Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Energetická koncepce založena na úsporách a konkurenci mezi energiemi

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Státní energetická koncepce by měla být ekologická, založena na úsporách energie, na vyváženém mixu palivoenergetických zdrojů a na konkurenci mezi energiemi. Aktualizovaná energetická koncepce by také měla zejména směřovat k vysokému zhodnocení energetických vstupů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Úsporná energetická koncepce | foto: ČPU

"Zemního plynu je na rozdíl od jiných fosilních paliv stále více a tak je nezbytné, aby některá doporučení, která bude obsahovat připravovaná Státní energetická koncepce, nebyla v konfliktu s otevřeným energetickým trhem a neomezovala konkurenci na trhu paliv," říká Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie.

"Skladba primárních zdrojů energií České republiky se s nízkým podílem zemního plynu významně liší nejen od vyspělých zemí, ale dokonce i od světového průměru. Podíl zemního plynu u nás je dnes 18 procent, ve střednědobé budoucnosti by se měl ale zvýšit alespoň na 23 procent,“ dodal Petržilka.

Úsporná energetická koncepce

Preferovaná výroba elektřiny z jádra je rovnoměrný proces s nízkou regulací. Dnes nelze regulovat tento zdroj obnovitelnými zdroji, a proto pružným zdrojem, který tento zdroj vyvažuje, je právě zemní plyn. Navíc, vezmou-li se v úvahu všechny externality, řada obnovitelných zdrojů má horší parametry než zemní plyn. A plynové elektrárny jsou velmi flexibilní, jsou schopny okamžitě najet i rychle se odpojit. Jejich provoz s pološpičkovým a špičkovým výkonem je velmi ekonomický.

"Pro jaderné elektrárny je dnes typický rovnoměrný výkon a rostoucí potřebu pružného vyrovnávacího výkonu mohou uspokojit právě plynové elektrárny a plynové kogenerační zdroje. Počítat bychom měli i s určitým rozvojem kogenerační výroby elektřiny a tepla, popř. chladu na bázi využití zemního plynu, tzv. "ostrovní" výrobou elektřiny,“ uvádí prezident ČPU Oldřich Petržilka.

Úsporná energetická koncepce 2

Úsporná energetická koncepce

Proti většímu využití zemního plynu už dnes nejde ničím argumentovat. Cena všech paliv se pohybuje víceméně stejně. Obecně platí, že když jde cena ropy nahoru, tak tuto cenu kopírují i ostatní komodity. Cena tepla vyrobeného z uhlí by v průběhu příštích deseti let měla narůstat dokonce mnohem rychleji než cena tepla z plynu a nejpozději k roku 2020 by se měly vyrovnat.

Díky výrazné diversifikaci zdrojů už ani není obava z jakékoliv nespolehlivosti dodávek plynu, o tom již veřejnost také nepochybuje. Málo se ovšem ví, že více jak třetinu, okolo 40 procent, naší roční spotřeby plynu máme uskladněno v podzemních zásobnících a do tří let budeme schopni uskladnit téměř polovinu naší roční spotřeby.

Státní energetická koncepce by měla brát velký důraz na ekologii

Největším přínosem plynu je jeho ekologičnost a na to by měla Státní energetická koncepce brát velký důraz. Ovzduší v některých městech u nás již v únoru překračuje roční hodnoty povolené Evropskou směrnicí. Jako primární zdroj energie je plyn nejčistější fosilní palivo s vynikajícím potenciálem ve vztahu ke kjótským závazkům České republiky a jeho ztráty při přepravě jsou minimální.

"Při uplatnění opatření budoucí Státní energetické koncepce by měla česká ekonomika směřovat k vysokému zhodnocení energetických vstupů a nevyužívat zastaralé zdroje tepláren se ztrátami od 20 do 30 procent. O tomto plýtvání se téměř neví. Výsledkem jsou pak zbytečně vysoké ceny pro odběratele tepla, a to si dnes už nemůžeme dovolit," dodává Oldřich Petržilka.

Úsporná energetická koncepce 3

Úsporná energetická koncepce

Náhradou některých uhelných zdrojů, které budou v budoucnu zakonzervovány, by mohly být právě plynové elektrárny. Jejich nesmírnou výhodou je fakt, že jejich výstavba je velmi rychlá. Jde pak o relativně malý a "nenápadný" zdroj, který vypouští celkem nízké emise a který lze vystavět na místech, kde před tím stávaly uhelné elektrárny. Tím se lze poměrně navíc vyhnout největším průtahům, které jsou obyčejně spojeny s jednáním o pozemcích apod.

Navíc pokud by se rozběhla těžba břidlicového plynu na Ukrajině, je možné, že to bude mít další pozitivní vliv na ceny plynu. Je ale třeba si uvědomit, že tu hovoříme o projektech, které je možné realizovat nejdříve do pěti let. V případě, že bude břidlicový plyn dražší než ruský zemní plyn, zákazník bude vždy raději kupovat druhou variantu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Polovina léta je za námi, ale ta druhá na nás ještě čeká. Ale pozor, řítí se na nás masakr cen. Rázně do nich řízla...

Cvičení na bolest zad vyžaduje pravidelnost

Cvičení na bolest zad vyžaduje pravidelnost

Také se celý den hrbíte u počítače nebo v autě a večer se po ulehnutí do postele ozvou vaše záda? Máte málo pohybu a...

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Minimalismus je trendy, stává se z něj nový životní styl a kromě módy a designu se promítá i do gastronomie. Užijte si...

Najdete na iDNES.cz