhají jednání o případném televizním seriálu, ale zatím není nic pevně dohodnuté. Britské produkční společnosti podle mě nedokážou správně uchopit téma soukromého vyšetřovatele a nevědí, jak by ho diváci přijali, protože jde spíš o americkou tradici.

Popravdě mě to ale zas tak moc netrápí. Budu radši, když se žádný seriál nenatočí, než aby vzniklo něco spíchnutého horkou jehlou, co by věrně neodráželo atmosféru knih – a tím myslím emocionální prvky, pocit ztráty a lásky, nejen zvraty a napětí.

Strhujícím krimi thrillerem Hon na mrtvého to všechno začalo…

Strhujícím krimi thrillerem Hon na mrtvého to všechno začalo… ǀ foto: Kateřina Kohoutová

V Česku se stal ze série s Davidem Rakerem od první vydané knihy čtenářský hit. Jak složité (či jednoduché) bylo dostat vaše thrillery k britským a americkým čtenářům?
To mě opravdu těší – chci vzdát obrovský, obrovský, OBROVSKÝ dík každému českému čtenáři, který sáhl po mé knize, a úžasnému týmu z nakladatelství Mystery Press, který Rakera dostal mezi lidi. Jsem za vaši podporu velmi vděčný!

Co se týče Británie a Spojených států, rozhodně to nebyla procházka růžovým sadem. Brzy mi v Británii vyjde devátá kniha, ale nebylo to snadné. Nepatřím k těm šťastlivcům, kteří prorazili hned s prvotinou. Teprve když se čtvrtý díl, Není cesty zpět, tady v Británii dostal do velmi oblíbeného čtenářského pořadu, začal David Raker nabírat fanoušky ve velkém a úspěch, který následoval, mi také umožnil věnovat se psaní na plný úvazek, což mi dělá nesmírnou radost.

Krimi thrillery Tima Weavera s Davidem Rakerem v hlavní roli jsou k dostání u všech dobrých knihkupců a do 13. 5. 2018 s luxusní slevou
30 % také na eshopu nakladatelství Mystery Press.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Nastal čas změnit nebezpečnou praxi. Omezme hlavičkování míče u dětí ve fotbale: chraňme vyvíjející se mozek dítěte.

Designové byty na Harfě u metra – výhodná investice na pronájem

Harfa Design Residence - design uvnitř i navenek

Pražská Libeň patří k vyhledávaným pražským rezidenčním lokalitám. Část této oblíbené čtvrti v okolí O2 arény prochází...

Čtyři smrtelné nemoci způsobené sexem

Čtyři smrtelné nemoci způsobené sexem

Když se řekne sexuálně přenosná nemoc, vybaví se nám syfilis, kapavka a AIDS. Jenže vůbec nejrozšířenější sexuálně...

Zdražil vám dodavatel energie nebo změnil obchodní podmínky?

Zdražil vám dodavatel energie nebo změnil obchodní podmínky? Co s tím?

Ceny elektřiny na velkoobchodním trhu stoupají a vypadá to, že na lepší časy se v tomto směru neblýská. Zvýšení cen...

Univerzita VŠFS podporuje sport

Univerzita VŠFS podporuje sport

Nejen předávat vědomosti z ekonomie, ale i podporovat společensky přínosné aktivity, jakou je třeba sport, si klade za...

Další z rubriky

Energetická Muzejní noc

Energetická Muzejní noc

Pokud je pro vás elektřina více než pouhé otočení vypínačem a chcete vědět, co všechno se za tím jednoduchým pohybem...

Projekt Kopírka hledá kancelář věnoval čtyři zařízení neziskovkám

Canon Vinotéka

První ročník projektu Kopírka hledá kancelář nabídl dobročinným organizacím možnost získat čtyři multifunkční zařízení...

Volné finanční prostředky zhodnotíte v podílových fondech

Volné finanční prostředky zhodnotíte v podílových fondech

Češi přišli investování do podílových fondů na chuť. A není se čemu divit. Jde o proces, v rámci kterého nemusíte...

Najdete na iDNES.cz