Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Endometrioza a pozánětlivé srůsty: jeden z důvodů neplodnosti

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Endometrióza je civilizační choroba žen v reprodukčním věku. Vytváří pozánětlivé srůsty, které jsou důsledkem zánětů v dutině břišní. Mohou ohrozit i vaši plodnost. Endometrióza je léčitelná a pozánětlivé srůsty lze odstranit.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Endometrióza vytváří pozánětlivé srůsty, ty mohou způsobit neplodnost | foto: NORDIC Pharma

Endometrióza patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění u žen v reprodukčním věku. Teorií vzniku existuje vícero. Tou nejrozšířenější je ta, která považuje za příčinu vzniku endometriózy odchod menstruační krve i zpětně vejcovody do dutiny břišní, kde se části děložní sliznice uchytí a vzniknou tak ložiska endometriózy.

V důsledku pravidelného krvácení ložisek se pak na těchto místech mohou vytvořit život komplikující pozánětlivé srůsty.

Na vzniku endometriózy se dále pravděpodobně podílejí faktory jako genetika, imunita apod. Žen, které endometriózu mají, ale nepociťují žádnou bolest, je přibližně deset procent případů. U žen s bolestivou menstruací bývá endometrióza přítomna až u poloviny z nich. U sterilních žen, kterým se nedaří spontánně otěhotnět, je ve dvaceti až třiceti procentech vinna endometrióza.

Neplodnost spojená s endometriózou může mít více příčin. Buď neplodnost způsobují pozánětlivé srůsty, které zneprůchodnily vejcovody, nebo je porušen mechanizmus uvolňování vajíčka, anebo jsou příčinou imunologické faktory.

Endometrióza se nejčastěji projevuje bolestmi v podbřišku, může ženám také činit bolest při pohlavním styku anebo při postižení střev a jejich okolí mohou nastat problémy s vyprazdňováním.

Endometrióza a její léčba

Endometrióza je léčitelná a má několik metod léčby. Nejefektivnější metodou je ta chirurgická. Pro pacientku je optimální, provede-li se diagnostika a samotná operace endometriózy v rámci jednoho laparoskopického zákroku. Po této metodě se mohou objevit pozánětlivé srůsty.

Chirurgická léčba pokročilých a rozsáhlých nálezů endometriózy patří mezi nejkomplikovanější a nejrizikovější výkony v gynekologii vůbec, proto se doporučuje návštěva specializovaných pracovišť (jejich seznam najdete na www.srusty.cz).

Vedle operace je další léčebnou metodou hormonální terapie, třetí, nejradikálnější také nejúspěšnější léčebnou metodou je chirurgické odstranění dělohy, vaječníků a všech patrných ložisek endometriózy. Tato možnost je samozřejmě nemyslitelná pro ženy plánující graviditu.

Pozánětlivé srůsty a jejich odstranění

Pokud časem na místě krvácejících ložisek endometriózy hladké povrchy orgánů srostou a vytvoří pozánětlivé srůsty, je třeba je chirurgicky rozrušit, aby nedocházelo ke komplikacím s nimi spojeným, jako je neplodnost v důsledku neprůchodnosti vejcovodů, bolest apod.

Při rozrušování srůstů mají nyní nově pacientky možnost po poradě s operatérem zakoupit a donést si k zákroku protisrůstový prostředek Hyalobarrier gel, který po dobu sedmi dní vytváří mechanickou bariéru na rizikových místech a po uplynutí této doby se beze zbytku vstřebá.

Otázku, jestli se pozánětlivé srůsty týkají i vás, vám zodpoví odborníky vytvořené samovyšetření na webu www.srusty.cz, zde můžete také klást své dotazy na téma pozánětlivé srůsty a endometrióza.

Autor:

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

Kdy je potřeba pleť hydratovat?

Kyselina hyauronová - gel (154 Kč)

Jednoduše řečeno, neustále a v každém věku, ale jak na to správně? Udržet si zdravě vypadající pleť nebývá jednoduché....

Po padesátce to nekončí, stačí nepodcenit prevenci

Po padesátce to nekončí

Zejména muži okolo padesátky by se měli mít na pozoru. K nejčastějším komplikacím urogenitálního aparátu v tomto věku...

Nemůžete odtrhnout děti od počítače? Pošlete je za youtubery na 4CAMPS

Nemůžete odtrhnout děti od počítače? Pošlete je za youtubery na 4CAMPS

Nechte své děti zažít opravdové dobrodružství! Tábory 4CAMPS spojují to nejlepší z obou světů – toho našeho skutečného,...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Najdete na iDNES.cz