Změny v půjčkách na bydlení pro mladé. Co všechno je jinak?

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Mladí lidé mají spousty přání a snů. Mezi ty nejběžnější patří vlastní bydlení. Vždyť kdo by se nechtěl jednou osamostatnit, mít své vlastní a žít si zkrátka svůj život? Asi každý. Většina takovýchto lidí ovšem chybí finanční prostředky, a to mnohdy velmi citelně.

Změny v půjčkách na bydlení pro mladé: Co všechno je jinak? | foto: Shutterstock

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Získat je není zrovna dvakrát jednoduché. Bohaté rodiče nemá každý a získat klasickou hypotéku také nemusí být vzhledem k vysokým úrokovým sazbám zrovna výhra. I proto se vyplatí vsadit na státní půjčku pro bydlení určenou mladým lidem. Ano, právě nabídku státu si stoprocentně vyplatí minimální prohlédnout jako první. Pokud se vám nechce studovat podmínky ve zdlouhavé a nesrozumitelné podobě včetně novinek, jste na správné adrese. My se nejprve podíváme na aktuální podobu státních půjček na bydlení.

Jaká je vlastně státní půjčka na bydlení?

Zprostředkování státních půjček na bydlení má ve své kompetenci Ministerstvo pro místní rozvoj. Tato půjčka na bydlení bohužel není ve stávající podobě určená pro každého žadatele. Zažádat si o tento státní úvěr může za stávajících podmínek pouze pár mající dítě do 6 let. Hodně důležitým parametrem je pochopitelně také celková výše této půjčky. Stát ji nabízí ve dvou podobách. První úvěr je určen pro páry, jež staví nový objekt. Tady lze dosáhnout v maximu na 600 000 korun. Jestliže se mladí lidé rozhodnou pro rekonstrukci stávajícího bydlení, mohou od státu dostat celkem 150 000 korun. Jak Program 600, tak i Program 150 už ale aktuálně skončily. Jejich platnost byla do 31. června 2018.

Změny v nových programech budou citelné

K projednávání návrhu zákona týkajícího se půjček pro mladé páry se zákonodárci teprve dostanou. Už teď je nicméně jasné, že poskytována určitě nebude tato půjčka online. Mnohé záležitosti jsou už ovšem známé. Oč se jedná?

Zdvojnásobení státní půjčky

Velkou výhodou nové podoby půjčky pro mladé bude fakt, že se její výše zdvojnásobí. Na stavbu nového domu lze získat až 1 200 000 korun. Na rekonstrukci to bude 300 000 korun. V prvním případě tak bude možné pokrýt velkou část nákladů spojených se stavbou nového objektu. Ve druhém možná celkovou sumou uhradíte kompletní rekonstrukci bytu či domu.

Dítě už nebude podmínkou

Jedním z největších zádrhelů stávající podoby půjčky pro mladé lidi od státu je přítomnost potomka. Lidé, s nimiž nežije ve společné domácnosti, zkrátka na půjčku nemají šanci dosáhnout. Jediné řešení pro ně tak mnohdy představuje krátkodobá půjčka. Nyní za nových podmínek má dojít k tomu, že o půjčku mohu žádat jakékoli páry včetně těch bezdětných, a to do věku 36 let. Samozřejmostí je i přijímání žádostí registrovaných partnerů.

Zajímavý bonus navíc

Stát se snaží svým způsobem také prostřednictvím této půjčky řešit propopulační opatření. Jestliže podepíšete smlouvu o zprostředkování úvěru a následně se vám narodí potomek, získáte solidní bonus ve výši 30 000 korun. Právě taková částka se vám nakonec z finální sumy odečte. Vše se vztahuje i na případy, kdy si páry dítě osvojí.

Jak je to s úrokovou sazbou?

Výše úrokové sazby se orientuje podle aktuální referenční sazby Evropské unie spadající do oblasti veřejné podpory. Tato sazba nyní činí 0,75 %. Už nyní se v návrhu počítá s tím, že sazba spadne pod 1 %. To už bude pochopitelně pro každého žadatele velmi lákavé. Ostatně u nebankovních produktů, jako je třeba půjčka bez registru, se mohou tato čísla šplhat až do několika desítek. Při podrobnějším propočtu žadatel zjistí, že se mu žádat o daný úvěr vůbec nevyplatí. Co se týká odložení splátek, případného přerušení splácení, ve výjimečných případech může být u státních půjček umožněno.

Nejčtenější

HANÁK New Collection

Nový matný lak antracit a přírodní dýha dubu rustikal hnědého

HANÁK NÁBYTEK představuje novou kolekci nábytku, která uspokojí i ty nejnáročnější klienty. Toužíte po něčem...

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Jak šetřit s vodou? Jak zamezit vysychání půdy? Jak si udržet zelený trávník? A jak přitom ušetřit energii? To jsou...

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

V příjemném prostředí na břehu Hlučínského jezera nedaleko Ostravy leží unikátní dětský ranč, který se stal za léta...

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Z výstavby tolik potřebných nových bytů, kanceláří, obchodů a skladů stát získává na daních od soukromých investorů...

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Nejsledovanější zápas podzimu na české prvoligové scéně je tu. Na Letné si to rozdají dva nesmiřitelní rivalové Sparta...

Další z rubriky

Správně vybraný gastro nábytek a hosté se k vám budou rádi vracet

Správně vybraný gastro nábytek a hosté se k vám budou rádi vracet

Pro každého majitele restaurace, hospůdky, kavárny nebo cukrárny je důležité, aby si hosté jeho podnik oblíbili, rádi...

V boji se suchem Česku pomáhá i EU

Zdroj: Evropská observatoř pro sucho,...

Česko zažívá šestý suchý rok. V porovnání s loňským rokem bylo sice léto deštivější, Česko ale stále figuruje – alespoň...

Využijte služeb přepravní společnosti Emons

Využijte služeb přepravní společnosti Emons

Už dávno odzvonilo dobám, kdy bylo nutné se spolehnout pouze na jednoho dopravce, kterému často spolehlivost nic moc...

Investice do zlata? Ideální řešení před finanční krizí

Investice do zlata? Ideální řešení před finanční krizí

Z aktuálního stavu ekonomiky je patrné, že se brzy dočkáme další hospodářské krize. Momentálně nedokážeme předpovědět,...

Najdete na iDNES.cz