Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Energetická koncepce založena na úsporách a konkurenci mezi energiemi

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Státní energetická koncepce by měla být ekologická, založena na úsporách energie, na vyváženém mixu palivoenergetických zdrojů a na konkurenci mezi energiemi. Aktualizovaná energetická koncepce by také měla zejména směřovat k vysokému zhodnocení energetických vstupů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Úsporná energetická koncepce | foto: ČPU

"Zemního plynu je na rozdíl od jiných fosilních paliv stále více a tak je nezbytné, aby některá doporučení, která bude obsahovat připravovaná Státní energetická koncepce, nebyla v konfliktu s otevřeným energetickým trhem a neomezovala konkurenci na trhu paliv," říká Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie.

"Skladba primárních zdrojů energií České republiky se s nízkým podílem zemního plynu významně liší nejen od vyspělých zemí, ale dokonce i od světového průměru. Podíl zemního plynu u nás je dnes 18 procent, ve střednědobé budoucnosti by se měl ale zvýšit alespoň na 23 procent,“ dodal Petržilka.

Úsporná energetická koncepce

Preferovaná výroba elektřiny z jádra je rovnoměrný proces s nízkou regulací. Dnes nelze regulovat tento zdroj obnovitelnými zdroji, a proto pružným zdrojem, který tento zdroj vyvažuje, je právě zemní plyn. Navíc, vezmou-li se v úvahu všechny externality, řada obnovitelných zdrojů má horší parametry než zemní plyn. A plynové elektrárny jsou velmi flexibilní, jsou schopny okamžitě najet i rychle se odpojit. Jejich provoz s pološpičkovým a špičkovým výkonem je velmi ekonomický.

"Pro jaderné elektrárny je dnes typický rovnoměrný výkon a rostoucí potřebu pružného vyrovnávacího výkonu mohou uspokojit právě plynové elektrárny a plynové kogenerační zdroje. Počítat bychom měli i s určitým rozvojem kogenerační výroby elektřiny a tepla, popř. chladu na bázi využití zemního plynu, tzv. "ostrovní" výrobou elektřiny,“ uvádí prezident ČPU Oldřich Petržilka.

Úsporná energetická koncepce 2

Úsporná energetická koncepce

Proti většímu využití zemního plynu už dnes nejde ničím argumentovat. Cena všech paliv se pohybuje víceméně stejně. Obecně platí, že když jde cena ropy nahoru, tak tuto cenu kopírují i ostatní komodity. Cena tepla vyrobeného z uhlí by v průběhu příštích deseti let měla narůstat dokonce mnohem rychleji než cena tepla z plynu a nejpozději k roku 2020 by se měly vyrovnat.

Díky výrazné diversifikaci zdrojů už ani není obava z jakékoliv nespolehlivosti dodávek plynu, o tom již veřejnost také nepochybuje. Málo se ovšem ví, že více jak třetinu, okolo 40 procent, naší roční spotřeby plynu máme uskladněno v podzemních zásobnících a do tří let budeme schopni uskladnit téměř polovinu naší roční spotřeby.

Státní energetická koncepce by měla brát velký důraz na ekologii

Největším přínosem plynu je jeho ekologičnost a na to by měla Státní energetická koncepce brát velký důraz. Ovzduší v některých městech u nás již v únoru překračuje roční hodnoty povolené Evropskou směrnicí. Jako primární zdroj energie je plyn nejčistější fosilní palivo s vynikajícím potenciálem ve vztahu ke kjótským závazkům České republiky a jeho ztráty při přepravě jsou minimální.

"Při uplatnění opatření budoucí Státní energetické koncepce by měla česká ekonomika směřovat k vysokému zhodnocení energetických vstupů a nevyužívat zastaralé zdroje tepláren se ztrátami od 20 do 30 procent. O tomto plýtvání se téměř neví. Výsledkem jsou pak zbytečně vysoké ceny pro odběratele tepla, a to si dnes už nemůžeme dovolit," dodává Oldřich Petržilka.

Úsporná energetická koncepce 3

Úsporná energetická koncepce

Náhradou některých uhelných zdrojů, které budou v budoucnu zakonzervovány, by mohly být právě plynové elektrárny. Jejich nesmírnou výhodou je fakt, že jejich výstavba je velmi rychlá. Jde pak o relativně malý a "nenápadný" zdroj, který vypouští celkem nízké emise a který lze vystavět na místech, kde před tím stávaly uhelné elektrárny. Tím se lze poměrně navíc vyhnout největším průtahům, které jsou obyčejně spojeny s jednáním o pozemcích apod.

Navíc pokud by se rozběhla těžba břidlicového plynu na Ukrajině, je možné, že to bude mít další pozitivní vliv na ceny plynu. Je ale třeba si uvědomit, že tu hovoříme o projektech, které je možné realizovat nejdříve do pěti let. V případě, že bude břidlicový plyn dražší než ruský zemní plyn, zákazník bude vždy raději kupovat druhou variantu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Jak topit klimatizací? Ušetříte peníze i životní prostředí

Jak topit klimatizací? Ušetříte peníze i životní prostředí

Právě teď je nejlepší doba pro pořízení klimatizace. Zní vám to nesmyslně? Zima je ale často obdobím slev a ppředevším...

Novinka v českých kancelářích: osvětlení, které nabudí jako šálek kávy

Novinka v českých kancelářích: osvětlení, které nabudí jako šálek kávy

Philips Lighting pomohl přeměnit českou centrálu energetické společnosti Innogy instalací systému LED osvětlení, které...

Tři výhody, které dostanete od T-Mobile. Stačí být v Magentě 1

3 výhody, které dostanete od T-Mobile - stačí být v Magentě 1

Parádních výhod vás u T-Mobile čeká mnohem víc, tady jsme jich vybrali jen pár. U nás prostě platí: čím víc služeb si...

Najdete na iDNES.cz