Musíte si půjčit? Příjmy doložíte i jinak, než jen na papíře

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Musíte si vzít půjčku. Ale váháte, zda jít za zaměstnavatelem, aby vám písemně potvrdil, kolik si u něj každý měsíc vyděláte. Obáváte se totiž, že vašeho zadlužení využije proti vám. Máte však štěstí, na trhu s úvěry se objevily půjčky bez doložení příjmů, kde si vystačíte s výpisem z účtu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Musíte si půjčit? Příjmy doložíte i jinak, než jen na papíře | foto: ČTK

Měl by zaměstnavatel vědět o vašich půjčkách?

Proč váháte, jestli si za zaměstnavatelem dojít pro potvrzení o příjmu? Důvod je jasný: protože se obáváte, že zaměstnavatel, který se dozví o vašich půjčkách, se vůči vám začne cítit ve výhodě, jelikož bude vědět, že dokud půjčku nesplatíte, může být v silnější pozici a toho pak využívat ve svůj prospěch. I takovou zkušenost má již mnoho spotřebitelů v pozici zaměstnance.

Proto se na trhu s úvěry řešila základní otázka – jak dosáhnout toho, aby se zaměstnavatelé nemuseli dozvídat o každé půjčce svých zaměstnanců. Dokud bylo vyžadováno písemné a orazítkované potvrzení o příjmech, věděl zaměstnavatel o každém úvěru svých pracovníků.

Úvěrový trh proto přišel s půjčkami, u kterých se příjem prokazuje jinak, než jen orazítkovaným papírem ze mzdové účtárny, s uvedenou konkrétní částkou průměrné výplaty za posledních 3 až 12 měsíců.

Půjčky bez doložení příjmů nabízejí snadné řešení

V zájmu spotřebitelů přikročily jak některé banky, tak i nebankovní společnosti k poskytování půjček bez papírového doložení příjmů. Jinými slovy bez toho, aby bylo nutno dokládat orazítkované a podepsané potvrzení o příjmech ze zaměstnání. Příkladem může být Půjčka bez papírů od České spořitelny nebo půjčka od AirBank.

Samozřejmě nejde o úvěry, kde by se příjmy, respektive jejich potvrzení, vůbec nevyžadovaly. Takto sice mohou podle svého označení působit, ale skutečnost je zcela jiná. Půjčka bez doložení příjmů si totiž umí vystačit s výpisem z účtu, kde jsou vaše příjmy snadno dohledatelné. A tady se bez zaměstnavatele hravě obejdete.

Výpis z účtu si vygenerujete sami

Výpis z účtu, který poslouží jako potvrzení o vašich příjmech pro tu banku či nebankovní společnost, kde si budete o úvěr žádat, si můžete v online bankovnictví snadno vygenerovat sami. Většinou stačí najet do historie pohybů na účtu, zvolit pouze příjmové položky, například za poslední 3 měsíce.

A pak musíte jen kliknout na „Exportovat do PDF“, což znamená, že se vám do počítače vygeneruje PDF soubor se všemi potřebnými náležitostmi, podle kterých poskytovatel půjčky pozná, že je výpis pravý, že nejde o nic zfalšovaného.

A také v něm uvidí příjmové pohyby na vašem účtu. Někteří poskytovatelé půjček, zejména banky, si vyžádají celkový pohyb na účtu, tedy i vaše výdaje – to aby viděly, jak jste na tom se schopností tvořit finanční rezervy, a tedy i splácet jimi nabízenou půjčku.

Jako výpis z účtu, který slouží místo potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, lze mnohdy použít i papírové výpisy z účtu či papírové výplatní pásky, které vám možná stále ještě chodí každý měsíc. Mnoho z nás si na papírové výpisy i výplatní pásky potrpí – není nutné k nim mít žádnou technologii. A v zásuvce je vždy snadno najdeme.

Využít můžete i otevřené bankovnictví

Evropská unie popostrčila i české banky k tomu, aby se vydaly směrem k otevřenému bankovnictví. Jeho hlavní myšlenkou je, že informace o vašem účtu jsou vaše, nikoliv banky. A tak si po přechodu k otevřenému bankovnictví můžete vy sami rozhodnout, komu k těmto informacím dáte přístup. Díky otevřenému bankovnictví pak není nutné generovat výpis z účtu, ani zasílat výpis nebo výplatní pásku v papírové podobě.

Ten, komu dáte možnost nahlédnout (pouze nahlédnout) do vašeho internetového bankovnictví, se díky tomuto kroku snadno podívá, jak na tom se svými příjmy a výdaji jste. A podle toho se může rozhodnout, zda vám požadovanou půjčku bez dokládání příjmů poskytne, či nikoliv. Vy nemusíte dělat vlastně téměř nic.

Nejčtenější

V Praze může vzniknout unikátní projekt od Evy Jiřičné. Podívejte se

V Praze může vzniknout unikátní projekt od Evy Jiřičné. Podívejte se

Eva Jiřičná zvítězila ve velké mezinárodní architektonické soutěži na komplex budov po dosluhující telekomunikační věži...

O čtvrt milionu náklaďáků méně – díky betonárnám v centru Prahy

Lodní doprava

Denně do Prahy po silnicích proudí plno stavebního materiálu. Těžké náklaďáky zhoršují již tak přeplněnou pražskou...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Druhá kvalifikace na Velkou pardubickou se poběží výjimečně v neděli

Druhá kvalifikace na Velkou pardubickou se poběží výjimečně v neděli

Kvalifikační seriál na 129. Velkou pardubickou steeplechase pokračuje druhým dílem. „Červená“ kvalifikace je na pořadu...

Technics OTTAVA™ S SC-C50: špičkový bezdrátový audiosystém

Technics OTTAVA™ S SC-C50: špičkový bezdrátový audiosystém

Hledáte elegantní řešení, jak kvalitně ozvučit obývací pokoj nebo jakoukoli jinou místnost vaší domácnosti? Bezdrátový...

Další z rubriky

Ocelová hala Astron dělá zákazníkovi radost i po letech

Ocelová hala Astron dělá zákazníkovi radost i po letech

Když se společnost UNIMARCO rozhodovala o výstavbě nového sídla, hledala spolehlivé řešení na míru svým potřebám....

Cambridge Business School nabízí prestižní studium MBA za dobrou cenu

Cambridge Business School nabízí prestižní studium MBA za příznivou cenu

Investice do vlastního vzdělávání představuje jeden z nejjistějších způsobů zhodnocení finančních prostředků. Pro...

Jak náročné je MBA studium? Zjistili jsme za vás!

Jak náročné je MBA studium? Zjistili jsme za vás!

Zvládnu MBA studium při svém vyčerpávajícím zaměstnání či podnikání? A lze ho skloubit s rodinou a volným časem? Tyto a...

Najdete na iDNES.cz