Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dotace z OPPIK i pro velké podniky

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) podporuje i velké podniky. Zpočátku to sice vypadalo, že bude OPPIK zaměřen jen na investice malých a středních firem, nakonec však bylo vyjednáno, že finanční podporu na rozvoj svého podnikání mohou získat i společnosti s 250 a více zaměstnanci.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dotace pro velké podniky z OPPIK | foto: eNovation s.r.o.

V prvních výzvách OPPIK vyhlášených v pátek 29. května 2015 mohou velké podniky čerpat dotace rovnou ve čtyřech programech - Inovace, Potenciál, ICT a sdílené služby a Úspory energie. V rámci nich si velké společnosti rozdělí až 40 procent z částky 12 mld. korun.

„Od začátku června může každý velký podnik podávat až čtyři předběžné žádosti v každém z výše zmíněných operačních programů,“ upozorňuje Jiří Pavlíček, jednatel poradenské společnosti eNovation s.r.o. a doplňuje další harmonogram: „Firmy mají čas na podání žádosti do konce srpna, u programu Inovace do konce listopadu. Následně začne příjem plných žádostí, kde rychlost podání bude hrát roli stejně tak jako kvalitní zpracování projektu. Pokud tedy máte vhodný projektový záměr, rozhodně doporučuji neváhat žádost o dotaci podat.“

Prohlédněte si bližší informace k dotačním možnostem pro velké podniky.

Program Inovace podporuje zavádění nově vyvinutých či inovovaných produktů a procesů do výroby a následně na trh. Podniky tedy mohou získat finance na pořízení výrobních technologií, nehmotného majetku a souvisejících nemovitostí v případě, že mají ukončen výzkum. 

Pro velké podniky je připravena podpora ve výši 25 % způsobilých výdajů, na jeden projekt lze získat dotaci ve výši 1 až 200 mil. korun. Při hodnocení projektů hrají roli výše inovačního řádu, tržní potenciál a stupeň novosti. Klíčová je též kvalita projektu i termín podání dotační žádosti.

Dotace pro velké podniky z OPPIK

Cílem programu Potenciál je umožnit pořízení výzkumné a vývojové infrastruktury. Investovat se tedy může do kvalitního zázemí a vybavení pro realizaci aktivit v oblasti průmyslového výzkumu, vývoje a inovací. Podporována je také spolupráce podniků a výzkumných organizací. Velké podniky mohou získat až 50 % způsobilých nákladů. Nejvyšší šanci na zisk dotace ve výši od 2 do 150 mil. Kč mají kvalitně zpracované a zavčas podané projekty. Hodnotí se tržní potenciál, technická proveditelnost záměru a stupeň inovace vyvíjených produktů.

Program Úspory energie je zaměřen na snižování energetické náročnosti a omezování výdajů za energie v podnicích. Podporovány jsou také projekty na výměnu starých technologií a výrobních strojů za úspornější. Velké podniky mohou v tomto program získat 30 % způsobilých výdajů, dotace na jeden projekt se pohybuje v rozmezí 500 tis. až 250 mil. korun. Klíčovými kritérii pro schválení dotace jsou absolutní výše úspory energie oproti původnímu stavu a efektivní poměr investice vůči snížení emisí. V potaz je brána také celková kvalita podané žádosti a termín předložení plné žádosti.

V rámci programu ICT a sdílené služby mohou velké podniky žádat o dotaci na vývoj softwaru, provoz datových center a tvorbu tzv. center sdílených služeb (externí zajišťování HR, účetnictví, IT, aj.). Projekty jsou podporovány do výše 25 % způsobilých výdajů, na každý projekt lze získat dotaci od 1 do 200 mil. korun. Hodnocena je zejména kvalita projektu a mezi klíčová kritéria patří i vytvoření nového produktu, služby či rozšíření existujícího portfolia, schopnost prokázat reference a tržní potenciál.

Dotace pro velké podniky z OPPIK

Dotace pro velké podniky z OPPIK

Veškeré projekty financované v České republice ze strukturálních fondů EU mají být v období 2014 – 2020 administrovány přes nový systém MS2014+. Podle Jiřího Pavlíčka z eNovation s.r.o. se zatím nepodařilo systém nastavit natolik dobře, aby byl pro všechny uživatele srozumitelný. „Práce s MS2014+ bohužel není příliš intuitivní a má řadu nedostatků. Naši konzultanti však už získali se systémem praktické zkušenosti a mohou tak zájemcům práci s podáním předběžné žádosti znatelně ulehčit,“ dodává jednatel agentury, která pomáhá podnikatelům zpracovávat a podávat projekty.

 

Autor:

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Další z rubriky

Státní hypotéky byly i po týdnu k mání. Mladí lidé o ně nemají zájem

Státní hypotéky byly i po týdnu k mání. Mladí lidé o ně nemají zájem.

O státní hypotéky nebyl takový zájem, se kterým se počítalo. Před prvním dnem podání žádostí se někteří nezdráhali...

Budoucnost je v udržitelném zemědělství

Budoucnost je v udržitelném zemědělství

Za 30 let bude 40 % světové populace trpět nedostatkem vody, jedna třetina na světě produkovaných potravin se k...

Změny v půjčkách na bydlení pro mladé. Co všechno je jinak?

Změny v půjčkách na bydlení pro mladé: Co všechno je jinak?

Mladí lidé mají spousty přání a snů. Mezi ty nejběžnější patří vlastní bydlení. Vždyť kdo by se nechtěl jednou...

Najdete na iDNES.cz