Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dotace pro podniky na zlepšení životního prostředí již od srpna

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Operační program Životní prostředí (OPŽP) je jedním z nástrojů dotační podpory projektů tuzemských podnikatelů. Firmy se sice o celkový rozpočet programu dosahující 73 miliard korun musí podělit s veřejnou správou, přesto se jim již od 14. srpna otevírá možnost žádat o první dotace z EU.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dotace pro podniky na zlepšení životního prostředí již od srpna | foto: eNovation s.r.o.

Obdobně jako ostatní operační programy je OPŽP vnitřně rozdělen do prioritních os a specifických cílů. Jak osy, tak cíle definují oblasti, na něž je možné z programu získat evropský příspěvek. Velice zjednodušeně umožní OPŽP podporu investic do (1) čistoty vody, (2) kvality ovzduší, (3) zpracování odpadu, (4) ochrany přírody a (5) energetických úspor.

„První vlna výzev OPŽP je zajímavá zejména pro podniky, které plánují investice do snižování emisí, odstraňování starých ekologických zátěží, budování či rekonstrukci kompostáren a posilování biodiverzity,“ upozorňuje Petra Crlíková, odbornice na projekty OPŽP z poradenské společnosti eNovation

Konkrétně bude v letošním roce možné podpořit podnikové projekty spadající pod šestici následujících specifických cílů:

Seznam relevantních specifických cílů pro první výzvy:

Teritoriální vymezení podpory projektů je u OPŽP velice široké. Program totiž umožní financovat projekty realizované ve všech tuzemských krajích, tedy včetně Hlavního města Prahy. Administrátory dotačních projektů OPŽP jsou Státní fond životního prostředí (SFŽP) a Agentura pro ochranu přírody a krajiny (AOPK). Podle Petry Crlíkové tak obě organizace působí v podobné roli jako agentura CzechInvest u Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK).

Dotace pro podniky na zlepšení životního prostředí již od srpna

Finanční rozmezí investic, jež OPŽP podpoří, je poměrně široké – začíná na stovkách tisíc a sahá až ke stovkám milionů. Je však vhodné podotknout, že v prvních výzvách budou preferovány především menší projekty. Skutečná míra podpory závisí na specifickém cíli, investičním záměru a typu žadatele. Například u snižování emisí bude možné získat podporu v rozmezí 20 – 85 procent, u kompostáren se výše dotace bude vypočítávat dle velikosti firmy - velké podniky 25 procent způsobilých nákladů, střední podniky 35 procent a malé podniky 45 procent.

„Z ohlasu firem vyplývá, že by největší zájem o dotace měl nastat právě u projektů na snižování emisí a výstavbu či modernizaci kompostáren,“ říká Petra Crlíková s tím, že na první pohled velmi atraktivní oblast investic do odstraňování ekologických zátěží utrpí ustanovením, že příjemce dotace nesmí být zároveň původcem dotyčného zatížení.

Poměrně zásadní vliv na úspěch OPŽP bude mít podle Petry Crlíkové skutečné zapojení tzv. finančních nástrojů. „Stále nebylo jejich využití finalizováno a zůstává otázkou, jestli se firmy s vidinou zvýhodněného úvěru či garance rovnou neobrátí na ověřené bankovní domy. U investic do 5 mil. korun je to vcelku reálný scénář. V nejhorším případě by pak volné peníze v OPŽP zůstaly a musely by se složitě přesunovat v rámci prioritní osy.“

OPŽP v letošním roce podpoří jen relativně úzký záběr investic. Nabídka je však velice zajímavá především pro znečišťovatele životního prostředí. Do tří let totiž tyto subjekty musí investovat do svých provozů, aby splnily emisní limity předepsané vyhláškou č. 415/2012 Sb. Podnikatelé by tedy neměli váhat a využít jediné příležitosti, jak nechat alespoň část nutných investic proplatit Bruselem.

Žádosti o dotace budou přijímány přes informační systém MS1024+ od 14. srpna a lhůta poběží do 13. listopadu. Případným zájemcům tedy na prostudování všech materiálů a přípravu projektu (projektová dokumentace, položkový i kumulativní rozpočet, výpis z katastru nemovitostí aj.) nezbývá příliš času.

Potřebujete-li poradit či zkonzultovat svůj projekt, obraťte se na odborníky. Ušetří vám to spoustu času a budete mít jistotu, že váš projekt překoná veškeré administrativní překážky.

Dotace pro podniky na zlepšení životního prostředí již od srpna

Dotace pro podniky na zlepšení životního prostředí již od srpna

Autorka: Petra Crlíková se dlouhodobě zabývá administrací projektů v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Čtyři roky pracovala ve Státním fondu životního prostředí, kde získala cenné zkušenosti s kompletní administrací projektů ve všech jejich vývojových stupních. Projektům spadajícím pod OPŽP se plně věnuje i ve firmě eNovation, kde zákazníkům ze soukromého i veřejného sektoru pomáhá najít vhodnou dotaci pro jejich investiční záměry.

 

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Při koupi domácí sauny máte před sebou vidinu nerušené pohody a ozdravného pocení. Potit se však často začnete už u...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Výletní plavby lodí vyčarují spousty zážitků v každé fázi života

Výletní plavby lodí vyčarují spousty zážitků v každé fázi života

Myslíte si, že plavby lodí jsou jen pro seniory a mladí by se na nich unudili k smrti? Nebo snad máte pocit, že kromě...

Začít studovat můžete na VŠO i od letního semestru

Začít studovat můžete na VŠO i od letního semestru

Abyste se mohli přihlásit ke studiu vysoké školy, nemusíte čekat na začátek akademického roku. Jako jedna z mála...

Studium MBA vás posune v kariéře i podnikání

Studium MBA vás posune v kariéře i podnikání

Jak si zajistit šance na lepší pozici a vyšší platové ohodnocení v průběhu několika měsíců? Pokud patříte k hráčům na...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz