Pondělí 1. března 2021, svátek má Bedřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. března 2021 Bedřich

Porucha v jihovýchodní Evropě dodávky elektřiny v ČR neohrozila

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V pátek 8. ledna ve 14:05 se krátkodobě rozdělila propojená evropská přenosová síť na dvě části. Na příčinu, závažnost a zvládnutí této situace jsme se zeptali Miroslava Šuly ze společnosti ČEPS, která řídí elektrizační soustavu ČR, o pohled výrobce elektřiny jsme požádali Jana Krumla z ČEZ.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Porucha v jihovýchodní Evropě dodávky elektřiny v ČR neohrozila | foto: ENTSO-E

Miroslav Šula, ředitel sekce Dispečerské řízení, ČEPS, a. s.: „Naši dispečeři vyřešili tuto situaci profesionálně na jedničku.“

Pane Šulo, můžete jednoduše vysvětlit uvedený incident v evropské přenosové síti a jeho příčinu?

V oblasti Balkánského poloostrova se kaskádovitě rozšířila zatím blíže neurčená porucha. Jelikož evropské elektroenergetické přenosové sítě jsou propojeným organismem, způsobila tato událost krátkodobé rozdělení synchronní zóny na dvě samostatné části s rozdílnou odchylkou frekvence neboli kmitočtu oproti normálnímu stavu. Jihovýchod kontinentální Evropy byl v okamžiku rozdělení synchronní zóny přebytkový a došlo tam k růstu frekvence, zbytek kontinentální Evropy byl naopak deficitní a došlo zde k poklesu frekvence. Působením předem připravených automatických opatření se však kmitočet již přibližně po 10 vteřinách vrátil do normálního pásma provozu. „Ostrov“ jihovýchodní Evropy byl opět připojen ke zbývající části kontinentu přibližně za hodinu. Naprostá většina zákazníků tak poruchový stav ani nezaznamenala.

Hovoříte o frekvenci. Proč je tento parametr v přenosové síti důležitý a jak je možné korigovat jeho hodnotu?

Frekvence je indikátorem rovnováhy mezi spotřebou a výrobou elektřiny. Pokud dochází k přebytku výroby, frekvence stoupá nad standardní hodnotu 50 Hz, jestliže je naopak spotřeba vyšší než výroba, frekvence pod tuto hodnotu klesá. Vyrovnaná výkonová rovnováha je předpokladem fungovaní celé elektrizační sítě a dispečinky jednotlivých provozovatelů přenosových soustav včetně ČEPS, které mají její udržování na starost, ji nepřetržitě monitorují. V případě odchylky zasahuje automatický regulátor a podle potřeby zvyšuje nebo snižuje výkon ve vybraných smluvních elektrárnách. Pokud automatická regulace nestačí, dispečer aktivuje manuálně další rezervy na straně výroby či velkých spotřebitelů, případně si sjedná zahraniční výpomoc od sousedních provozovatelů přenosových soustav. Stabilní frekvence je také nezbytná pro provoz většiny spotřebičů či výrobních zařízení.

Musela společnost ČEPS v souvislosti s tímto incidentem aplikovat některá z výše uvedených opatření?

Nemusela, v naší síti nedošlo k žádným mimořádným událostem. Elektrárny automaticky reagovaly na pokles frekvence a přešly z běžného režimu výkonové regulace do režimu regulace otáček, kdy automaticky regulují svůj výkon podle okamžité frekvence. Dispečeři ČEPS díky signalizacím a alarmům v řídicím systému a také díky evropskému výstražnému systému incident okamžitě zaznamenali, vyhodnotili a neprodleně realizovali nezbytné kroky. Po stabilizaci frekvence ve standardních mezích postupně převedli všechny elektrárny zpět do režimu regulace výkonu a tím obnovili standardní provoz elektrizační soustavy ČR. Dispečeři ČEPS vyřešili tuto situaci profesionálně na jedničku. Na podobné události jsou připraveni a k hladkému řešení jistě přispěly i pravidelné praktické tréninky a výcvik s operátory elektráren, dispečery distribučních soustav a zahraničními partnery na trenažéru doma i v zahraničí.

Porucha v jihovýchodní Evropě dodávky elektřiny v ČR neohrozila

A jak tomu bylo v jiných evropských zemích? Došlo někde například k omezení odběru elektřiny?

Díky dobře nastaveným automatickým systémům a rychlé reakci evropských provozovatelů přenosových soustav nebyla ohrožena bezpečnost provozu a dodávek elektřiny nikde v Evropě. Omezení odběru se dotklo pouze velmi malého počtu zákazníků, celkově asi 250 MW v celé kontinentální Evropě. Důležitý příspěvek ke stabilizaci situace poskytli zejména vybraní průmysloví zákazníci ve Francii a v Itálii, kteří na základě smluvního vztahu s tamními provozovateli přenosových soustav a za finanční kompenzaci automaticky snížili svoji spotřebu v závislosti na poklesu frekvence.

Jaké je riziko, že se podobná událost bude opakovat, případně že někdy ohrozí spolehlivost provozu tuzemské či evropské elektrizační sítě?

Synchronní oblast kontinentální Evropy je největší propojenou synchronní elektrizační soustavou na světě, pokud jde o velikost a počet zákazníků odebírajících elektřinu. V tak rozsáhlém systému jednou za čas k podobným incidentům logicky dochází a s nejvyšší pravděpodobností bude dále docházet. Jak uvedená událost ukázala, provozovatelé přenosových soustav jsou dobře připraveni a mají na řešení podobných situací připravena efektivní technická i organizační opatření. Každá taková situace ale přináší nové poznatky a zkušenosti, které využíváme pro další posilování spolehlivosti a bezpečnosti provozu elektrizační sítě. Na možné důsledky nestandardních situací mají vliv parametry přenosových soustav, úroveň řídicích a výstražných systémů a připravenost provozovatelů takové situace řešit. Společnost ČEPS má pro zvládání podobných incidentů výborné předpoklady. Přenosová soustava ČR patří k nejkvalitnějším v Evropě a náš dispečink využívá sofistikované řídicí systémy. Dispečerské řízení v rámci Evropy je navíc nepřetržitě koordinováno – naši dispečeři denně úzce spolupracují s kolegy z ostatních zemí a rovněž pravidelně společně nacvičují řešení mimořádných situací.

Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín, ČEZ, a. s.: „Na elektrárny i personál jsem hrdý.“

Pane Krumle, k čemu přesně v pátek 8. ledna došlo z pohledu velkých výrobních zdrojů?

V pátek pár minut po druhé hodině odpoledne krátce poklesla frekvence v přenosové síti. V případě Temelína i Dukovan to znamenalo, že automatické regulační systémy tomu přizpůsobily otáčky turbogenerátorů a přešly na takzvaný ostrovní režim regulace provozu bloků. To se dělo bez našeho přímého zásahu, zároveň ale posádky blokových dozoren (velínů výrobních bloků – pozn. red.) a směnový personál přešel do tzv. abnormálního stavu. To znamená ukončit standardní plánované činnosti a vykonat nějakých třicet úkonů a kroků podle zvláštního předpisu pro tuto situaci. Všichni to perfektně zvládli a po přibližně třiceti minutách po pokynu dispečinku ČEPS jsme se mohli vrátit do standardního režimu.

Jako bývalý operátor umíte tuto situaci zhodnotit. Jak moc náročné to pro personál bylo?

Je to samozřejmě něco jiného než běžný provoz, ale všichni tuto situaci standardně cvičí na simulátorech. Každý musí mít po ruce zvláštní předpis, podle kterého v takové situaci postupuje. Vůbec nešlo o ohrožení elektrárny, ale hlavně o to ověřit, zda je vše nastaveno správně tak, abychom síti pomohli a naopak neuškodili. A jsem hrdý na to, že tomu tak bylo.

Co přesně znamená ostrovní režim pro elektrárny jako takové? Odpojily se od sítě, dodávaly jen do České republiky?

Ani jedno, bloky, kromě dukovanské jedničky v plánované odstávce, fungovaly na sto procent a od přenosové sítě se neodpojily – dodávaly tak, jak bylo potřeba. Naopak odstavení by situaci patrně zhoršilo. Ostrovní režim pro nás zjednodušeně znamená využití regulačních systémů elektráren pro podporu stabilního provozu soustavy. V takové chvíli všichni, ať už výrobci nebo distributoři sledují jediné – nesmíme ohrozit stabilitu rozvodné soustavy a dodávky elektřiny. Samozřejmě s tím, že naší nejvyšší prioritou je bezpečnost jaderných zdrojů, ta má vždy přednost před vším dalším.

Porucha v jihovýchodní Evropě dodávky elektřiny v ČR neohrozila

V takových chvílích jsou právě největší zdroje – tedy jaderné elektrárny – pod drobnohledem. Byla síť v České republice skutečně ohrožena?

To je otázka na kolegy z ČEPS, ale z mého pohledu ne. Právě proto, že Česká republika disponuje jak robustní přenosovou sítí s kvalitním řízením, tak i stabilními zdroji základního zatížení – tedy v našem případě jak jadernými, tak i klasickými tepelnými elektrárnami, které vyrábějí zcela nezávisle na počasí. A co je důležité, zatím máme k dispozici i mírný přebytek ve výrobě k pokrytí možného omezení provozovaných zdrojů nebo náhlého nárůstu spotřeby. Takže zatím můžeme být relativně klidní, ale do budoucna je důležité si tato ponaučení pamatovat.

  • Nejčtenější

5 způsobů, jak si finančně přilepšit pasivním příjmem

Komerční sdělení Peníze by neměly být náš životní cíl, ale jistě se shodneme na tom, že jsou příjemným průvodcem životem. Ne každý má...

Tisíce firem mohou podle Solární asociace zkrachovat

Komerční sdělení Do solárních elektráren před deseti lety investovaly tisíce malých a středních podniků. Aktuálně projednávaná novela...

Žena, která to umí s penězi

Komerční sdělení Prosadila se ve světě velkých peněz. Ve světě, kde je pro ženu těžké uspět. Vystoupala až na kariérní vrchol a na něm...

Central Group výrazně roste a rozšiřuje svůj pracovní tým

Komerční sdělení Central Group je největší rezidenční stavitel u nás. V Praze vlastní kolem 1,5 milionu m2 brownfieldů a pozemků...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Mám sprchu ve spreji!“, zmateně zakřičel. Poté utekl

Komerční sdělení Hádka s policií a útěk do lesů. Po recidivistovi zůstala v autě jen sprcha ve spreji. Sobotní pátrání se protáhlo.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Pavel Šporcl - interview

Komerční sdělení Pavel Šporcl, houslový mág známý i za hranicemi naší země, letos v srpnu zahájil studium programu MBA na Business...

Jak se chovat při videokonferenci? Máme pro vás 4 tipy

Komerční sdělení V dnešní době už není nic neobvyklého, když se firemní porada pořádá online. I přesto byste neměli zapomínat na správné...

Online výuka se musela obejít bez čtvrt milionu dětí

Komerční sdělení To, že online výuka rozhodně není pro děti ideální, víme asi všichni. Potvrzují to také čísla, která uvádějí, že se...

Na Vyřešmito vyřešíte vše okolo vaší domácnosti i zahrady

Komerční sdělení Potřebujete opravit kapající kohoutek, posekat trávu na zahradě, namontovat nový nábytek, pomoct se stěhováním či...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...