Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dotace pro podniky na zlepšení životního prostředí již od srpna

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Operační program Životní prostředí (OPŽP) je jedním z nástrojů dotační podpory projektů tuzemských podnikatelů. Firmy se sice o celkový rozpočet programu dosahující 73 miliard korun musí podělit s veřejnou správou, přesto se jim již od 14. srpna otevírá možnost žádat o první dotace z EU.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dotace pro podniky na zlepšení životního prostředí již od srpna | foto: eNovation s.r.o.

Obdobně jako ostatní operační programy je OPŽP vnitřně rozdělen do prioritních os a specifických cílů. Jak osy, tak cíle definují oblasti, na něž je možné z programu získat evropský příspěvek. Velice zjednodušeně umožní OPŽP podporu investic do (1) čistoty vody, (2) kvality ovzduší, (3) zpracování odpadu, (4) ochrany přírody a (5) energetických úspor.

„První vlna výzev OPŽP je zajímavá zejména pro podniky, které plánují investice do snižování emisí, odstraňování starých ekologických zátěží, budování či rekonstrukci kompostáren a posilování biodiverzity,“ upozorňuje Petra Crlíková, odbornice na projekty OPŽP z poradenské společnosti eNovation

Konkrétně bude v letošním roce možné podpořit podnikové projekty spadající pod šestici následujících specifických cílů:

Seznam relevantních specifických cílů pro první výzvy:

Teritoriální vymezení podpory projektů je u OPŽP velice široké. Program totiž umožní financovat projekty realizované ve všech tuzemských krajích, tedy včetně Hlavního města Prahy. Administrátory dotačních projektů OPŽP jsou Státní fond životního prostředí (SFŽP) a Agentura pro ochranu přírody a krajiny (AOPK). Podle Petry Crlíkové tak obě organizace působí v podobné roli jako agentura CzechInvest u Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK).

Dotace pro podniky na zlepšení životního prostředí již od srpna

Finanční rozmezí investic, jež OPŽP podpoří, je poměrně široké – začíná na stovkách tisíc a sahá až ke stovkám milionů. Je však vhodné podotknout, že v prvních výzvách budou preferovány především menší projekty. Skutečná míra podpory závisí na specifickém cíli, investičním záměru a typu žadatele. Například u snižování emisí bude možné získat podporu v rozmezí 20 – 85 procent, u kompostáren se výše dotace bude vypočítávat dle velikosti firmy - velké podniky 25 procent způsobilých nákladů, střední podniky 35 procent a malé podniky 45 procent.

„Z ohlasu firem vyplývá, že by největší zájem o dotace měl nastat právě u projektů na snižování emisí a výstavbu či modernizaci kompostáren,“ říká Petra Crlíková s tím, že na první pohled velmi atraktivní oblast investic do odstraňování ekologických zátěží utrpí ustanovením, že příjemce dotace nesmí být zároveň původcem dotyčného zatížení.

Poměrně zásadní vliv na úspěch OPŽP bude mít podle Petry Crlíkové skutečné zapojení tzv. finančních nástrojů. „Stále nebylo jejich využití finalizováno a zůstává otázkou, jestli se firmy s vidinou zvýhodněného úvěru či garance rovnou neobrátí na ověřené bankovní domy. U investic do 5 mil. korun je to vcelku reálný scénář. V nejhorším případě by pak volné peníze v OPŽP zůstaly a musely by se složitě přesunovat v rámci prioritní osy.“

OPŽP v letošním roce podpoří jen relativně úzký záběr investic. Nabídka je však velice zajímavá především pro znečišťovatele životního prostředí. Do tří let totiž tyto subjekty musí investovat do svých provozů, aby splnily emisní limity předepsané vyhláškou č. 415/2012 Sb. Podnikatelé by tedy neměli váhat a využít jediné příležitosti, jak nechat alespoň část nutných investic proplatit Bruselem.

Žádosti o dotace budou přijímány přes informační systém MS1024+ od 14. srpna a lhůta poběží do 13. listopadu. Případným zájemcům tedy na prostudování všech materiálů a přípravu projektu (projektová dokumentace, položkový i kumulativní rozpočet, výpis z katastru nemovitostí aj.) nezbývá příliš času.

Potřebujete-li poradit či zkonzultovat svůj projekt, obraťte se na odborníky. Ušetří vám to spoustu času a budete mít jistotu, že váš projekt překoná veškeré administrativní překážky.

Dotace pro podniky na zlepšení životního prostředí již od srpna

Dotace pro podniky na zlepšení životního prostředí již od srpna

Autorka: Petra Crlíková se dlouhodobě zabývá administrací projektů v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Čtyři roky pracovala ve Státním fondu životního prostředí, kde získala cenné zkušenosti s kompletní administrací projektů ve všech jejich vývojových stupních. Projektům spadajícím pod OPŽP se plně věnuje i ve firmě eNovation, kde zákazníkům ze soukromého i veřejného sektoru pomáhá najít vhodnou dotaci pro jejich investiční záměry.

 

Autor:

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

Společnost BIOGEN Praha nabízí také CRISPR produkty

Společnost BIOGEN Praha nabízí také CRISPR produkty

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete mimo jiné i CRISPR produkty od výrobce Creative Diagnostic.

Uvažujete o realizaci kovaného plotu? Máme 5 jeho hlavních předností

Uvažujete o realizaci kovaného plotu? Zde je 5 jeho hlavních předností

K modernímu bydlení ve vile či jakémkoli jiném typu rodinného domu patří stylový a funkční exteriér. Jeho základem by...

Krachujete? Důležité je dodržet zákonné povinnosti statutárního orgánu

Krachujete? Důležité je dodržet zákonné povinnosti statutárního orgánu

Každé podnikání není stále úspěšné. Potkat váš může špatná investice, nemoc, špatná pojistka a úspěchy se ze dne na den...

Najdete na iDNES.cz