Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dorotheum představí Reynkovy grafiky, jež se po letech vrací do Česka

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Aukční dům Dorotheum otevře podzimní sezónu ve velkém stylu. Pouhý rok po úspěšném projektu Bohuslav Reynek 99+1 zahájí další výstavu věnovanou této významné osobnosti českého moderního umění. Od 3. do 22. září se mohou návštěvníci Galerie Dorotheum na Ovocném trhu v Praze seznámit s výjimečnou kolekcí grafik se symbolickým názvem Bohuslav Reynek: Návrat / Retour.

Bohuslav Reynek: Návrat / Retour, Pieta s růžemi, suchá jehla s monotypem | foto: Archiv aukčního domu Dorotheum

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Všechna díla pocházejí ze soukromé sbírky Anne Marie Beslier, dlouholeté přítelkyně autorovy rodiny. Pro obdivovatele Reynkovy tvorby se výstava stane neopakovatelnou příležitostí – půjde o první a zároveň poslední možnost spatřit kolekci v takto ucelené podobě, než díla najdou nové majitele ve speciální večerní aukci Dorothea pořádané 22. září v hotelu Radisson Blu.

Dr. Mária Gálová, MBA,  ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

„Když se nám v roce 2017 dostala do rukou tak fascinují kolekce Reynkových grafik, jako tomu bylo v případě projektu Bohuslav Reynek 99+1, mohli jsme mluvit o malém zázraku. O sbírce se do té doby nevědělo a některá díla byla novým objevem dokonce i pro znalce Reynkovy tvorby. Hojně navštěvovaná výstava vyvrcholila aukcí, ve které padl nový rekord za autorovu grafiku Arbor ve výši téměř 500 tisíc korun. Domnívali jsme se, že se taková příležitost už nemůže opakovat,“ uvádí dr. Mária Gálová, ředitelka aukčního domu Dorotheum.

Jak to ale vypadá, další malý zázrak je na světě. „Jsme potěšeni a velmi pyšni na to, že se nám povedlo získat další zásadní kolekci prací tohoto významného autora s nezaměnitelným rukopisem. Po měsících příprav, v rámci kterých jsme vydali speciální katalog přibližující jednotlivá díla a příběh sbírky, zahajujeme vernisáž výstavy, která je hlavně příběhem o velkém přátelství a lásce k umění,“ uvádí dr. Mária Gálová, ředitelka aukčního domu Dorotheum.

Fotogalerie

Tvorba Bohuslava Reynka v sobě nese obdivuhodný odkaz. Autorovy stěžejní grafiky vznikaly za velmi nepříznivých životních okolností – a přesto jsou odrazem světa plného krásy a vnitřního klidu. Smysl života, stejně jako inspiraci pro svou tvorbu, nacházel umělec v přírodě, milovaných zvířatech a v běžných denních činnostech na rodném statku v Petrkově, uprostřed nádherné přírody na Vysočině. Reynek pohlížel na svět s pokorou a v hluboké víře k Bohu. Proto ve svém díle často zpracovával také biblické motivy.

I když byl Reynek výtvarníkem samoukem, jeho práce fascinují už několik generací milovníků umění. V 60. letech se pro ně nadchla i zanícená obdivovatelka umění a literatury Anne Marie Beslier, která vedla malé knihkupectví s galerií poblíž Paříže. „Paní Beslier se s Bohuslavem Reynkem seznámila zprostředkovaně, díky náhodnému setkání s francouzsky mluvící dámou ve Staré synagóze v Praze. Od té doby udržovala s umělcovou rodinou blízký kontakt a opakovaně za nimi jezdila na Petrkov. Dle vyprávění jejího syna sem pokaždé přivezla vše, co Reynkovi ve své chudobě postrádali, a na oplátku dostala jako dar některý z tisků, které představíme na výstavě,“ doplňuje Mária Gálová. Zároveň dodává: „Proto jsme zvolili název Návrat / Retour. Jde o symboliku návratu děl do rodné země umělce.“

Sbírka Anne Marie Beslier, která je k vidění v Galerii Dorotheum od 3. do 22. září, obsahuje přes 40 prací Bohuslava Reynka. „Na tomto souboru je cenný nejen rozsah a výběr děl, ale také její původ. Příběh přátelství a silného pouta, které přetrvávalo i po smrti autora. Anne Marie do konce svého života udržovala intenzivní vztah s autorovými syny Jiřím a Danielem,“ upřesňuje Mária Gálová.

Součástí výstavy Bohuslav Reynek: Návrat / Retour je také kompletní soubor Don Quijote o čtrnácti tiscích, které byly vytvořeny v roce 1981 v profesionální tiskárně, jež získala původní štočky od rodiny Reynků. Konkrétně jde o V. z celkového počtu X autorských výtisků. Je velmi vzácné ho vidět takto pohromadě. Ucelené soubory se většinou vyskytují jen ve sbírkách státních institucí.

Projekt Bohuslav Reynek: Návrat / Retour vyvrcholí v sobotu 22. září. Po skončení výstavy Dorotheum nabídne všechna díla ve speciální večerní dražbě pořádané v hotelu Radisson Blu v Praze.

Více na www.dorotheum.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Fresh Corner expanduje na stanicích MOL i do měst

Fresh Corner expanduje na stanicích MOL i do měst

Fresh Corner nabízející řidičům příjemný prostor s kvalitní kávou a širokou nabídkou čerstvého občerstvení bylo dosud...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Další z rubriky

Značka Strongbow osvěží město Brno

Značka Strongbow osvěží město Brno

V rámci kampaně značky Strongbow „Osvěž město jablky“ bylo možné hlasovat pro město, ve kterém bude uspořádána cider...

Fresh Corner expanduje na stanicích MOL i do měst

Fresh Corner expanduje na stanicích MOL i do měst

Fresh Corner nabízející řidičům příjemný prostor s kvalitní kávou a širokou nabídkou čerstvého občerstvení bylo dosud...

Přezouvání na zimní pneumatiky. Řešíte, co s těmi ojetými?

Přezouvání na zimní pneumatiky – řešíte, co s těmi ojetými?

Blíží se čas, kdy je třeba opět přezout pneu. Také hledíte při přezouvání na zimní pneumatiky především na cenu? Pokud...

Najdete na iDNES.cz