Musíte si půjčit? Příjmy doložíte i jinak, než jen na papíře

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Musíte si vzít půjčku. Ale váháte, zda jít za zaměstnavatelem, aby vám písemně potvrdil, kolik si u něj každý měsíc vyděláte. Obáváte se totiž, že vašeho zadlužení využije proti vám. Máte však štěstí, na trhu s úvěry se objevily půjčky bez doložení příjmů, kde si vystačíte s výpisem z účtu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Musíte si půjčit? Příjmy doložíte i jinak, než jen na papíře | foto: ČTK

Měl by zaměstnavatel vědět o vašich půjčkách?

Proč váháte, jestli si za zaměstnavatelem dojít pro potvrzení o příjmu? Důvod je jasný: protože se obáváte, že zaměstnavatel, který se dozví o vašich půjčkách, se vůči vám začne cítit ve výhodě, jelikož bude vědět, že dokud půjčku nesplatíte, může být v silnější pozici a toho pak využívat ve svůj prospěch. I takovou zkušenost má již mnoho spotřebitelů v pozici zaměstnance.

Proto se na trhu s úvěry řešila základní otázka – jak dosáhnout toho, aby se zaměstnavatelé nemuseli dozvídat o každé půjčce svých zaměstnanců. Dokud bylo vyžadováno písemné a orazítkované potvrzení o příjmech, věděl zaměstnavatel o každém úvěru svých pracovníků.

Úvěrový trh proto přišel s půjčkami, u kterých se příjem prokazuje jinak, než jen orazítkovaným papírem ze mzdové účtárny, s uvedenou konkrétní částkou průměrné výplaty za posledních 3 až 12 měsíců.

Půjčky bez doložení příjmů nabízejí snadné řešení

V zájmu spotřebitelů přikročily jak některé banky, tak i nebankovní společnosti k poskytování půjček bez papírového doložení příjmů. Jinými slovy bez toho, aby bylo nutno dokládat orazítkované a podepsané potvrzení o příjmech ze zaměstnání. Příkladem může být Půjčka bez papírů od České spořitelny nebo půjčka od AirBank.

Samozřejmě nejde o úvěry, kde by se příjmy, respektive jejich potvrzení, vůbec nevyžadovaly. Takto sice mohou podle svého označení působit, ale skutečnost je zcela jiná. Půjčka bez doložení příjmů si totiž umí vystačit s výpisem z účtu, kde jsou vaše příjmy snadno dohledatelné. A tady se bez zaměstnavatele hravě obejdete.

Výpis z účtu si vygenerujete sami

Výpis z účtu, který poslouží jako potvrzení o vašich příjmech pro tu banku či nebankovní společnost, kde si budete o úvěr žádat, si můžete v online bankovnictví snadno vygenerovat sami. Většinou stačí najet do historie pohybů na účtu, zvolit pouze příjmové položky, například za poslední 3 měsíce.

A pak musíte jen kliknout na „Exportovat do PDF“, což znamená, že se vám do počítače vygeneruje PDF soubor se všemi potřebnými náležitostmi, podle kterých poskytovatel půjčky pozná, že je výpis pravý, že nejde o nic zfalšovaného.

A také v něm uvidí příjmové pohyby na vašem účtu. Někteří poskytovatelé půjček, zejména banky, si vyžádají celkový pohyb na účtu, tedy i vaše výdaje – to aby viděly, jak jste na tom se schopností tvořit finanční rezervy, a tedy i splácet jimi nabízenou půjčku.

Jako výpis z účtu, který slouží místo potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, lze mnohdy použít i papírové výpisy z účtu či papírové výplatní pásky, které vám možná stále ještě chodí každý měsíc. Mnoho z nás si na papírové výpisy i výplatní pásky potrpí – není nutné k nim mít žádnou technologii. A v zásuvce je vždy snadno najdeme.

Využít můžete i otevřené bankovnictví

Evropská unie popostrčila i české banky k tomu, aby se vydaly směrem k otevřenému bankovnictví. Jeho hlavní myšlenkou je, že informace o vašem účtu jsou vaše, nikoliv banky. A tak si po přechodu k otevřenému bankovnictví můžete vy sami rozhodnout, komu k těmto informacím dáte přístup. Díky otevřenému bankovnictví pak není nutné generovat výpis z účtu, ani zasílat výpis nebo výplatní pásku v papírové podobě.

Ten, komu dáte možnost nahlédnout (pouze nahlédnout) do vašeho internetového bankovnictví, se díky tomuto kroku snadno podívá, jak na tom se svými příjmy a výdaji jste. A podle toho se může rozhodnout, zda vám požadovanou půjčku bez dokládání příjmů poskytne, či nikoliv. Vy nemusíte dělat vlastně téměř nic.

Nejčtenější

HANÁK New Collection

Nový matný lak antracit a přírodní dýha dubu rustikal hnědého

HANÁK NÁBYTEK představuje novou kolekci nábytku, která uspokojí i ty nejnáročnější klienty. Toužíte po něčem...

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Jak šetřit s vodou? Jak zamezit vysychání půdy? Jak si udržet zelený trávník? A jak přitom ušetřit energii? To jsou...

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

V příjemném prostředí na břehu Hlučínského jezera nedaleko Ostravy leží unikátní dětský ranč, který se stal za léta...

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Z výstavby tolik potřebných nových bytů, kanceláří, obchodů a skladů stát získává na daních od soukromých investorů...

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Nejsledovanější zápas podzimu na české prvoligové scéně je tu. Na Letné si to rozdají dva nesmiřitelní rivalové Sparta...

Další z rubriky

Správně vybraný gastro nábytek a hosté se k vám budou rádi vracet

Správně vybraný gastro nábytek a hosté se k vám budou rádi vracet

Pro každého majitele restaurace, hospůdky, kavárny nebo cukrárny je důležité, aby si hosté jeho podnik oblíbili, rádi...

Praha přivítá přední bezpečnostní experty z Evropy i ze zámoří

Praha přivítá přední bezpečnostní experty z Evropy i ze zámoří

Praha bude hostit již IV. ročník mezinárodní konference Výzvy pro Evropu s letošním podtitulem „Výzvy pro...

Jak maximalizovat zisk? Optimálně naplňovat vytyčené cíle firmy, úřadu

Jak maximalizovat zisk? Optimálně naplňovat vytyčené cíle firmy, úřadu

Zabýváte se myšlenkami, jak zefektivnit váš přístup k zákazníkům? Jak optimalizovat firemní aktivity? Jak zajistit...

Investice do zlata? Ideální řešení před finanční krizí

Investice do zlata? Ideální řešení před finanční krizí

Z aktuálního stavu ekonomiky je patrné, že se brzy dočkáme další hospodářské krize. Momentálně nedokážeme předpovědět,...

Najdete na iDNES.cz