Proč navštěvovat exekuční dražby?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Neštěstí jednoho bývá štěstím druhého, to platí i v případě dluhů. Jestliže někdo není schopen svých finančních závazků dostát, bohužel končí v exekuci. Exekuce zahrnuje i zabavení majetku za účelem jeho zpeněžení. Aby prodej zabaveného majetku byl férový a pokud možno velmi rychlý, provádí se formou veřejné dražby.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Proč navštěvovat exekuční dražby? | foto: Na dražby

Nemovitosti, automobily i věci movité jsou nabídnuty za třetinu tržní ceny, což v praxi znamená, že si za velmi výhodných podmínek můžete pořídit dům i jeho vybavení. Pojďme se podívat, jak taková dražba probíhá a co byste o ní měli vědět.

Jak dražba funguje a kdo se jí smí zúčastnit?

Většina z nás si dražební síň vybaví jen v souvislosti s nějakým filmem. Pravda je taková, že exekuční dražby se nijak od jiných dražeb (ani těch filmových) neliší. Dražitele jsou obeznámení s nejnižším podáním neboli vyvolávací cenou, a pak už jen přihazují zvednutím přiděleného čísla. Vydražitelem se stává dražitel s nejvyšším podáním, které je odsouhlaseno tzv. příklepem. Velmi jednoduché, že? 

Samozřejmě každá dražba má ještě určitá pravidla schovaná pod povrchem, za chvíli si o nich řekneme víc. Teď ale ještě zdůrazníme, kdo se smí exekuční dražby zúčastnit. Jak již bylo řečeno, tyto dražby jsou přístupné široké veřejnosti. Ovšem není přípustné, aby se jich účastnil sám dlužník nebo jeho příbuzní, soudní exekutor a ani jeho zaměstnanci, v neposlední řadě pak vydražitel, který jakýmkoli způsobem zmařil předchozí dražbu.

Povinnosti a práva dražitelů

O dražbách informuje vždy vyhláška na patřičné úřední desce. Ve vyhlášce se zpravidla dozvíte místo a čas konání, předmět dražby, vyvolávací cenu nebo výši jistoty.

Na dražbu si s sebou vezměte určitě průkaz totožnosti i větší obnos v hotovosti. Ve většině případech vydražitel zaplatí cenu v plné výši po ukončení dražby. Navíc je zvykem před zahájením složit jistotu. Obvykle se skládá u dražby aut, nemovitostí nebo jiných výrazně dražších movitostí. 

Co to ta jistota je? Dá se říct, že je to záloha, která bývá po skončení dražitelům vrácena a vydražiteli je odečtena z nejvyššího podání. Její výše nesmí přesáhnout 30 % z nejnižšího podání.

Dražby, kterých se nemusíte fyzicky účastnit

Mnoho lidí by se rádo účastnilo zajímavých dražeb, ovšem čas ani místo dražby jim nevyhovuje. Co s tím? Nejjednodušším řešením je za sebe vyslat zplnomocněného zástupce, který se prokáže plnou mocí a průkazem totožnosti. 

Dalším, a čím dál tím víc oblíbeným řešením, se stávají internetové dražby. Platí pro ně samozřejmě stejná pravidla, ale z hlediska dostupnosti jsou jaksi přístupnější. Příležitost zúčastnit se dražby tak má daleko větší počet lidí, což samozřejmě zahýbá i s cenou draženého předmětu.

Jaké předměty se draží?

V případě exekučních dražeb jde především o větší majetek, jako jsou auta, domy, firmy, elektronika, ale i cenné sbírky uměleckých předmětů nebo alkoholu. Nikdy se nedraží osobní předměty a oblečení dlužníků. Předměty jsou samozřejmě v různých stavech, některé jsou zánovní, jiné jsou už v horším stavu. Dražby automobilů však ve většině případech nabízí nové vozy za třetinové ceny.

Dražby nemovitostí

Asi nejvyhledávanější jsou dražby nemovitostí. Do exekučních dražeb se dostávají novostavby, ale i domy vhodné k rekonstrukci nebo stavební parcely. Oproti jiným draženým předmětům lze nejvyšší podání doplatit nejdéle do dvou měsíců od dražby. I přesto, že je nutné v tak krátké době uhradit celou částku, jsou nákupy nemovitostí v dražbách velmi výhodné. Cena nejnižšího podání je určená odhadcem. Ten dle znaleckého posudku stanoví tržní cenu a ta je pak snížena o jednu až dvě třetiny.

Pro více informací o právě probíhajících dražbách sledujte portál nadrazby.cz, který sjednocuje všechny aktuality na jednom místě.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Z čeho postavit a jak? Co takhle se zeptat člověka, kterému stavební materiál prochází denně rukama? Majitel rodinného...

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Ve Waltrovce se v lednu 2019 otevírá nový vzorový byt. O jeho podobu se...

Nový vzorový byt navrhla designérka Beata Haškovcová, která nás pozvala do Rezidence Waltrovka na jeho návštěvu. Nejvíc...

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

První z fotbalových vrcholů jara je tady! Viktoria Plzeň vs. Slavia Praha. Souboj prvních dvou klubů tabulky nabídne...

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma

Náš fotbal má dva zástupce ve vyřazovacích bojích Evropské ligy! Týmy Slavie a Plzně se utkají v 1. kole play-off s...

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Trápí vás terén, do kterého se boří auta, chodci nebo cyklisti? Řešení nabízí štěrkové rohože Nidagravel, které jsou...

Další z rubriky

MBA: Kvalitní celoživotní vzdělávání je dnes nezbytností

MBA: Kvalitní celoživotní vzdělávání je dnes nezbytností

Kvalitní celoživotní vzdělávání se vzhledem k rychlým změnám v byznysu stalo nutným předpokladem osobního kariérního...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 4.

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 4.

Obchody s měnami se staly největším a nejlikvidnějším trhem na světě, jsou magnetem pro spekulanty, kteří sázejí na...

Jak probíhá konsolidace půjček?

Jak probíhá taková konsolidace půjček?

V současné době si na finančním trhu přijde na své takřka každý zájemce o úvěrový produkt. V posledních letech se v...

Najdete na iDNES.cz