Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Energetická koncepce nesmí snižovat konkurenceschopnost

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Česká plynárenská unie (ČPU) oceňuje, že dochází ke změně pohledu na Státní energetickou koncepci (SEK). Souhlasí s vyjádřením ministerstva průmyslu, že energetická koncepce od předešlého ministra, která počítala s výstavbou až 14 jaderných bloků do roku 2060, je bez úprav nepoužitelná.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Energetická koncepce nesmí snižovat konkurenceschopnost | foto: ČPU

Podle ČPU je nezbytné nastavit SEK tak, aby nesnižovala konkurenceschopnost.

Dle slov Václava Klause je návrat k větší racionalitě v oblasti energetiky pro dlouhodobý ekonomický růst a úspěch naší země naprosto nezbytný. Operátor trhu s elektřinou (OTE) v nové studii, jejíž plná verze je podkladem pro SEK, počítá s nárůstem spotřeby plynu o 50 procent.

S výrazným zastoupením zemního plynu v palivo-energetickém mixu souhlasí i členové Poradní komise ministra průmyslu a obchodu. Podle Svazu průmyslu a dopravy (SPD) bude rozšíření výroby elektřiny z jádra vyžadovat elektrárny pro regulaci energetické soustavy a to zajistí právě plynové elektrárny.

Energetická koncepce by měla odstranit zastaralá nízkoúčinná zařízení

"Zemní plyn tvoří významnou část energetického mixu celé EU. Důležitost zemního plynu jak pro hospodářství, tak pro obyvatele členských států, vzrůstá s rostoucí závislostí na dovozu zemního plynu a jeho využíváním pro výrobu elektrické energie a kogeneraci, při níž je vyráběno i teplo," zdůraznil ministr průmyslu Martin Kuba na konferenci na Pražském hradě.

Zpráva OTE, podle které se zpracovává Státní energetická koncepce, uvádí, že zatímco mezi roky 2010 a 2040 spotřeba elektřiny vzroste o 30 procent na 76,5 terawatthodiny, u plynu za stejné období vzroste spotřeba dokonce o 4,2 miliardy metrů krychlových na 12,5 miliardy metrů krychlových, tedy o celých 50 procent. Hlavní vliv na růst spotřeby plynu v dalších letech bude mít podle OTE větší nasazení plynových elektráren a využití plynu jako náhrady za uhlí. 

"Energetická koncepce by měla především zajistit odstranění zastaralých nízkoúčinných zařízení spojených s uhlím a nahradit je moderními například kogeneračními zdroji na zemní plyn. Vždyť 51 procent dnes nově postavené kapacity v EU patří právě plynu - politici zkrátka musí akceptovat potřeby trhu," říká Oldřich Petržilka, prezident ČPU.

"Kombinace jaderné energie, tlaku na úspory energie a zvýšení podílu zemního plynu by nesporně umožnilo splnit nejen emisní limity stanovené EU, ale také vyrovnat se se snižováním těžby hnědého uhlí, udržet liberalizovaný trh s energiemi a tím i rozumné ceny energií v ČR. Navíc je potřeba počítat i s LNG a připravit se na další diversifikaci trhu se zemním plynem," dodává Petržilka.

Energetická koncepce nesmí snižovat konkurenceschopnost

Energetická koncepce nesmí snižovat konkurenceschopnost

Závěry původního návrhu SEK nebyly zcela zasazené do ekonomické reality. "ČR potřebuje stabilní ceny energií, které nezatěžují státní rozpočty. Státní energetická koncepce musí být nastavena tak, aby nesnižovala konkurenceschopnost," řekl na konferenci ministr průmyslu Martin Kuba.

S tím ČPU souhlasí, stejně jako se slovy prezidenta Václava Klause, že o energetickém mixu jednotlivých zemí musí primárně rozhodovat tržní mechanismy, nikoli summity státníků.

"Nesmyslná je ambice zajistit tzv. energetickou bezpečnost prostřednictvím maximální soběstačnosti, úsilí o „udržitelný“ a „bezpečný“ energetický mix, který je ve skutečnosti zcela iracionální a nesmírně nákladný a který má i konkrétní a změřitelný odraz v cenách energií pro konečné spotřebitele. Tomu všemu je třeba se intenzivně bránit," řekl Václav Klaus.

Ministr průmyslu a obchodu na řešení SEK přizval osm odborníků z různých oblastí energetiky. Ti včera předložili ministrovi průmyslu zprávu komise k SEK. Do konce srpna by původní energetická koncepce měla být přepracována. Poradní komise má osm členů a dva spolupředsedy - předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou a akademika Václava Pačese, který dostal podobný úkol od vlády již před čtyřmi lety.

"Plyn by měl být určen prioritně pro malé zdroje s vysokou účinností, zejména kogenerace, u kterých je již dnes zcela jasné, že budou mít velkou podporu i ze strany EU," říká člen poradní komise ministra průmyslu a obchodu Vladimír Štěpán.

Hynek Beran, tajemník předešlé Pačesovy komise, dodává: "Nefandíme jedné komoditě, důraz klademe na harmonii všech komodit, jejich provázanost a zastupitelnost v případě výpadku jedné. Chtěli bychom nalézt stabilní a ekonomicky přijatelné řešení pro investory a investorem je v našem pojetí i domácnost."

Emise z plynu jsou v dnešní době až 50 krát nižší než z uhlí

Podle SPD se energetika bude měnit a prosazovat se bude energetika decentralizovaná. SPD upozorňuje na to, že rozšíření výroby elektřiny z jádra bude vyžadovat elektrárny pro regulaci energetické soustavy. Tuto roli mohou plnit právě plynové elektrárny. SPD se staví se za to, aby dokument nediskriminoval žádný energetický zdroj a dlouhodobě se zasazuje o to, aby byla v koncepci dostatečně zdůrazněna energetická bezpečnost.

Česká republika proto doporučila v roce 2009 zařazení staveb rozšíření kapacity zásobníků zemního plynu v Třanovicích a Tvrdonicích do Evropského programu oživení energetiky a to jak z důvodu jejich strategické důležitosti, tak i s ohledem na zvýšení bezpečnosti zásobování zemním plynem v České republice s možností výpomocí sousedním členským státům.

ČR se již nyní (v poměru celkové uskladňovací kapacity zásobníků plynu na svém území k celkové tuzemské roční spotřebě) řadí na jedno z prvních míst v rámci celé Evropské unie a disponuje zásobou až 3,45 miliardy m³ plynu.

"Plynová krize z ledna 2009, kdy navzdory třináctidennímu úplnému výpadku hlavní zásobovací trasy nebylo nutné u nás jakkoliv omezovat spotřebu, poskytuje dostatečný empirický důkaz o bezpečnosti dodávek," uvádí studie Energetická bezpečnost ČR a budoucnost energetické politiky EU zpracovaná Mezinárodním politologickým ústavem Masarykovy University pro Ministerstvo zahraničních věcí.

I když je plyn fosilním palivem, jeho ekologické vlastnosti ční vysoko nad ostatní fosilní konkurencí. Emise z plynu jsou dnes 50 krát nižší než z uhlí a proto je mimořádně vhodný pro řešení akutních problémů u nás, to znamená především emisí mikročástic.

"Pro střední zdroje je plyn velmi vhodný. Je potřeba co nejrychleji nahradit kondenzační výrobu elektřiny v teplárnách, pokud nechceme, aby celá ČR skončila jako Ostravsko, pokud jde o emise jemného prachu," dodává Petržilka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Polovina léta je za námi, ale ta druhá na nás ještě čeká. Ale pozor, řítí se na nás masakr cen. Rázně do nich řízla...

Pokročilou Business Intelligence zvládnete i v MS Excel, stačí když…

Pokročilou Business Intelligence zvládnete i v MS Excel, stačí když…

Až dva miliardy řádků dat, možnost pokročilého vyhodnocování dat v čase z různých zdrojů, snadná vizualizace do všech...

Najdete na iDNES.cz