Díky zrušení poplatků za roaming jsou cesty do EU přívětivější

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Evropané, kteří cestují do zemí EU, za roamingové hovory, SMS a datové služby platí stejné ceny jako doma, a tak využívají mobilních služeb při cestách po EU mnohem více.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Díky zrušení poplatků za roaming jsou cesty do EU přívětivější | foto: Miroslav Poche

Nová pravidla RLAH (roaming like at home) si mohou Evropané užívat už více než rok. Poplatky ukončila evropská směrnice o roamingu platná od
15. 6. 2017. Cestování, ať už na dovolené či služební cesty, se díky nim lidem výrazně zpříjemnilo. Dříve lidé přemýšleli, zda vůbec v zahraničí mobilní služby využívat. Zaměstnavatelé často neumožnili zaměstnancům používat na zahraniční služební cestě datové služby. Právě spotřeba dat totiž byla v zahraničí vždy nejdražší položkou. To už je ale minulostí.

Díky zrušení poplatků za roaming jsou cesty do EU přívětivější

Za ceny jako doma


Když Evropané cestují do kterékoli země EU a používají tam svůj mobil, nemusí platit žádné další poplatky za roaming. A to v případě volání, posílání SMS i využívání datových služeb. Platí to také v případě textových zpráv nebo volání osobě, která využívá služeb jiného operátora. „Na území EU zaplatí každý Evropan za využívání těchto služeb tutéž cenu, bez ohledu na to, kde se nachází,“ uvedl Miroslav Poche, europoslanec za ČSSD.

Politika přiměřeného využívání

Roaming za domácích podmínek je určen lidem, kteří příležitostně cestují do zahraničí nebo tam mají pevné vazby, například tam pracují nebo studují. Služba se ale nesmí využívat jako trvalý roaming. „Pokud zákazník tráví více času doma než v zahraničí nebo používá mobilní telefon více doma než v cizině, může při všech cestách po EU volně využívat roaming za domácí ceny. Taková situace se považuje za tzv. přiměřené využívání roamingových služeb,“ vysvětlil Miroslav Poche.

Když klient využívá roaming za domácích podmínek, neexistují žádná omezení objemu pro hlasová volání a SMS. Existují však maximální sazby za stahování dat za domácí ceny, jež jsou stanoveny typem smlouvy, kterou zákazník má. Operátor tak může uplatnit limit (tedy politiku přiměřeného využívání) na využívání dat při roamingu. Vždy musí ale zákazníka o tomto limitu předem informovat a upozornit jej, když limitu dosáhne.

Díky zrušení poplatků za roaming jsou cesty do EU přívětivější

Data za hranicemi už nejsou strašákem

Přestože podle průzkumu Eurobarometru z května 2018 zhruba 62 % Evropanů ví, že poplatky za roaming skončily, analýza také ukazuje, že po implementaci nových pravidel kleslo povědomí o roamingu za domácí ceny o 9 %. Pokud se ale zaměříme na Evropany, kteří v roce ukončení poplatku za roaming cestovali po EU, pak o nových pravidlech vědělo 81 % z nich. „Nová pravidla oceňují hlavně mladí Evropané a lidé, kteří často cestují,“ doplnil Miroslav Poche

Přínos směrnice je viditelný na konkrétních číslech, spotřeba mobilních služeb při cestách po EU se po zavedení nových pravidel zvýšila. Podle europoslance Pocheho zaznamenala významný nárůst například spotřeba dat, která v zahraničí byla vždy nejdražší položkou. Vysoký nárůst zaznamenaly jak datový roaming, tak volání do zemí EU. Pokud srovnáme druhé a třetí čtvrtletí 2017, tedy čtvrtletí před a po zavedení nových pravidel, pak roamingová data narostla o 350 %, volání o 250 %.

Díky zrušení poplatků za roaming jsou cesty do EU přívětivější

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Sedíte od rána do večera v práci a už teď se chcete těšit na to, jak strávíte léto? Horké dny se blíží mílovými kroky....

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Další z rubriky

Se studiem na vysoké lze začít i v únoru

Se studiem na vysoké lze začít i v únoru

Standardně školní rok na vysokých školách začíná zhruba v polovině září, na některých o něco později v říjnu. Najdou se...

Nakupování v IKEA Ostrava zpestří workshopy Ostravské univerzity

Nakupování v IKEA Ostrava zpestří workshopy Ostravské univerzity

Biologové poradí, jak správně pečovat o rostliny, a umělci zase, jak z odpadu vytvořit originální bytové doplňky. V...

Výkup bytů, cesta, jak rychle získat hotovost

Výkup bytů, cesta, jak rychle získat hotovost

Ocitli jste se v situaci, kdy potřebujete rychle hotovost? Čeká na vás nový byt a podmínkou je, že musíte okamžitě...

Najdete na iDNES.cz