Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domovní čistírna odpadních vod, jak vybrat?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vybrat vhodnou čistírnu odpadních vod, septik a zemní filtr nebo jímku (žumpu)? Čistírna odpadních vod se stavebním povolením nebo ohláškou? Podle čeho volit to správné řešení?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Domovní čistírna odpadních vod, jak vybrat? | foto: AQUACON - Ing. Martin Kubišta

Každý, kdo vypouští odpadní vody z domácnosti nebo komerčního objektu, má povinnost dle zákona tyto vody čistit, nebo se postarat o to, aby byly odpadní vody svedeny do veřejné kanalizace zakončené čistírnou odpadních vod. U stávajících staveb, které nejsou připojené na veřejnou kanalizaci, je často nevyhovující stav v podobě septiku nebo bezodtoké žumpy se skrytým trativodem. 

Do doby, dokud nedojde k ohlášení na Českou inspekci životního prostředí, například aktivním sousedem, případně oprávněně stěžovatelem, který má kontaminovanou studnu, jsou stávající nevyhovující stavby zatím nepostižitelné. V případě zjištění závady inspektorem ČIŽP však hrozí opakovaná pokuta až do výše 50 000 Kč. U novostaveb je již v rámci kolaudace objektu povinnost, doložit vhodný způsob čištění či akumulace odpadních vod (pro následný odvoz na městskou čistírnu odpadních vod).

Domovní čistírna odpadních vod, jak vybrat?

Nová čistírna odpadních vod: poklady pro stavbu

V rámci stavby nové čistírny odpadních vod je vždy důležité mít informace o množství odpadních vod, způsobu využívání a kam se bude vypouštět vyčištěná voda. Důležitá informace pro realizátora stavby ČOV je množství odpadních vod za den. Tato informace se většinou přepočítává z počtu EO (ekvivalentní obyvatel), a to podle počtu členů v domácnosti. Jeden člen = 1 EO. Vypouštět vody se dají buď do povrchové vody, nebo do podzemí vsakem. Varianta vypouštění do povrchových vod je vždy jednodušší i na výběr ČOV, i na dokumentaci ke schválení. V případě vsaku (ale i dnes již moc nepreferované tzv. "zálivky“), je zapotřebí dle Nařízení vlády č. 416/2010 Sb. hlídat i fosfor, který však v běžné aerační ČOV není možné odstranit a výrobci musí zařadit dávkování koagulantu. 

Aerační domovní čistírna odpadních vod také není vhodná pro rekreační objekty s nepravidelným užíváním. V dnešní době je již skoro stejná náročnost schvalovacího procesu čistírny odpadních vod tzv. ohláškou a stavebním povolením. Hlavní rozdíl je ten, že v případě stavebního povolení úřad nařídí četnost odběru vzorků vyčištěné vody za rok (obvykle 1x až 4x) a nakládání s vodami je na dobu určitou. V případě ohlášky není povinnost odebírat vzorky, pouze jednou za dva roky pozvat odborně způsobilou osobu (OZO) pro provádění revizí ČOV do 50EO. Nakládání s vodami se u ohlášky vydává na dobu neurčitou. 

Proč zakoupit domovní čistírnu odpadních vod u odborné firmy a ne u výrobce

Domovní čistírna odpadních vod, jak vybrat?

Domovní čistírna odpadních vod, jak vybrat?

V současné době je na českém trhu minimálně 30 výrobců čistíren odpadních vod do 50 EO. Důležitý výběr je vždy s ohledem na nezbytnou certifikaci DČOV dle norem pro úřady, a také použité plastové materiály. Mnoho výrobců se snaží snížit cenu DČOV na úkor tloušťky plastů, to se může později vymstít uživateli při zasypání zeminou a betonáži. Zničená čistírna odpadních vod se pak velmi prodraží zejména při přestavbě.

Odborná firma, na rozdíl od výrobce, Vám dokáže zajistit kompletní inženýring stavby a dodání vhodné čistírny za stejnou cenu jako od výrobce. Pojmem inženýring je myšlena kompletní vybavenost pro stavební povolení či ohlášku skrze plnou moc. Samozřejmostí je i vybavení hydrogeologickým posudkem a projektovou dokumentací. Důležité je také zvolit vhodnou DČOV a stavební připravenost s ohledem na spodní vodu.

Firma AQUACON je dodavatelem čistíren odpadních vod, zajišťujeme realizaci na klíč, od projektu a schválení stavby úřady až po dodání a odbornou montáž. Důležité je také kvalitní zaškolení uživatele o způsobu obsluhy tak, aby čistírna odpadních vod sloužila ke svým účelům. Volitelně svým zákazníkům nabízíme technický a technologický servis, včetně měření kyslíkové kapacity DČOV. Nezastupitelnou roli však vždy plní samotný uživatel.

Ing. Martin Kubištawww.AQUACON.cz

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Operativní leasing BARTH Operák je jednoduchá cesta k novému vozu

Operativní leasing BARTH Operák je jednoduchá cesta k novému vozu

BARTH Operák je operativní leasing, který nabízí více než 100 modelů vozů značek Volkswagen, ŠKODA, Audi, SEAT, Kia a...

Znáte nerezová šroubení Push-In a Push-On od Schwer Fittings?

Znáte nerezová šroubení Push-In a Push-On od Schwer Fittings?

Představujeme vám kvalitní nerezová šroubení Push-In a Push-On od společnosti Schwer Fittings.

Řiďte svůj podnik chytře s Business Intelligence

Řiďte svůj podnik chytře s Business Intelligence

Začalo to nápadem, který se realizoval v pronajaté místnosti o velikosti 20 metrů čtverečních. Brzy bylo nutné najít...

Najdete na iDNES.cz