Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dostali jste výpověď? Zjistěte si, zda nemáte nárok na odstupné

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Dostali jste v práci výpověď a nevíte, jaké vám náleží odstupné? Pražský advokát JUDr. Jiří Matzner, Ph.D., LL.M., zakladatel advokátní kanceláře MATZNER et al radí, v jakých případech vzniká na odstupné nárok a jaká je jeho výše.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dostali jste výpověď? Zjistěte si, zda nemáte nárok na odstupné | foto: Jiří Matzner JUDr., PhD., LL.M

Skončení pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem je velmi nemilou životní událostí. Zaměstnanec se často ocitá ve složité situaci, kdy je bez trvalého příjmu. Zákon však počítá s pomocí těm zaměstnancům, kteří se v podobné situaci ocitli bez vlastního zavinění. Jednou z forem jejich podpory je i zaměstnavatelem vyplacené odstupné jakožto jednorázový finanční příspěvek.

Nárok na odstupné určuje daná výpověď, ale i dohoda

Zákoník práce upravuje odstupné v ustanovení § 67 a násl. zde stanoví, že odstupné přísluší zaměstnanci, kterému je ukončen pracovní poměr výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodu rušení zaměstnavatele nebo jeho části, přemístění zaměstnavatele nebo jeho části či pro nadbytečnost zaměstnavatele.

Odstupné náleží i těm zaměstnancům, jejichž pracovní poměr je ukončen ze zdravotních důvodů, tedy nesmí-li podle lékařského posudku dále vykonávat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí. U zdravotních důvodů však zákon stanoví výjimku, jestliže si zaměstnanec dané zdravotní komplikace či úraz přivodil sám vlastní vinou, porušením právních či ostatních předpisů nebo v důsledku požití návykové látky.

Pokud je ze stejných důvodů rozvázán pracovní poměr vzájemnou dohodou zaměstnavatele se zaměstnancem, v níž jsou výslovně uvedeny tyto důvody, zaměstnanec má rovněž právo na výplatu odstupného. Nároku na odstupné se přitom zaměstnanec nemůže vzdát a zaměstnavatel má povinnost mu jej vyplatit po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu.

Výše odstupného se liší podle doby, po kterou zaměstnanec u zaměstnavatele pracoval

Jestliže zaměstnanec obdržel výpověď z organizačních důvodů, tedy z těch upravených v ust. § 52 písm. a) až c) zákoníku práce, bude se výše odstupného odvíjet podle počtu let, které u stejného zaměstnavatele odpracoval. Jestliže jeho pracovní poměr trval méně než rok, náleží mu odstupné ve výši minimálně jednonásobku jeho průměrného výdělku.

Nejméně dvojnásobku průměrného výdělku na odstupném dosáhne ten zaměstnanec, který pracoval u zaměstnavatele po dobu mezi jedním a dvěma lety a nejméně trojnásobku pak ten, který pro zaměstnavatele vykonával práci déle než dva roky.

Součtu trojnásobku průměrného výdělku a částek uvedených v předchozích třech bodech dosáhne zaměstnanec v případě, že dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4 zákoníku práce, tedy když je vyrovnávací období sjednáno na 52 týdnů po sobě jdoucích.

Odlišná je situace u pracovních poměrů skončených ze zdravotních důvodů. Těmto zaměstnancům bez ohledu na délku trvání pracovního poměru náleží vždy odstupné nejméně ve výši dvanáctinásobku průměrného měsíčního platu. Zákoník práce, jak bylo naznačeno, stanoví pouze minimální výši odstupného a je na vůli zaměstnavatele, jestli zaměstnanci nevyplatí částku vyšší.

Zaměstnanec si ve všech případech musí uvědomit, že po dobu násobku měsíčního průměrného výdělku, za níž mu náleží odstupné, mu nebude vyplacena podpora v nezaměstnanosti. Její případná výplata se posouvá až na termín, který již časově není kryt odstupným.

Advokát vám pomůže získat váš nárok

Situace ohledně vzniku nároku na odstupné, výpočtu jeho výše a následně výplaty může být v některých případech pro samotného zaměstnance nepřehledná. Vyplatí se proto již od počátku konzultovat s odborníky, zda a na co má zaměstnanec vlastně právo a následně věc řešit tak, aby skutečně došlo k uspokojení tohoto nároku v plné výši.

Dostali jste výpověď? Zjistěte si, zda nemáte nárok na odstupné

V pražské advokátní kanceláři MATZNER et al je více než deset let standardem poskytovat klientům tu nejvyšší možnou odbornost při řešení jejich problémů. Profesionální tým advokátů v čele s JUDr. Jiřím Matznerem, Ph.D., LL.M., zaručí kvalitní servis a vyřízení nároků svých klientů.

Zkušenosti má advokátní tým nejen v pracovněprávní oblasti, ale rovněž z oborů práva obchodního, občanského, trestního i autorského a zastupování klientů před soudy a správními orgány na základě práva českého, ale samozřejmě i práva EU. Více informací o advokátní kanceláři a jejích osobnostech naleznete na www.matzner.cz.

Autor:

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Šperkařský dům PANDORA letos na podzim představuje hned dvě nové kolekce šperků s názvy Zrnka života a Královské...

Další z rubriky

Změny v půjčkách na bydlení pro mladé. Co všechno je jinak?

Změny v půjčkách na bydlení pro mladé: Co všechno je jinak?

Mladí lidé mají spousty přání a snů. Mezi ty nejběžnější patří vlastní bydlení. Vždyť kdo by se nechtěl jednou...

MBA má smysl. Čím dál větší

MBA má smysl. Čím dál větší

Řemesla prý budou brzy více ceněná než vysokoškolské vzdělání. A víte proč? Protože vysokoškolský titul má dnes každý...

Jak zvýšit energetickou soběstačnost rodinných domů?

Jak zvýšit energetickou soběstačnost rodinných domů?

Malá solární elektrárna na střeše rodinných domů je jedním z nejsilnějších trendů poslední doby. Díky změně podmínek...

Najdete na iDNES.cz