Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. února 2023 Nela

V medicíně není žádná otázka hloupá, shodují se mladí lékaři

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Urologie jako obor? Tak trochu chirurgie, ale i špetka interny, ambulantní sféra i akutní péče, trocha radiodiagnostiky… Prostě od všeho trochu. A to je to, co na tomto oboru baví a o čem popovídali Přemysl Grubský a Petra Kouřílková, dva mladí lékaři z urologického oddělení Pardubické nemocnice.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Tým urologického oddělení Pardubické nemocnice kníry upozornil na kampaň Movember | foto: Nemocnice Pardubického kraje, a.s.

Kdy se u vás vlastně zrodila myšlenka, že se po absolvování lékařské fakulty budete věnovat právě urologii?

PK: Myslím, že na lékařských fakultách je to obecně tak půl na půl – polovina mediků už od prváku přesně ví, co chce dělat, a ta druhá se rozhoduje téměř až na konci. Já jsem byla ten druhý případ. Nicméně jsem věděla, že bych chtěla dělat obor, který bude tak napůl chirurgický s tím, že to nebude ta velká chirurgie, ale něco menšího. Z toho mi vycházela gynekologie, oční, ORL nebo urologie. A protože mě ve škole urologie bavila, rozhodla jsem se pro ni.

PG: U mě to byl spíš případ první. O urologii jsem byl v podstatě přesvědčený od začátku, jednak kvůli rodinnému zázemí, protože otec je také urolog, jednak protože k tomuto oboru mám právě z toho důvodu poměrně blízko.

MUDr. Přemysl Grubský z urologického oddělení Pardubické nemocnice

Pane doktore, vy jste studoval v Plzni, vy, paní doktorko, v Praze. Proč jste si pro své působení vybrali právě Pardubice?

PG: Jak se říká, cherchez la femme, za vším hledej ženu. Přestože jsem původem z Mladé Boleslavi, moje přítelkyně je z Hradce Králové, takže jsem hledal práci v okolí. Navíc jsem znal jméno našeho pana primáře jakožto skvělého operatéra. Nakonec jsme v Pardubické nemocnici s přítelkyní oba – já na urologii, ona na kardiologii.

PK: A já jsem rodilý Pardubák, takže jsme hledala práci v blízkosti.

Jak dnes vzpomínáte na své začátky na oddělení?

PK: Závěr mého studia byl poznamenaný pandemií, protože nám zavřeli školu a nemohli jsme chodit na praxe. Před státnicemi jsem si proto na urologii domluvila dobrovolnou stáž, abych „zkoukla“ kolektiv. Všichni na mě byli milí, všechno mi ukazovali, chodila jsem se dívat na sál a celkově to bylo příjemné a přátelské prostředí. Takže pak už jsem si jen dodělala státnice a od února loňského roku nastoupila na plný úvazek. Mimochodem, dobrovolná stáž je něco, co bych doporučila každému medikovi. Podívat se na oddělení, kam chce člověk po studiích jít, obhlédnout kolektiv, podívat se, jak daný provoz funguje, a zjistit, jestli je tam dobrý kávovar. Těch 14 dní strávených na oddělení dobrovolně a nad rámec povinných praxí studia mi v rozhodování určitě pomohlo.

PG: Já jsem měl v začátcích stejné pocity, byť je to již skoro pět let, co jsem nastoupil. Měl jsem u sebe lékaře, který mě zaučoval, nicméně nejen on, ale všichni kolegové byli nápomocní a mohli jsme je s čímkoli a kdykoli otravovat. A nikdy se mi za první roky praxe nestalo, že bych byl vhozen do nějaké situace, ve které bych se ocitl sám.

PK: S tím souhlasím. I když člověk neví, tak ve vedlejších dveřích je na oddělení vždycky někdo, za kým můžu jít, poprosit ho, ať za mnou přijde a poradí. A vím, že mě i s hloupým dotazem nikdo za dveře nevyhodí.

PG: Je pravda, že když jsem stážoval v jedné fakultní nemocnici, byl tam větší kolektiv a nikdo si nás jako mediků moc nevšímal. O to sympatičtěji na mě působilo v začátcích naše oddělení.

Co pro vás v začátcích bylo nejtěžší?

PG: Obecně pro mě přechod ze školy do praxe byla velká změna, najednou to byl úplně jiný svět. Na medicíně je všechno hodně zaměřené na teorii, takže pro mě bylo asi nejtěžší najít si cestu k pacientům – zjistit, jak s nimi mluvit a jakým způsobem k nim přistupovat.

PK: Pro mě to bylo podobné. Na medicíně vás učí mluvit odborně, ale pacientovi je potřeba předat informace srozumitelně a pochopitelně.

A byla komunikace s pacientem něco, co jste si nakonec museli sami zažít a naučit se to, nebo vám s tím někdo pomohl?

PG: Tím, že jsem měl školitele, který uměl s pacienty hezky komunikovat, základní principy jsem přebíral hlavně od něj. Další kolega zase kreslí pacientům obrázky jako vysvětlivky, to je také skvělý přístup, který se dá snadno pochytit. Určitě je důležité, koho máte v začátcích kolem sebe, ale zároveň i jak k tomu přistupujete vy sám. Líbil se mi jeden příměr, který jsem slyšel – funguje to jako zrcadlo. Když někdo nový nastoupí a má o obor a práci zájem, má zájem se učit, tak je i ze strany toho staršího tento zájem snáze opětovatelný. A naopak to funguje stejně.

PK: Taky bylo fajn, že na nás ze začátku nikdo netlačil, ale měli jsme čas se v klidu se vším seznámit. Což se, podle slov některých mých spolužáků, jinde tolik nenosí…

A kdy jste začali sami sloužit?

PK: Za mě je tohle určitě výhoda našeho oddělení – slouží se v jednom lékaři. Já tedy zatím sama sloužit nemůžu, takže chodím jen vypomáhat jako příslužba.

PG: Já jsem to v začátcích taky ocenil. Nejsem typ, který by se hned vrhnul do služby, byl jsem rád, že jsem mohl sloužit až po nějaké době, kdy jsem si byl jistý, že řadu věcí dokážu vyřešit sám.

Když se přesuneme od provozu k oboru jako takovému – čemu všemu se na oddělení věnujete?

PK: Spektrum péče na urologii je opravdu široké. Z velké části je urologie o onkologické problematice. Setkáváme se tu s nádory ledvin, močového měchýře, varlat, prostaty… Pak také klasické dispenzarizace, to znamená pravidelné sledování pacientů, například právě s karcinomy. Dále to jsou záněty nebo litiáza, tedy kameny v orgánech, které řešíme nejenom endoskopicky.

PG: Právě pro oblast litiázy jsme, myslím, jedno z nejlépe vybavených pracovišť. Obecně máme dobré vybavení – využíváme fúzní biopsii prostaty, močové kameny můžeme rozbíjet i mimotělně, máme i čtyři vlastní operační sály.

Co vás na urologii vlastně nejvíce baví?

PG: Na urologii mi přijde nejkrásnější to, že si spoustu věcí můžeme udělat sami. Když přijde pacient s problémem, tak od fyzikálního vyšetření přes ultrazvuk nebo rentgen, vyšetření moči až po samotný výkon se o něj staráme u nás na oddělení. Samozřejmě záleží na diagnóze, ale v řadě případů jsme taková trochu samostatná jednotka, která se postará o pacienta od základní diagnostiky až po samotnou léčbu. Myslím, že v urologii si každý najde to svoje, protože máme kousek od všeho – chirurgie, radiodiagnostika, ambulantní sféra, akutní péče i kousek interny…

PK: Super je i to, že nesedíme celý den za počítačem, ale každý den je jiný, výkony se střídají. V pondělí jsem na ambulanci, v úterý děláme menší výkony, ve středu chodím na velký sál s panem primářem, ve čtvrtek jsem na oddělení a dělám příjmy, v pátek jak kdy. Zatím mě z toho všeho nejvíce baví velký sál, což jsou klasické břišní operace, ať už pro nádory, nebo třeba kameny. Zde se my mladí lékaři koukáme pod ruce panu primáři a asistujeme.

A měnili byste?

PG: Já určitě ne. Ale asi bych se opakoval… Je prostě vždycky skvělé vidět za sebou efekt vlastní práce. Když pacient odchází s úsměvem a rozdal by se za vás, protože jste mu pomohl.

PK: Souhlas. Každý lékař rád slyší pacienta, který říká, že se na něj těšil a nebál se přijít. To vždycky zahřeje.

Zaujala vás práce ve zdravotnictví? Chcete se stát součástí našich týmů? Podívejte se, jak to chodí u nás v nemocnici.

  • Nejčtenější

Vyzkoušejte ohřívač vody s tepelným čerpadlem

Komerční sdělení Existuje mnoho způsobů, jak ohřívat vodu v domácnosti. Pokud hledáte úsporné a moderní řešení, může pro vás být vhodnou...

Trendy v bydlení pro rok 2023. Nechte vašeho souseda puknout závistí

Komerční sdělení Nový rok je tu a s ním i nové trendy v bydlení. Popíšeme vám TOP barvy roku 2023, nadčasové vychytávky v rámci...

Častý mýtus? Rezistenci bakterií způsobuje veterinární medicína

Komerční sdělení Infekce způsobené bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům každý rok zabijí v rámci EU, Islandu a Norska víc než 35...

Náš obor pesimistický není, říká primář soudního lékařství

Komerční sdělení Bronzová medaile od krajského ředitelství policie v roce 2015, o pět let později stříbrná a v roce 2022 nově dokonce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Analýza: Ceny nových bytů budou stabilní, starší byty zlevní

Komerční sdělení Hypotéky jsou nyní třikrát dražší, než byly nedávno. A to zásadně zpomalilo prodeje bytů, které jsou na nich závislé. U...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Důležité daňové termíny pro rok 2023

Komerční sdělení Přiblížíme vám termíny pro podání daňových přiznání k dani z příjmů (fyzické a právnické osoby), DPH vč. souhrnného a...

Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti - vyhněte se podpojištění

Komerční sdělení V současné chvíli má svou nemovitost pojištěno cca 2,5 milionu lidí, podobný počet osob má sjednané pojištění...

Nadčasové skautské příběhy, které budou bavit i příští generace

Komerční sdělení Jsou mnozí spisovatelé, malíři i herci, kteří budou bavit nejenom svoji generaci, ale také celou řadu následujících...

Nasazení QI ve společnosti TMETAL získalo Cenu za finanční efektivitu

Komerční sdělení Informační systém QI, vyvíjený společností QI GROUP, opět uspěl v soutěži o Případovou studii roku a posedmé v řadě se...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...