Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvanáct kluků z dílny poslal Bühler CZ do hor zkoumat, co je to tým

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
S nadšením vzpomínají učni - obráběči na zážitkové dny na Dračí Skále v Horní Orlici, kam je poslala firma Bühler CZ Žamberk, kde se kluci učí řemeslo. „Cílem bylo kluky sdružit, aby mezi sebou více spolupracovali, aby se poznali i jinak, než na pracovišti nebo ve třídě,“ říká Aleš Dytrt.

Dvanáct kluků z dílny poslala firma Bühler CZ do hor zkoumat, co je to tým. | foto: Bühler CZ

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

„Chtěl jsem je poznat mimo výuku, v krajních stresových situacích a bylo užitečné, aby i oni sami sebe poznali a na vlastní kůži zjistili, co s nimi udělá neobvyklá námaha. Na dnešní poměry toho na ně bylo kladeno hodně a oni se s tím popasovali výborně,“ pochválil je šéf tréninkového centra Bühler CZ Aleš Dytrt.

Připomněl, že smyslem celého teambuildingu bylo stmelení skupiny, směřované k efektivní spolupráci při řešení úkolů, a to formou her a komunikace.

Dvanáct kluků z dílny poslala firma Bühler CZ do hor zkoumat, co je to tým.

Také pro samotné žáky Střední školy a služeb v Žamberku bylo poznání se navzájem ve skupině, ze které se pomalu rodí spolupracující tým, nové a zajímavé. „Už samotné seznamování klukům „dalo zabrat“. Každý měl minutu na to, aby o sobě řekl vše důležité a zajímavé a už zde poznali, že to není vůbec jednoduché,“ uvedl Dytrt.

V celkem šestadvaceti hrách ve dvou dnech, kdy z nich byli střídavě Vikingové jako námořníci, detektivové a mravenci, si kluci vyzkoušeli, jak se domluvit bez použití slov či na slepo, jak získat jídlo pro tým, jak zvládnout chaos a stres v případě poplachu, jak se vcítit do druhého a jak uhodnout, co zamýšlí, ale také jak si říci o pomoc a jak rozluštit záhadu.

„Každý bod byl pro ně nový. Vnímal jsem, že tahle hra je něco, s čím se dosud nesetkali. A že se z toho budou rovnat celý zbytek pracovního týdne i víkend,“ usmíval se těsně po akci Aleš Dytrt.

Připomněl, že například ve hře s názvem Jak získat jídlo pro tým šlo o společný postup skupiny na cestě z bodu A do bodu B bažinou a o zjištění, že obětovat se pro tým je nutností, protože chybný krok by znamenal smrt.

Dvanáct kluků z dílny poslala firma Bühler CZ do hor zkoumat, co je to tým.

Hned první den po obědě prověřila tým hra Mravenci a cukr. Kluci do ní vstupují rozděleni na dvě skupiny. Vzdálenost cukru a mraveniště je tak velká, že se musejí spojit, aby dosáhli cíle, ale musí jim to postupně „dojít“, nemají to v propozicích. Totiž každý mravenec, který se vydal na trasu, se přilepil, cesta i okolí bylo polité lepidlem. V tu chvíli musel přiskočit někdo další a jít po stejné trase přes svého kamaráda. „Chvíli jsme měli strach, aby se nezranili, když jsem viděl, jak se přelézali, a říkal jsem si: kolik jich bude ve čtvrtek v práci?

Naštěstí to dobře dopadlo. Je to opravdu dobrá skupina,“ glosuje Aleš Dytrt.

Po Thorově sekeře je svačinka a jde se do lesa. Následuje vyřazovací hra pro celý tým v kruhu s názvem Vikingové jako zdatní bojovníci - vítězem se stává ten, kdo zvládne chaos ve velení. Pak Vikingové přepadají maják – slepý obránce má výborný sluch a zázračnou kost - na koho ukáže, ten končí vyřazen. A hned se z nich zase na další hodinu stávají angličtí detektivové – celý tým určuje vraha pomocí rekonstrukce místa činu a opět se musejí umět domluvit.

Dvanáct kluků z dílny poslala firma Bühler CZ do hor zkoumat, co je to tým.

V další akci se jde hrát fotbal a volejbal na ruby, poté Vikingové bojují o hospodu, kde vítězí ten tým, který se dříve vtlačí dovnitř přes „živé zábrany“. Čeká je ještě hra Bájná Atlantida a otázka: „Kdy byla dokončena bájná stavba obelisku Zin?“ Celý tým společně řeší matematickou hádanku ze spleti informací.

„Každý do toho vnese, co umí, a tím ten příklad mohou společně vyřešit jednodušeji, rychleji. Jedinec nemá všechny ty vlohy, a když přijdou na to, že je užitečně propojit a odstraní svá ega či prosazování svého řešení jako jediného správného, dojdou dříve k výsledku,“ popisuje Aleš Dytrt a doplňuje: „A kluci zde zaznamenali rekord – měli to za 35 minut, tím, že se uměli spojit, dosáhli jeden z nejlepších časů. Zde musím vyzdvihnout práci hlavního instruktora Jana Nečase, který to všechno bezvadně vymyslel, řídil a měl hodně trpělivosti.“

Dvanáct kluků z dílny poslala firma Bühler CZ do hor zkoumat, co je to tým.

Potěšilo ho, že se jim dvoudenní klání líbilo a přiznal, že ne všechno bylo „nej“. „Byly i úkoly, ze kterých žáci nebyli nadšení. Bylo například zajímavé pozorovat, co s nimi udělala hra, ve které měli zákaz mluvit. Při porušení dostali dvě varování a to třetí ukončilo hru. Byli zklamaní, že se to ukončilo, ale to je právě ono, že ne všechno je růžové a že když jsou tým, musejí si to vyřešit.“

Aleše Dytrta jsme se zeptali:

Jak se týmová práce projeví při praktickém vyučování v tréninkovém centru Bühler CZ?
„Spoustu úkolů vyřeší rychleji. A už vidím, že například, když skončí výuka a je třeba uklidit, nikdo z učňů nezmizí a rozdělí si to jako tým. Jsou na sebe zvyklí a už vědí, co od sebe mají čekat, myslím, že si v mezních situacích lépe poradí.

Fotogalerie

Snažil jsem se při hře stále připomínat, jaký je rozdíl mezi týmem a skupinou a že oni jsou skupina, ze které roste jejich zásluhou tým. Těžší to mají v tom, že se nemohli vybrat navzájem, že se potkali na jednom místě z různých míst. Jsou teprve v prvním ročníku a tohle je začátek, zpozoroval jsem však už, že se někteří více otevřeli a uvolnili. Ono to už probíhá od nástupu loni v září. Dvojice, které tehdy vznikly, už to mají trochu jinak. Už si více hledají „parťáka“ podle svých charakterových vlastností, poznávají se. Po teambuildingovém klání to bude mít další vývoj, snaha je stmelit a hra i učení bude pokračovat a já se na to těším.“


Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Služby energetického specialisty vám mohou zajistit výrazné úspory

Služby energetického specialisty vám mohou zajistit výrazné úspory

Mezi základní požadavky na výstavbu nového rodinného domu dnes patří nízké provozní náklady na energie, což splňují...

Dobře placené pozice v regionu Jablonné nad Orlicí nabízí Isolit-Bravo

Dobře placené pozice v regionu Jablonné nad Orlicí nabízí Isolit-Bravo

Hledáte zajímavou práci? Pak vás určitě potěší, že společnost Isolit-Bravo, spol. s r.o. navýšila meziročně mzdy, a to...

Bühler CZ v Žamberku je firmou srdcařů

Nová nástrojárna na montážní hale

Už více než pět let patří žamberská firma Bühler CZ švýcarské společnosti Bühler AG. Ta naplňuje svůj záměr rozvíjet...

Najdete na iDNES.cz