Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dům dějin Holýšovska nabízí unikátní cestu do historie

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Město Holýšov má nové lákadlo. Do nové turistické sezony zde vstoupilo zbrusu nové muzeum – Dům dějin Holýšovska. A kdo sem zavítá, rozhodně litovat nebude.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dům dějin Holýšovska nabízí unikátní cestu do historie | foto: Město Holýšov

V Holýšově chybělo místo, kde by se prolnula minulost s přítomností. Kde by si lidé mohli připomenout život a soužití Čechů a Němců právě v Holýšově, který se do dějin druhé světové války zapsal nejen rozsáhlou muniční továrnou Metallwerke Holleischen, která tu fungovala. 

Dům dějin Holýšovska byl vybudován ve staré usedlost v blízkosti radnice na náměstí 5. května v čp. 18. Během oprav se přišlo na to, že součástí stavby, která měla sloužit jako hlavní výstavní síň, je stará roubenka. Vznik roubenky byl stanoven dendrochronologickou metodou na roky 1728 – 1730.

Dům dějin Holýšovska nabízí unikátní cestu do historie

Během několika měsíců oprav a mravenčí práce mnoha lidí vznikl unikátní výstavní prostor, do kterého bylo potřeba zajistit exponáty. Ty poskytli lidé jak z Holýšova, tak z blízkého či vzdálenějšího okolí. Jednalo se především o exponáty z dob druhé světové války z období 30. a 40. let minulého století. 

V první z místností nového muzea si návštěvníci mohou prohlédnout dobovou kuchyň, kterou tvoří kromě nábytku také nejrůznější kuchyňské náčiní, bez kterého se žádná hospodyňka ve třicátých letech neobešla. 

Kromě kuchyně si každý příchozí může prohlédnout také školní třídu s unikátní školní lavicí a se školními pomůckami, které muzeu věnovali lidé z Holýšova a okolí. Je tu i starý kočárek. Ten pochází z Domažlicka. Můžete zde obdivovat staré lahve z dávno zaniklých pivovarů, starý vysavač a spoustu dalších věcí každodenní potřeby. 

Dům dějin Holýšovska nabízí unikátní cestu do historie

K Holýšovu už nesmazatelně patří také sklárna rodiny Zieglerů. Ani na ni se v Domu dějin Holýšovska nezapomnělo a návštěvníci tu uvidí ukázky zde vyráběného skla nebo unikátní vitráž. 

Každého, kdo se zajímá o historii druhé světové války a o soužití Čechů a Němců v této době, si na své přijde hlavně ve druhé místnosti výstavní expozice Domu dějin Holýšovska. Jsou tu totiž vystaveny nejrůznější uniformy vojáků z této doby. Plzeňské muzeum Patton Memorial Pilsen sem zapůjčilo jednu z uniforem americké armády, belgičtí veteráni muzeu darovali kromě uniformy také svoji standartu. Uvidíte tu ale také oblečení, které nosili vězni v koncentračním táboře.

Dům dějin Holýšovska nabízí unikátní cestu do historie

Součástí Domu dějin Holýšovska je také proměnná expozice, ve které budou připravovány různé výstavy. Do 31. srpna zde můžete navštívit výstavu Hračky za 1. Československé republiky a podívat se tak na hračky, se kterými si hrály děti skoro před dto lety. 

Dům dějin Holýšovska nabízí unikátní cestu do historie

Dům dějin Holýšovska nabízí unikátní cestu do historie

Celou expozicí provází návštěvníky fiktivní postava chlapce Johanna, který na statku žil v první polovině 20. století. Společně s ním, se vrátíte do minulosti a na konci zjistíte, jaký osud potkal vašeho malého průvodce. 

Pokud vás zajímá, jak to s Johanem dopadne a k tomu si rádi prohlédnete unikátní exponáty, tak navštivte Dům dějin Holýšovska kterýkoliv den v týdnu kromě pondělí. Otevřeno je vždy do 17 hodin. Více informací se dozvíte na stánkách města www.mestoholysov.cz

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Další z rubriky

Jsme nejlepší, říká ředitel nemocnice, v níž se točil seriál Malé lásky

Jsme nejlepší, říká ředitel nemocnice, v níž se točil seriál Malé lásky.

Nový centrální příjem, chirurgický pavilon, psychiatrická klinika, obnova poloviny lůžkového fondu – to jsou některé z...

Novela zákona o zaměstnanosti přinesla změny v agenturním zaměstnávání

Novela zákona o zaměstnanosti přinesla změny v agenturním zaměstnávání.

Spolupracuje vaše firma s agenturou práce? Máte informaci, že má agentura zaplacenou povinnou kauci? Jste si jisti, že...

Máte byt k investici? Od noční můry vás ochrání správa pronájmů

Máte byt k investici? Od noční můry vás ochrání správa pronájmů.

Komu by se nelíbilo mít měsíčně příjem z pronájmu vlastní nemovitosti? Tisíce i desetitisíce měsíčně, a to bez...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz