Státní hypotéky byly i po týdnu k mání. Mladí lidé o ně nemají zájem

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
O státní hypotéky nebyl takový zájem, se kterým se počítalo. Před prvním dnem podání žádostí se někteří nezdráhali nocovat před pobočkami Státního fondu rozvoje bydlení, ještě po týdnu ale byla k dispozici jedna třetina z 650 milionů korun. Proč státní půjčky pro mladé pohořely a jaká bude budoucnost?

Státní hypotéky byly i po týdnu k mání. Mladí lidé o ně nemají zájem. | foto: ČTK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Velké nadšení ze státních hypoték naznačovalo, že kdo zaváhá, ten si levně od státu nepůjčí. Předpoklad byl jasný, do týdne už žádné peníze nezbudou, i proto se někteří rozhodli noc před 15. srpnem strávit ve frontě před pražskou či olomouckou pobočku Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB).

Ano, první den byl o půjčky pro mladé opravdu velký zájem, ten ale každým dnem slábnul a slábnul. Po týdnu tak bylo požádáno o dvě třetiny z 650 milionů korun. SFRB přijal 368 žádostí v celkovém objemu 425,11 milionů korun. I po deseti dnech byly stále státní peníze k dispozici. Nyní probíhá kontrola všech žádostí, není proto vyloučeno, že se kvůli nedodržení podmínek nějaké peníze ještě uvolní.

Limity státních půjček pro mladé jsou zbytečně omezující

Státní hypotéka nadchla i mnohé vládní politiky. Původně předpokládaný extrémní zájem pozitivně okomentoval například premiér Andrej Babiš na svých sociálních sítích. Ještě před spuštěním půjček pro mladé ale padlo několik kritik, a to především na nízkou cenu. Expertům se nelíbilo, že stát nabízí jen půjčky do 2 milionů korun, což je částka, která neodpovídá dnešní ceně bydlení.

Drobné kritice se nevyhnula ani omezení v podobě věku. Co ale naopak odborníci chápou a kvitují, jsou limity týkající se velikosti bydlení. Ty jsou dle jejich slov logické a pro mladou rodinu dostačující.

Vlastní bydlení za 2 miliony korun v Praze nepořídíte

Nízká půjčovaná suma bude především ve větších městech jako Praha, Brno, Plzeň nebo Liberec nahrávat klasickým hypotékám. Bankovní úvěr lze totiž získat s mnohem vyšší půjčenou sumou. A právě v těchto městech dům ani byt za zhruba 2 miliony korun nepořídíte.

Ministryně Klára Dostálová ale upozorňuje, že státní půjčky jsou určeny především pro mladé rodiny v regionech. S nastavením hypoték je spokojena a v příštím roce plánuje rozpočet navýšit na 1 miliardu korun.

Na bydlení si můžete půjčit od státu i od banky

Nízký půjčený limit je možné navýšit klasickou hypotékou od banky, avšak zkombinovat dva úvěry na bydlení není vůbec lehké. Banka i stát vyžadují nemovitost k zástavě a obě instituce chtějí mít přednostní zástavní právo, proto se žadatelé bez dvou nemovitostí neobjedou.

K tomu je navíc zapotřebí dobře propočítat, zda zvládnete splácet dvě půjčky. S tím vám může pomoci internetová kalkulačka, která vám spočítá výši splátky, úroku i půjčovanou sumu.

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Tajné erotické fantazie žen se stále častěji stávají skutečností na platformách nezávazného seznamování. Dámy zde mohou...

Další z rubriky

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Zima se blíží. Máte v pořádku topení a kotle?

Zima se blíží. Máte v pořádku topení a kotle?

Brzy zase přijde zima a bude se ptát, co jste dělali v létě. Stihli jste vyměnit kotel na tuhá paliva za pohodlnější...

Zlaté cihly mají konkurenta, novým trendem jsou obří zlaté medaile s basreliéfem

Zlaté cihly mají konkurenta, novým trendem jsou obří zlaté medaile s basreliéfem

Zlato je pořád považováno za jednu z nejlepších investicí dneška. Avšak mnoha investorům už nestačí jenom zlaté cihly...

Najdete na iDNES.cz