Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto moderním palivem dlouhodobě vytápěno a každým rokem se instalují tisíce dalších nových zdrojů.

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně | foto: BENEKOV

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kdo má zájem pohodlně a levně vytápět svůj dům biomasou, měl by zvážit jaký hořák v peletovém kotli použije a jakými peletami bude chtít topit.

Mezi hlavní výhody kotlů na pelety patří jednoduchá a časově nenáročná obsluha, která zabere jen asi půl hodiny týdně. Topení je čisté, ekologicky šetrné a může být i cenově příznivé.

Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě podporuje instalace nových kotlů na pelety, kvůli jejich minimálním emisím a vysoké účinnosti. Na trh se tak snaží dostat desítky různých výrobců a není divu, že mezi nimi existují zásadní rozdíly.

Topení peletami není vhodné ve všech lokalitách a za všech okolností. Při výběru nové technologie se zákazníci zaměřují na několik hlavních otázek:

Velikost vytápěného objektu. Pokud si někdo postaví nízkoenergetický dům s tepelnou ztrátou do 6 kW, pak nedává moc smysl instalovat do něj kotel na pevné paliva, ani dřevní pelety. Při tak malé potřebě tepla se nejvíce vyplatí plynové kotle nebo vytápění elektřinou. Naopak u starších, nezateplených domů s tepelnou ztrátou nad 20 kW je dnes jednoznačně nejvýhodnější topit v automatických kotlech na uhlí. Při vstupní investici cca 100 tisíc Kč jsou náklady na topení okolo 20.000,-- Kč, což jsou poloviční náklady ve srovnání s plynem. Nejvhodnější objekty pro instalace kotlů na pelety mají tepelnou ztrátu mezi 10 až 20 kW. Za rok uživatel spálí zhruba tři až čtyři tuny pelet, při dostatečném komfortu a přiměřenou vstupní investicí.

Mezi jednotlivými výrobci jsou i zásadní rozdíly v tom, jaké hořáky pro pelety nabízí. Nejčastěji prodávané kotle mají jednoduchý korýtkový hořák, který je výrobně velmi levný. Tímto směrem se vydala většina firem působících v tuzemsku. Nevýhodou je, že takové kotle umí spalovat pouze vysoce kvalitní bílé pelety bez kůry. A v tom je největší háček. Jedna tuna takových pelet vyjde až na 7.500,-- Kč. Naproti tomu malá část výrobců umí dodávat hořáky spalující i tmavé pelety, které stojí zhruba do 5.000,-- Kč za tunu. Výroba takových hořáků je dražší, ale na každé tuně spálených pelet lze ušetřit až 2.500,-- Kč. Při roční spotřebě čtyř tun to znamená ročně ušetřit deset tisíc.

Dřevní pelety s kůrou i bez kůry mají stejnou výhřevnost. Rozdíl je v tom, že tmavé pelety obsahují více kůry, která se může na hořáku spékat. Tento technický problém umí vyřešit pouze některé typy hořáků. Nevýhodou tmavých pelet je více popela a nelze je spalovat všude, ale rozdíl v ceně až 33 % proti bílým peletám je značný.

Firma BENEKOV z Horního Benešova má ve své nabídce řadu K, s nejvíce prodávaným modelem BENEKOV K20, která byla připravena právě pro ty zákazníky, kteří chtějí pohodlně spalovat biomasu, ale na druhé straně nechtějí za vytápění platit tako hodně jako když se topí plynem. Vstupní investice na celou kotelnu je od 100.000,-- Kč a roční náklady při spalování tmavých pelet s kůrou se u domů s tepelnou ztrátou okolo 15 kW pohybují do 20.000,-- Kč. To je o třetinu méně než při topení plynem. Tam, kde není plynofikace, je to ještě zajímavější, protože oproti elektřině jsou náklady poloviční. Na peletové kotle nyní stát navíc nabízí v rámci kotlíkových dotací podporu 120.000,- Kč.

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně
Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Benekov je největší český výrobce automatických kotlů na uhlí a dřevní pelety a své kotle vyváží do třiceti zemí světa. Tato tradiční česká rodinná firma získala řadu ocenění za vývoj a inovace a má rozsáhlou prodejní síť. O kvalitní instalace a servis se stará síť 500 pravidelně školených montážních a servisních firem ve všech regionech ČR. Více informací naleznete na www.benekov.com.


Nejčtenější

Na stáří nemusíte jen šetřit, můžete na něm i vydělat

Na stáří nemusíte jen šetřit, můžete na něm i vydělat

V České republice se investoři na výnosech ze Silver Economy mohou rovněž podílet.

Top trendy zimy 2018/2019: ikonické pohorky jsou zpět

Top trendy zimy 18/19: Ikonické pohorky jsou zpět!

S posledními paprsky slunce vás přicházejí oslnit novinky z oblasti obuvi, módy a životního stylu. Nadcházející sezona...

Líbí se vám minimalistické betonové stěrky? Splňte si svůj sen

Betonepox

S přicházejícím podzimem, kdy trávíme všichni mnohem více času uvnitř domova, vám přinášíme inspiraci pro zvelebení...

Raketově rychle. Tak funguje půjčka od lidí

Raketově rychle. Tak funguje půjčka od lidí

O tom, že je půjčka od lidí levnější, už všichni vědí. Že mají peníze do pěti minut na účtu, si teprve lidé zvykají....

Audioknižní bestsellery za 149 Kč? Audiotéka slaví sedm let

Audioknižní bestsellery za 149,- Kč? Audiotéka slaví 7 let!

Audiotéka, největší distributor audioknih v Česku a poskytovatel stejnojmenné mobilní aplikace, právě slaví 7....

Další z rubriky

Travní koberce se v suchých létech bez zavlažovacího systému neobejdou

Travní koberce se v suchých létech bez zavlažovacího systému neobejdou

Jestliže zvažujete obnovu trávníku na svém pozemku, jednou z možností jsou travní koberce. Velkou výhodou travních...

Elektroinstalační materiál chrání vaši domácnost

Elektroinstalační materiál chrání vaši domácnost

Pod označením elektroinstalační materiál se skrývá řada elektrotechnických součástek, přístrojů a spotřebičů, jež jsou...

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Firma Ariston je věrná cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné dokončení první fáze projektu „Ariston Comfort...

Najdete na iDNES.cz