Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Excelent Soldiers: jak se staví největší skok ve střední Evropě?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Deštné nabízí největší skok ve střední Evropě. A právě zde proběhne 4. – 6. března 2016 v pořadí již 6. ročník významného mezinárodního freeski závodu Excelent Soldiers.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Excelent Soldiers: Jak se staví největší skok ve střední Evropě? | foto: SPORT PROFI, SPOL. S R. O.

V Deštném v Orlických horách se opět sešla freeski smetánka. Na pátý ročník Excelent Soldiers, free ski závod v disciplíně Big-Air, přijeli jezdci ze 13 zemí a nechyběli ti nejlepší včetně aktuálního vítěze X-Games Vincenta Gagniera z Kanady. Celá akce se navíc konala na největším skoku ve střední Evropě a tak nás zajímalo, jak je možné, že se něco takového na českých horách vůbec odehrává. Co za tím vším stojí, a jak se vlastně deštenská pevnost staví, jsme se zeptali event managera Jana Prouzy.

Excelent Soldiers: Jak se staví největší skok ve střední Evropě?

Honzo, pořádáte největší freeski akci na českém území, jak byste ji popsal?
No, ona není největší na českém území, ale řadí se mezi ty největší v Evropě. Jedná se o závod ve freestyle lyžování v disciplíně Big-Air, tedy jeden monstrózní skok. Využili jsme českého pohraničí a vojenského opevnění a akci stylizovali do tohoto prostředí. Skok se staví ve tvaru bunkru, jezdci mají místo čísel uniformy a namísto zbraní pak střílejí své triky. To vše má samozřejmě spoustu důvodů, jeden z nich je mediální.

Excelent Soldiers: Jak se staví největší skok ve střední Evropě?

Freestyle lyžování je poměrně mladý sport. Jak je vlastně populární? A jak je těžké přilákat světovou špičku do Deštného?
Je to sice mladý sport, nicméně je velice marketingově přitažlivý. Velké akce existují sice jen 15 let, ale ve srovnání s tradičními sporty jsou na špičkové úrovni. Kalendář top eventů dnes čítá okolo 20 akcí ročně. Navíc je to lyžování, které využívá snowparků, a ty dnes nalezneme téměř v každém areálu na světě. Základna je proto obrovská a freeskiing je momentálně jeden z největších zimních sportů vůbec. A přilákat světovou špičku je obrovsky těžké.

Excelent Soldiers: Jak se staví největší skok ve střední Evropě?

Je potřeba si uvědomit, že závody tohoto rozměru se jezdí v top světových resortech jako Aspen v USA nebo v Evropě pak Livigno. Je to prostě žádoucí věc a vy musíte nabídnout zajímavý nápad, zároveň také obstarat špičkovou trať a zázemí, a to nejen pro jezdce, ale i pro média. Freeskiing je velice mediálně atraktivní. Vždyť finálový závod na OH v Soči byl nejsledovanějším TV přenosem těchto her vůbec.

To zní skoro nemožně, jak se vám to vůbec daří?
To nevím. Dělám si samozřejmě srandu. Je za tím spousta práce. Každou věc musíte udělat dobře.

Když mluvíte o trati, tvrdíte, že máte největší skok ve střední Evropě. Co to vlastně znamená v číslech?
V číslech to znamená, že odrazová hrana skoku je v 8 metrech. Mezi skokem a dopadem je 15 metrů vzdálenost, dopad má navíc dalších 10 metrů rovnou střechu a až pak začíná šikmé dopadiště. Jezdec tak musí překonat minimálně 25 metrů, aby bezpečně přistál. V praxi to pak znamená, že jezdci létají 30 – 40 metrů daleko, zároveň ale ve výšce 15 metrů nad okolními sjezdovkami. Pokud si někdo pamatuje skok na OH v Soči, který naháněl jezdcům strach, tak ten náš je ještě o 3 metry větší.

Excelent Soldiers: Jak se staví největší skok ve střední Evropě?

A jak se vlastně takový skok staví? A není to už příliš nebezpečné?
Především potřebujete hromadu sněhu (přibližně 10 000 kubíků) a taky jistotu, že opravdu bude. Akce je poměrně drahá, takže vybíráte areál s vynikajícím zasněžovacím systémem. To vše musíte následně zpracovat za pomocí nejnovější techniky. Takovéto tvary nelze stavět bez rolby se snowparkovou úpravou. A v neposlední řadě potřebujete kvalitní a zkušené shapery, protože jsou tam stovky hodin ruční práce. Tohle vše Deštné splňuje na nejvyšší úrovni u nás. Celá stavba díky tomu trvá zhruba 14 dní.

Excelent Soldiers: Jak se staví největší skok ve střední Evropě?

Přinejmenším to vypadá zajímavě, když v kalendáři světových závodů najdeme vedle největších resortů právě Deštné. Nemyslíte?
Souhlasím, zároveň si ale myslím, že se české hory zbytečně podceňují. Vlastně mám takový pocit z Čechů obecně. Zveme sem nejlepší jezdce světa, které musíme v rámci areálu skvěle ubytovat a odstravovat. Navíc jsou to špičkoví sportovci, takže potřebují dobré podmínky k regeneraci a jsou zvyklí na to nejlepší. Jasnou odpovědí, jestli dokážeme všechny jejich požadavky splnit, je, že dorazí. A navíc závod v Deštném považují za jeden z nejlepších. V anketě o nejlepší závod uplynulé sezóny na evropském území jsme obsadili druhé místo.

Excelent Soldiers: Jak se staví největší skok ve střední Evropě?

Jak vlastně vypadá světová špička? Které země dominují? Není freeskiing sportem několika odvážlivců?
Naopak. Jak jsem již říkal, základna je obrovská. V tomto sportu se pohybuje okolo 200 poloprofesionálů. Top 20 jezdců vydělává 500 000 EUR ročně a víc. To už není jenom o tom si jít odpoledne zalyžovat do snowparku. Nejúspěšnější jsou Američani, Kanaďani a Švýcaři, kteří mají teď neuvěřitelnou generaci. Však i u nás byl na prvním a třetím místě Švýcar. Pak je tady několik zemí, které mají ve světě freeskiingu zvučná jména, jako Švédsko, Nový Zéland apod. Takže je to sport odvážlivců, to asi ano, ale je jich hodně.

Když se vrátíme k Deštnému a akci Excelent Soldiers, je freeskiing populární i v Čechách? Kolik na akci přijde diváků?
Letos dorazilo 10 000 diváků a stále si nemyslíme, že jsme na vrcholu návštěvnosti. Skvěle reagují také média. Kromě televizních zpravodajství běží záznam na celostátních televizích, obsah samozřejmě přebírají i globální média. Prostoru dostáváme opravdu hodně. Jako mladá a progresivní akce využíváme hlavně sociálních sítí a šíření obsahu po nich.

Excelent Soldiers: Jak se staví největší skok ve střední Evropě?

Můžeme se těšit na Excelent Soldiers i v roce 2016? A budou opět v Deštném?
Když si vlastně vše shrneme, byla by hloupost stěhovat tuhle akci kamkoliv jinam. Takže ano, můžete se těšit jak na Excelent Soldiers, tak na Deštné v Orlických horách. Tohle spojení funguje skvěle! Lepší zázemí bychom hledali těžko a vlastně jsme nad tím ani nepřemýšleli.

Excelent Soldiers: Jak se staví největší skok ve střední Evropě?

Kdy se bude akce konat a na co se můžeme těšit?
Příští ročník je v plánu na 4. – 6. března 2016. Novinkou je, že jsme byli v létě zařazeni do světové tour AFP (Association of Freeskiing Professionals) pod označením Gold Event. Díky úspěšnému ročníku poměrně razantně navyšujeme rozpočty a chystáme spoustu novinek, které budeme postupně zveřejňovat. Chceme zpříjemnit návštěvníkům pobyt na místě a ještě víc je bavit. Určitě bude i větší kampaň, tak aby se o nás lidé dozvěděli. A protože k naší akci patří i koncerty, zvyšujeme letos kapacitu stanů na 2 000 lidí a chystáme velkého zahraničního headlinera.

Honzo, děkujme za rozhovor a přejeme Vám, aby i další ročník Excelent Soldiers byl úspěšným eventem a posunul freeskiing v České republice vpřed. Věříme, že o celé akci v nadcházející zimě mnohé uslyšíme.

Více informací o akci Excelent Soldiers, jehož účastníky čeká největší skok ve střední Evropě, najdete na www.excelentsoldiers.cz nebo na www.facebook.com/excelentsoldiers.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Nové dárky pro věrné zákazníky supermarketu Terno Hradec Králové

Terno připravilo pro své věrné zákazníky více než sto nových dárků.

O tom, že si v supermarketu Terno Hradec Králové velmi váží svých zákazníků, svědčí nejenom vysoká úroveň nabídky a...

Zažijte Broumovsko naživo

Zažijte Broumovsko naživo

Užijte si Broumovsko naživo na vlastní kůži. Dýchne na vás kouzlo rozmanitosti barokních památek v unikátním přírodním...

Využijte pro svůj nový vůz exkluzivní operativní leasing BARTH Operák

Exkluzivní operativní leasing BARTH Operák

BARTH Operák, exkluzivní operativní leasing, nabízí více než 100 modelů vozů značek Volkswagen, ŠKODA, Audi, SEAT, Kia...

Najdete na iDNES.cz