Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Druhý pilíř? Státní dluhopisy? Ne! Investiční zlato a stříbro

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Kam investovat peníze ze středně až dlouhodobého pohledu? O druhém pilíři penzijního pojištění již bylo napsáno dost v tisku. Shrnutí je v tom smyslu, že tato legislativa byla nakoupena lobbisty a vytvořena pro finanční instituce, které jsou jediné, které mají na druhém pilíři šanci vydělat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V případě ekonomické nejistoty rozbijte sklo!

Mladá Fronta Dnes velmi konservativně spočítala, že musíte žít do 97, aby se vám druhý pilíř vyplatil.

A to je ten nejlepší případ. Například ve Velké Británii a v Maďarsku podobné systémy své “investory” připravily o 80 i více procent  jejich investic. Ti nad svými penzemi zaplakali a mnozí musí pracovat dále, místo aby si užívali penze na kterou celý život spořili. Pravděpodobnost podobného výsledku druhého pilíře jistě není zanedbatelná.

Americké, britské, německé i švýcarské státní dluhopisy mají negativní reálnou návratnost. Jejich výnosnost je nižší, než oficiální inflace. Oficiální inflace je většinou manipulovná tak, že se stává nástrojem propagandy, ne popisem reálného stavu.

Tak je tomu i s Kalouskovými dluhopisy, které mají velmi omezenou likviditu a po době splatnosti vám v tom nejlepším případě vrátí kupní hodnotu, kterou jste do nich vložili. Pokud se tedy reálného výnosu týče, bude po několika letech, během kterých máte peníze v podstatě nepoužitelné, váš výnos přinejlepším nulový.

Investiční zlato a stříbro

 Investice do těchto drahých kovů je za posledních 11 let ve zcela jiné kategorii a je mnoho indikací, že tento stav potrvá dalších 10 až 20 let. Nejméně tak dlouho totiž potrvá, než se světová ekonomika vyhrabe ze současné krize, která je v některých parametrech horší, než krize ve třicátých letech a která vyústila ve 2. světovou válku.

Skutečná nezaměstnanost v US a některých zemích Evropské unie je dnes například někde mezi 20 - 25 % a dále roste. Konjuktura po ekonomické i lidské katastrofě kterou válka byla, nastala teprve po tom, když se za ní udělala tlustá čára. 

Druhý pilíř? Státní dluhopisy? Ne! Investiční zlato a stříbro.

Za posledních 10 let se cena zlata v USD zvýšila průměrně o vice než 15 % za rok. Cena zlata v Eurech - modrý graf - je blízko maxima všech dob a to CZK proti Euru stále oslabuje. ČNB nedávno dále snížila základní úrokovou sazbu skoro na nulu. Tím se snaží oživit kulhající českou ekonomiku a záměrně tím oslabuje kurz koruny (i proti ceně zlata).

Zde zmíním některé indikace, které ukazují, že by zlato mělo nadále výrazně překonávat výnosy ostatních konzervativních investic.

 • centrální banky perspektivních a rychle rostoucích zemí, jako jsou Čína, Indie, Vietnam ale třeba i Rusko, horečně nakupují fyzické zlato.
   Čína je dnes největším producentem zlata na světě. Ročně se v Číně vytěží asi 320 tun zlata. Čína žádné zlato nevyváží a letos zatím importovala kolem 500 tun zlata. Snaží se tak dohnat výši podílu rezerv, která je dnes asi 2 %, ve srovnáni s US, kde je to asi 75 %, nebo třeba německých 71 %.
 • řada světově známých investorů, kteří ještě před rokem měli přinejmenším chladný názor na investice do zlata, jako například George Soros, který v tomto týdnu nakoupil další zlato pro svůj investiční fond, zásadně změnili svůj postoj.
 • produkce zlata, kromě Číny, která zlato neprodává na světový trh, v posledních deseti letech klesá a náklady na těžbu výrazně stoupají i vzhledem k nižší výtěžnosti nově otevíraných dolů.
 • mnoho nezávislých expertů doporučuje podíl zlata v konzervativním investičním portfoliu 10 - 20 %. Současný průměr se pohybuje kolem 1 %.
 • cena zlata jde historicky nahoru, když reálný výnos ze státních obligací je záporný - černý graf. Výnosy z fixních úrokových investic stále ještě klesají, přestože už jsou prakticky na nule a udržování inflace na uměle nízkých hodnotách musí dříve či později skončit. 
 •  Skutečný průlom pro cenu zlata je změna mezinárodních bankovních pravidel zvaných BASEL III, které vydává BIS (Bank of International Settlements), takzvaná “banka centrálních bank” v Basileji, která je platná od 1.1. 2013.  Velmi zjednodušeně, zlato, které je současně při výpočtu kapitálové přiměřenosti bank považováno za kapitál 3. úrovně (Tier 3.) a pro její výpočet může být použito pouze 50 % jeho současné hodnoty, od 1.1. 2013 bude považováno za "kapitál 1. úrovně" (Tier 1) a jeho hodnota bude uznána na 100 %.
  Bankovní analytici předpokládají že tato změna, spolu se zvýšením požadavku na kapitálovou přiměřenost ze 4 %  na 6 % pro Tier 1 by mohla v příštích několika letech znamenat zvýšení poptávky po zlatě o 1,700 tun ročně. Pro srovnání celosvětová roční těžba zlata je kolem 2,500 tun, celosvětová roční šperkařská spotřeba je zhruba 1,400 tun zlata.  
  Pro zajímavost… bývalý guvernér ČNB a premiér ČR Tošovský je dnes předsedou FSI (Institut pro finanční stabilitu), který je součástí BIS.
Druhý pilíř? Státní dluhopisy? Ne! Investiční zlato a stříbro.

Růst ceny stříbra patrně bude větší než cena za investiční zlato. Znovu uvedu některé podpůrné indikace pro tento názor.

 •  současný poměr ceny stříbra a zlata je dnes přes 52:1. Historicky je tento index průměrně 16:1. Tento poměr je velmi blízký poměru stříbra a zlata v zemské kůře, který je zhruba 17:1.

Pokud by cena zlata byla řekněme na dnešních 1,730 USD za unci a poměr se vrátil na historický průměr, cena stříbra by se zvýšila z dnešních 33 USD za unci na zhruba 108 USD za unci.

 • v posledních letech se výrazně zvýšilo využití stříbra v průmyslu například do solárních panelů, baterií, jako antibakteriální prostředek atd. Na rozdíl od zlata se stříbro nerecykluje. Těžba nestačí držet krok s potávkou a tak by se poměr 16:1 mohl i snížit. 
 •  v roce 2011 US státní mincovna prodala zlaté mince Gold Eagle za 1.5 miliardy USD a stříbrné Silver Eagle za zhruba stejnou cenu, neboli 50 krát tolik stříbrných než zlatých mincí.
 • poměr těžby stříbra a zlata za posledních deset let je však 7:1 a výhledově se ještě sníží.

Firma Bessergold GmbH , se sídlem v Drážďanech a s pobočkami v Praze na Václavském náměstí 17 a v polské Wroclawi, Vám nabízí jak investiční zlato i stříbro v podobě slitků všech velikostí, tak i široký sortiment stříbrných a zlatých investičních mincí.

Prodáváme jen fyzické investiční zlato, stříbro, platinu a palladium u kterých není riziko vůči žádné třetí straně. Různé spořící produkty, zlaté certfikáty atd. mohou být vysoce rizikovou investicí, do které je zahrnutá důvěra k nějaké další straně. I některé světové společnosti v případě potíží nedodržují závazky vůči svým klientům. Konkrétních případů jsou desítky.

Obecně, ale zvlášť v dnešní nejisté době platí, že "CO JE DOMA, TO SE POČÍTÁ"

Zvlášť výhodnou nabídkou je možnost nákupu stříbrných mincí s DPH jen 7 % v naší centrále v Drážďanech. V České republice je prodej těchto mincí v současné době zatížen 20 % DPH.  ¨

Německý parlament odhlasoval zvýšení DPH na stříbrné mince na 19 % od 1. ledna 2014, takže toto zvýhodnění může Bessergold Gmbh nabídnout jen do konce příštího roku.

Zaujalo vás investiční zlato, stříbro či jiné drahé kovy? Pro podrobnější informace o naší firmě a produktech najdete na internetu na www.bessergold.cz, nebo si prosím sjednejte schůzku v naší kanceláři ve spodní části Václavského náměstí na telefonním čísle 224 212 000.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Výběr půjčky přes internet dnes není problém

Výběr půjčky přes internet dnes není problém

Různých bank i úvěrových společností, které nabízejí půjčky, je více než dost. Na první pohled to může vypadat jako...

Netušené výhody a osobní asistent na telefonu s firemními kartami Visa

Netušené výhody a osobní asistent na telefonu s firemními kartami Visa

Firemní karty Visa přináší podnikatelům i zaměstnancům často až nečekané množství výhod. Věděli jste, že placením s...

Havarijní pojištění za hubičku

Havarijní pojištění za hubičku

Chcete-li zlevnit havarijní pojištění, každý, kdo tomu aspoň trochu rozumí, vám poradí pár základních věcí. Určitě mezi...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz