Změny v půjčkách na bydlení pro mladé. Co všechno je jinak?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Mladí lidé mají spousty přání a snů. Mezi ty nejběžnější patří vlastní bydlení. Vždyť kdo by se nechtěl jednou osamostatnit, mít své vlastní a žít si zkrátka svůj život? Asi každý. Většina takovýchto lidí ovšem chybí finanční prostředky, a to mnohdy velmi citelně.

Změny v půjčkách na bydlení pro mladé: Co všechno je jinak? | foto: Shutterstock

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Získat je není zrovna dvakrát jednoduché. Bohaté rodiče nemá každý a získat klasickou hypotéku také nemusí být vzhledem k vysokým úrokovým sazbám zrovna výhra. I proto se vyplatí vsadit na státní půjčku pro bydlení určenou mladým lidem. Ano, právě nabídku státu si stoprocentně vyplatí minimální prohlédnout jako první. Pokud se vám nechce studovat podmínky ve zdlouhavé a nesrozumitelné podobě včetně novinek, jste na správné adrese. My se nejprve podíváme na aktuální podobu státních půjček na bydlení.

Jaká je vlastně státní půjčka na bydlení?

Zprostředkování státních půjček na bydlení má ve své kompetenci Ministerstvo pro místní rozvoj. Tato půjčka na bydlení bohužel není ve stávající podobě určená pro každého žadatele. Zažádat si o tento státní úvěr může za stávajících podmínek pouze pár mající dítě do 6 let. Hodně důležitým parametrem je pochopitelně také celková výše této půjčky. Stát ji nabízí ve dvou podobách. První úvěr je určen pro páry, jež staví nový objekt. Tady lze dosáhnout v maximu na 600 000 korun. Jestliže se mladí lidé rozhodnou pro rekonstrukci stávajícího bydlení, mohou od státu dostat celkem 150 000 korun. Jak Program 600, tak i Program 150 už ale aktuálně skončily. Jejich platnost byla do 31. června 2018.

Změny v nových programech budou citelné

K projednávání návrhu zákona týkajícího se půjček pro mladé páry se zákonodárci teprve dostanou. Už teď je nicméně jasné, že poskytována určitě nebude tato půjčka online. Mnohé záležitosti jsou už ovšem známé. Oč se jedná?

Zdvojnásobení státní půjčky

Velkou výhodou nové podoby půjčky pro mladé bude fakt, že se její výše zdvojnásobí. Na stavbu nového domu lze získat až 1 200 000 korun. Na rekonstrukci to bude 300 000 korun. V prvním případě tak bude možné pokrýt velkou část nákladů spojených se stavbou nového objektu. Ve druhém možná celkovou sumou uhradíte kompletní rekonstrukci bytu či domu.

Dítě už nebude podmínkou

Jedním z největších zádrhelů stávající podoby půjčky pro mladé lidi od státu je přítomnost potomka. Lidé, s nimiž nežije ve společné domácnosti, zkrátka na půjčku nemají šanci dosáhnout. Jediné řešení pro ně tak mnohdy představuje krátkodobá půjčka. Nyní za nových podmínek má dojít k tomu, že o půjčku mohu žádat jakékoli páry včetně těch bezdětných, a to do věku 36 let. Samozřejmostí je i přijímání žádostí registrovaných partnerů.

Zajímavý bonus navíc

Stát se snaží svým způsobem také prostřednictvím této půjčky řešit propopulační opatření. Jestliže podepíšete smlouvu o zprostředkování úvěru a následně se vám narodí potomek, získáte solidní bonus ve výši 30 000 korun. Právě taková částka se vám nakonec z finální sumy odečte. Vše se vztahuje i na případy, kdy si páry dítě osvojí.

Jak je to s úrokovou sazbou?

Výše úrokové sazby se orientuje podle aktuální referenční sazby Evropské unie spadající do oblasti veřejné podpory. Tato sazba nyní činí 0,75 %. Už nyní se v návrhu počítá s tím, že sazba spadne pod 1 %. To už bude pochopitelně pro každého žadatele velmi lákavé. Ostatně u nebankovních produktů, jako je třeba půjčka bez registru, se mohou tato čísla šplhat až do několika desítek. Při podrobnějším propočtu žadatel zjistí, že se mu žádat o daný úvěr vůbec nevyplatí. Co se týká odložení splátek, případného přerušení splácení, ve výjimečných případech může být u státních půjček umožněno.

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Další z rubriky

NADH, DLPA, DMAE. Co všechno o nich víte?

NADH, DLPA, DMAE - co všechno o nich víte?

Nejsou to náhodné shluky písmenek, ale účinné látky, které příznivě působí na náš organismus. Pokud se cítíte unaveni,...

Dr. Müller Pharma: Rodinná firma, co není na prodej

Ilustrační foto

Na fotbalovém hřišti se střetávají mužstva kuvajtských doktorů a farmaceutů. Všichni mají na dresech nápis Varikosan....

Společná evropská měna slaví 20. narozeniny. A Evropané si euro chválí

Společná evropská měna slaví 20. narozeniny. A Evropané si euro chválí

S příchodem roku 2019 slaví euro dvacet let existence. Přesně před 20 lety, tedy 1. ledna 1999, zavedlo jedenáct...

Najdete na iDNES.cz