Druhý pilíř? Státní dluhopisy? Ne! Investiční zlato a stříbro

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Kam investovat peníze ze středně až dlouhodobého pohledu? O druhém pilíři penzijního pojištění již bylo napsáno dost v tisku. Shrnutí je v tom smyslu, že tato legislativa byla nakoupena lobbisty a vytvořena pro finanční instituce, které jsou jediné, které mají na druhém pilíři šanci vydělat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V případě ekonomické nejistoty rozbijte sklo!

Mladá Fronta Dnes velmi konservativně spočítala, že musíte žít do 97, aby se vám druhý pilíř vyplatil.

A to je ten nejlepší případ. Například ve Velké Británii a v Maďarsku podobné systémy své “investory” připravily o 80 i více procent  jejich investic. Ti nad svými penzemi zaplakali a mnozí musí pracovat dále, místo aby si užívali penze na kterou celý život spořili. Pravděpodobnost podobného výsledku druhého pilíře jistě není zanedbatelná.

Americké, britské, německé i švýcarské státní dluhopisy mají negativní reálnou návratnost. Jejich výnosnost je nižší, než oficiální inflace. Oficiální inflace je většinou manipulovná tak, že se stává nástrojem propagandy, ne popisem reálného stavu.

Tak je tomu i s Kalouskovými dluhopisy, které mají velmi omezenou likviditu a po době splatnosti vám v tom nejlepším případě vrátí kupní hodnotu, kterou jste do nich vložili. Pokud se tedy reálného výnosu týče, bude po několika letech, během kterých máte peníze v podstatě nepoužitelné, váš výnos přinejlepším nulový.

Investiční zlato a stříbro

 Investice do těchto drahých kovů je za posledních 11 let ve zcela jiné kategorii a je mnoho indikací, že tento stav potrvá dalších 10 až 20 let. Nejméně tak dlouho totiž potrvá, než se světová ekonomika vyhrabe ze současné krize, která je v některých parametrech horší, než krize ve třicátých letech a která vyústila ve 2. světovou válku.

Skutečná nezaměstnanost v US a některých zemích Evropské unie je dnes například někde mezi 20 - 25 % a dále roste. Konjuktura po ekonomické i lidské katastrofě kterou válka byla, nastala teprve po tom, když se za ní udělala tlustá čára. 

Druhý pilíř? Státní dluhopisy? Ne! Investiční zlato a stříbro.

Za posledních 10 let se cena zlata v USD zvýšila průměrně o vice než 15 % za rok. Cena zlata v Eurech - modrý graf - je blízko maxima všech dob a to CZK proti Euru stále oslabuje. ČNB nedávno dále snížila základní úrokovou sazbu skoro na nulu. Tím se snaží oživit kulhající českou ekonomiku a záměrně tím oslabuje kurz koruny (i proti ceně zlata).

Zde zmíním některé indikace, které ukazují, že by zlato mělo nadále výrazně překonávat výnosy ostatních konzervativních investic.

 • centrální banky perspektivních a rychle rostoucích zemí, jako jsou Čína, Indie, Vietnam ale třeba i Rusko, horečně nakupují fyzické zlato.
   Čína je dnes největším producentem zlata na světě. Ročně se v Číně vytěží asi 320 tun zlata. Čína žádné zlato nevyváží a letos zatím importovala kolem 500 tun zlata. Snaží se tak dohnat výši podílu rezerv, která je dnes asi 2 %, ve srovnáni s US, kde je to asi 75 %, nebo třeba německých 71 %.
 • řada světově známých investorů, kteří ještě před rokem měli přinejmenším chladný názor na investice do zlata, jako například George Soros, který v tomto týdnu nakoupil další zlato pro svůj investiční fond, zásadně změnili svůj postoj.
 • produkce zlata, kromě Číny, která zlato neprodává na světový trh, v posledních deseti letech klesá a náklady na těžbu výrazně stoupají i vzhledem k nižší výtěžnosti nově otevíraných dolů.
 • mnoho nezávislých expertů doporučuje podíl zlata v konzervativním investičním portfoliu 10 - 20 %. Současný průměr se pohybuje kolem 1 %.
 • cena zlata jde historicky nahoru, když reálný výnos ze státních obligací je záporný - černý graf. Výnosy z fixních úrokových investic stále ještě klesají, přestože už jsou prakticky na nule a udržování inflace na uměle nízkých hodnotách musí dříve či později skončit. 
 •  Skutečný průlom pro cenu zlata je změna mezinárodních bankovních pravidel zvaných BASEL III, které vydává BIS (Bank of International Settlements), takzvaná “banka centrálních bank” v Basileji, která je platná od 1.1. 2013.  Velmi zjednodušeně, zlato, které je současně při výpočtu kapitálové přiměřenosti bank považováno za kapitál 3. úrovně (Tier 3.) a pro její výpočet může být použito pouze 50 % jeho současné hodnoty, od 1.1. 2013 bude považováno za "kapitál 1. úrovně" (Tier 1) a jeho hodnota bude uznána na 100 %.
  Bankovní analytici předpokládají že tato změna, spolu se zvýšením požadavku na kapitálovou přiměřenost ze 4 %  na 6 % pro Tier 1 by mohla v příštích několika letech znamenat zvýšení poptávky po zlatě o 1,700 tun ročně. Pro srovnání celosvětová roční těžba zlata je kolem 2,500 tun, celosvětová roční šperkařská spotřeba je zhruba 1,400 tun zlata.  
  Pro zajímavost… bývalý guvernér ČNB a premiér ČR Tošovský je dnes předsedou FSI (Institut pro finanční stabilitu), který je součástí BIS.
Druhý pilíř? Státní dluhopisy? Ne! Investiční zlato a stříbro.

Růst ceny stříbra patrně bude větší než cena za investiční zlato. Znovu uvedu některé podpůrné indikace pro tento názor.

 •  současný poměr ceny stříbra a zlata je dnes přes 52:1. Historicky je tento index průměrně 16:1. Tento poměr je velmi blízký poměru stříbra a zlata v zemské kůře, který je zhruba 17:1.

Pokud by cena zlata byla řekněme na dnešních 1,730 USD za unci a poměr se vrátil na historický průměr, cena stříbra by se zvýšila z dnešních 33 USD za unci na zhruba 108 USD za unci.

 • v posledních letech se výrazně zvýšilo využití stříbra v průmyslu například do solárních panelů, baterií, jako antibakteriální prostředek atd. Na rozdíl od zlata se stříbro nerecykluje. Těžba nestačí držet krok s potávkou a tak by se poměr 16:1 mohl i snížit. 
 •  v roce 2011 US státní mincovna prodala zlaté mince Gold Eagle za 1.5 miliardy USD a stříbrné Silver Eagle za zhruba stejnou cenu, neboli 50 krát tolik stříbrných než zlatých mincí.
 • poměr těžby stříbra a zlata za posledních deset let je však 7:1 a výhledově se ještě sníží.

Firma Bessergold GmbH , se sídlem v Drážďanech a s pobočkami v Praze na Václavském náměstí 17 a v polské Wroclawi, Vám nabízí jak investiční zlato i stříbro v podobě slitků všech velikostí, tak i široký sortiment stříbrných a zlatých investičních mincí.

Prodáváme jen fyzické investiční zlato, stříbro, platinu a palladium u kterých není riziko vůči žádné třetí straně. Různé spořící produkty, zlaté certfikáty atd. mohou být vysoce rizikovou investicí, do které je zahrnutá důvěra k nějaké další straně. I některé světové společnosti v případě potíží nedodržují závazky vůči svým klientům. Konkrétních případů jsou desítky.

Obecně, ale zvlášť v dnešní nejisté době platí, že "CO JE DOMA, TO SE POČÍTÁ"

Zvlášť výhodnou nabídkou je možnost nákupu stříbrných mincí s DPH jen 7 % v naší centrále v Drážďanech. V České republice je prodej těchto mincí v současné době zatížen 20 % DPH.  ¨

Německý parlament odhlasoval zvýšení DPH na stříbrné mince na 19 % od 1. ledna 2014, takže toto zvýhodnění může Bessergold Gmbh nabídnout jen do konce příštího roku.

Zaujalo vás investiční zlato, stříbro či jiné drahé kovy? Pro podrobnější informace o naší firmě a produktech najdete na internetu na www.bessergold.cz, nebo si prosím sjednejte schůzku v naší kanceláři ve spodní části Václavského náměstí na telefonním čísle 224 212 000.

Autor:

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Pět vlastností dobrého obchodního zástupce

Pět vlastností dobrého obchodního zástupce

Jak se pozná spolehlivý a důvěryhodný obchodní zástupce bankovních i nebankovních společností? Poradíme vám, na co se...

Další z rubriky

Havarijní pojištění za hubičku

Havarijní pojištění za hubičku

Chcete-li zlevnit havarijní pojištění, každý, kdo tomu aspoň trochu rozumí, vám poradí pár základních věcí. Určitě mezi...

Zaměstnanecký benefit, který je IN? Vzdělání MBA. Řekněte si o něj

Online studium ušetří spoustu času. Můžete studovat odkudkoliv a kdykoliv.

Auto, notebook, volná pracovní doba? Dnes jsou tyto benefity již standardem. Stále větší oblibu získává benefit ve...

Jak investovat do peněžních fondů a obchodovat s nimi

Jak investovat do peněžních fondů a obchodovat s nimi

Finanční sektor trhu je tvořen několika složkami, včetně bank a makléřských firem. Zahrnuje také správce aktiv a...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Najdete na iDNES.cz