Sedm chyb, které děláte při žádosti o půjčku

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Důvodů, proč zvažujete možnost půjčky, může být nepřeberné množství. Buďto potřebujete uhradit nečekaný výdaj a nemáte potřebné rezervy, anebo se třeba váš zaměstnavatel opozdil s výplatou. Naštěstí na trhu existuje mnoho půjčkových produktů, z nichž si můžete vybrat ten, který vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat.

Sedm chyb, které děláte při žádosti o půjčku | foto: pujckyhned.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Na druhou stranu je ale potřeba vědět, čemu se při výběru půjčky vyvarovat a co v žádném případě nepodcenit. Přinášíme vám přehled nejčastějších chyb, které při žádosti o půjčku děláte.

Chyba č. 1: Přeceníte svoje možnosti

Podle finančních expertů by neměla půjčka v žádném případě negativně ovlivnit vaši životní úroveň. Pokud již nyní žijete tzv. od výplaty k výplatě, půjčky jsou v tomto případě pouze krátkodobým řešením, které vás ale může dostat do mnohem závažnější situace. Ideálně byste měli mít bokem rezervu, která pokryje šest po sobě jdoucích měsíčních splátek.

Chyba č. 2: Půjčky mezi sebou neporovnáváte

Ať už sázíte na bankovní či nebankovní půjčky, je potřeba si uvědomit, že těchto produktů je na našem trhu opravdu nepřeberné množství. Každý se také vyznačuje odlišnými podmínkami. Proto je potřeba mezi sebou jednotlivé produkty porovnat a vybrat si z nich ten, který vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat. Kromě výše úroku se zaměřte také na hodnotu RPSN, termíny splatnosti a případné sankce za porušení smlouvy.

Chyba č. 3: Nevíte, co od půjčky chcete

Drtivá většina žadatelů míří v první řadě do banky. Málokdo ale tuší, že v bance na něj čeká náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Pokud víte, že vaše finanční minulost není bez poskvrny a nemůžete či nechcete doložit příjem potvrzením od zaměstnavatele, mějte na paměti, že v bance příliš nepochodíte. V takovém případě vám budou více vyhovovat půjčky u nebankovní instituce anebo P2P úvěry typu Zonky - lidé půjčují lidem.

Chyba č. 4: V žádosti o půjčku lžete

Anebo uvádíte nepravdivé či zkreslené údaje. Naštěstí mají společnosti mnoho způsobů, jak poskytnuté informace ověřit. A pokud zjistí nějakou nesrovnalost (a vezměte jed na to, že ji opravdu zjistí), žádost o půjčku vám bez pardonu zamítnou. Také reálně hrozí, že do budoucna na vás budou pohlížet jako na rizikového žadatele a dveře k půjčce se vám u dané společnosti nadobro zavřou.

Chyba č. 5: Neověřujete splatnost půjčky

Mnoho spotřebitelů má za to, že bankovní i nebankovní půjčky jsou splatné k jasně stanovenému datu jednou měsíčně. Bohužel to není pravidlem. Některé společnosti (zejména ty, které nabízí mikropůjčky) totiž stanovují datum, k němuž je potřeba uhradit celou částku včetně úroků, jinde nastavují týdenní anebo čtrnáctidenní splácení.

Chyba č. 6: Nečtete smlouvy a obchodní podmínky

Co je psáno, to je dáno. A neznalost zákona neomlouvá. To jsou zlatá pravidla, kterých byste se měli také ve světě půjček držet. Ještě před tím, než podepíšete smlouvu o úvěru, přečtěte si její kompletní znění a pozornost věnujte také obchodním podmínkám. Nepřehlížejte ani poznámky pod čarou nebo oblíbené hvězdičky. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat anebo si dokument vyžádat k domácímu prostudování.

Chyba č. 7: Před problémy strkáte hlavu do písku

Když vyrážíme na cesty, sjednáváme si cestovní pojištění (třeba na webu www.ePojisteni.cz). U zaměstnavatele máme sjednáno obvykle pojištění „na blbost“ a řada domácností má pojištěn i svůj majetek. Když si ale sjednáváme půjčku, na pojištění schopnosti splácet nemyslíte. A v budoucnu se velice divíme, pokud v důsledku snižování stavů přijdeme o práci anebo nám vleklá nemoc poníží výdělek. Řada z nás navíc problémy se splatností neřeší a nechá je dorůst do obludných rozměrů, což je špatně. Pokud víte, že další splátku nedokážete uhradit, neprodleně kontaktujte věřitele a domluvte se na odkladu splátek anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři.

Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů půjčky.cz, úspory.cz, coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz.

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Další z rubriky

Společná evropská měna slaví 20. narozeniny. A Evropané si euro chválí

Společná evropská měna slaví 20. narozeniny. A Evropané si euro chválí

S příchodem roku 2019 slaví euro dvacet let existence. Přesně před 20 lety, tedy 1. ledna 1999, zavedlo jedenáct...

Pět důvodů, proč si zřídit virtuální kancelář

Pět důvodů, proč si zřídit virtuální kancelář

Zákon stanovuje, že každá společnost musí mít v obchodním rejstříku zapsané sídlo. Pokud však většinu práce odvádíte z...

Dr. Müller Pharma: Rodinná firma, co není na prodej

Ilustrační foto

Na fotbalovém hřišti se střetávají mužstva kuvajtských doktorů a farmaceutů. Všichni mají na dresech nápis Varikosan....

Najdete na iDNES.cz