Proklepnutím kladivem odhalíte stočený tachometr. Jak?

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Stočený tachometr má třetina prodávaných ojetin, jejichž cena je díky tomu uměle navýšena o desítky tisíc korun. Poznat takové auto přitom lze pomocí kladiva. Jak ho správně použít, abyste odhalili stočený tachometr, a přitom nedošlo k žádné fyzické újmě vozu?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Proklepnutím kladivem odhalíte stočený tachometr. Jak? | foto: Cebia, spol. s.r.o.

Nejprve je třeba vybrat to správné kladivo. Jestli teď přemýšlíte nad tím, jaká máte doma, přestaňte. To správné mezi nimi nenajdete. Nejedná se totiž o fyzický nástroj, ale o kladivo v přeneseném slova smyslu. Zkontrolovat si auto osobně je sice dobré, ale pro odhalení stočeného tachometru to nestačí. Mnohem účinnější je virtuální prohlídka, přesněji řečeno odhalení minulosti vozidla včetně průběžných stavů počtu najetých kilometrů, jak je zaznamenali technici na STK, pracovníci v autorizovaných i neautorizovaných servisech a pneuservisech, pojišťovny a další subjekty. Na takovou procházku po minulosti se můžete dostat prostřednictvím AUTOTRACERu, což je v přeneseném slova smyslu kladivo na stočené tachometry a na další podvody, které se při prodeji ojetin ve velkém vyskytují.

Proklepnutím kladivem odhalíte stočený tachometr. Jak?

K odhalení podvodů pomůže více než miliarda záznamů v AUTOTRACERu

AUTOTRACER je systém, který provozuje společnost Cebia a do kterého poskytují data pojišťovny, policie, STK, autorizované i neautorizované servisy a pneuservisy, výrobci a importéři vozidel či inzertní a aukční portály z Česka i zahraničí. Cebia přitom pomáhá bojovat proti stočeným tachometrům, zatajovaným haváriím, nelegálnímu předělávání bouraných aut či krádežím vozů už od roku 1991, kam až zhruba sahají záznamy v AUTOTRACERu. Těch je už více než jedna miliarda a stále přibývají nová aktuální data, která doplňují ta starší. A jak takové proklepnutí ojetiny a vystopování její minulosti udělat?

Potřebujete znát VIN kód vozidla, tedy něco jako jeho rodné číslo. V případě, že VIN kód vozidla nemáte, chtějte ho sdělit po prodejci. Poté ho zadejte na www.zkontrolujsiauto.cz. Pamatujte, že díky tomu můžete odhalit nejen stočený tachometr, ale také zatajované havárie či omlazení vozidla. I při stočení tachometru o 30 000 km si prodejci mohou navýšit marži na dvojnásobek, průměrné stočení se přitom pohybuje okolo 100 000 km. Například na grafu u tohoto článku můžete vidět Škodu Fabia stočenou o více než 500 000 km, či Škodu Octavia stočenou dvakrát celkem o 300 000 km na hodnoty nájezdu zánovního vozu. Představte si, že si kupujete auto, o kterém se domníváte, že najelo necelých 13 000 km, ve skutečnosti má ale za sebou o 300 000 km více! Bez vystopování minulosti auta v systému AUTOTRACER se vám to může hravě stát. A asi není třeba zmiňovat, jaký rozdíl v ceně takové stočení způsobí.

Proklepnutím kladivem odhalíte stočený tachometr. Jak?

Nedarujte desítky tisíc korun prodejci jen tak

Stočený tachometr zvyšuje cenu auta v průměru o 20 %. Záleží na stáří, značce, modelu a počtu stočených kilometrů. Například pětileté auto ze segmentu mini a malých vozů stočené o 100 000 km může být dražší až o 30 %. U luxusního vozu může navýšení ceny přesáhnout i 40 %. V každém případě jde o peníze vyhozené z okna. A další náklady v podobné výši spojené s nečekanou údržbou a opravami čekají nového majitele v následujících letech. 

Dalším problémem, který uměle zvyšuje cenu u prodávaných ojetin a snižuje jejich bezpečnost, jsou zatajované bouračky. Zkuste si tipnout, kolik procent ojetých aut se prodává jako nehavarované. Aktuálně je to 99 % ojetin. Pojišťovny by nad takovým číslem zcela jistě zajásaly, problém je, že podle jejich dat a podle dat ze servisů to není možné. Podle statistik má škodní událost 25 % pětiletých aut, což znamená, že může jít o prasklý nárazník, ale také o velkou havárii. V případě desetiletých aut je škodní událost v průměru u 60 % z nich.

Proklepnutím kladivem odhalíte stočený tachometr. Jak?

Díky zatajování lze prodat i vrak, který by si jinak nikdo nekoupil

Už to, že 99 % ojetin se prodává jako nehavarované, svědčí o tom, že se nezatajují jen drobná poškození, ale také totální bouračky. „Stává se, že je auto i po několika bouračkách, z toho i po totálce, ale je levně opraveno a prodává se za běžnou tržní cenu nehavarovaného vozidla. Kdyby prodávající uvedl o haváriích pravdu, pravděpodobně by nenašel nikoho, kdo by auto koupil. To přitom vypadá na první pohled bezvadně,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. Navíc aby bylo možné auta levně opravit, nemá řada z nich například zabudované airbagy, o čemž kupující vůbec nevědí. Při autonehodě může přitom airbag i zachránit život. Po totálce je například každé dvacáté ojeté auto dovezené ze zahraničí, Německo nevyjímaje.

Pokud se tedy nechcete nechat napálit a nechcete jezdit vrakem, který bude ohrožovat nejen vaši bezpečnost, raději si auto včas prověřte v systému AUTOTRACER.

Co lze zjistit pomocí AUTOTRACERu?

 • Stočený tachometr
 • Havárie a výši škody
 • Jak bylo auto servisované
 • Omlazení, resp. skutečný rok výroby (20 % aut nemá uvedený skutečný rok výroby!)
 • Zda auto není kradené
 • Zda není zatížené leasingem či spotřebitelským úvěrem
 • Datum první registrace v ČR a zahraničí
 • Skutečná výbava dle výrobce
 • Aktuální tržní cena auta (zda není předražené)
 • Jak bylo vozidlo v minulosti inzerováno a za kolik
 • Fotografie vozu z dřívější doby
 • a řadu dalších užitečných informací
Proklepnutím kladivem odhalíte stočený tachometr. Jak?
Proklepnutím kladivem odhalíte stočený tachometr. Jak?
 • Nejčtenější

O2 na výročí sametové revoluce rozezvoní všechny budky

Operátor O2 v rámci projektu Svoboda není samozřejmost rozezvoní všechny telefonní budky. Veřejné automaty postupně...

Vyzkoušejte si vysněnou pergolu pomocí aplikace ve vašem telefonu

Jaká pergola se bude ve vašem exteriéru nejlépe vyjímat? V minulosti platilo, že dokud vám pergola nebude stát na...

Nošovické SUV Hyundai Tucson v zimní limitované edici IceBreaker

Vlajková loď značky Hyundai, populární model Tucson, se stále těší velkému zájmu zákazníků. Rodinné SUV z Nošovic u...

Úklid a údržba podlahy před Vánocemi

Přehled mopů, čističů a prostředků pro kvalitní čištění a údržbu podlah.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TV s technologií NanoCell posouvají domácí zábavu na další úroveň

Díky umělé inteligenci starající se o maximální kvalitu obrazu a zvuku, podpoře zvukového formátu Dolby Atmos,...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

 • Další z rubriky

Proklepnutím kladivem odhalíte stočený tachometr. Jak?

Stočený tachometr má třetina prodávaných ojetin, jejichž cena je díky tomu uměle navýšena o desítky tisíc korun. Poznat...

Účetní program AdmWin nabízí za málo peněz hodně muziky

Také jste původně nehledali komplexní účetní program, ale postupně jste zjistili, že je nejlepší mít všechny potřebné...

Bankovní účty - spojte se!

Celý svět je stále těsnější a propojenější. Z pohodlí domova můžete nakupovat v amerických nebo čínských e-shopech,...

Snadná cesta k podnikání? To jsou ready-made s.r.o.

Přemýšlíte nad vlastním podnikem, ovšem odrazuje vás nekonečný administrativní proces, který vede k samotnému založení...

Najdete na iDNES.cz