Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domovní čistírna odpadních vod, jak vybrat?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vybrat vhodnou čistírnu odpadních vod, septik a zemní filtr nebo jímku (žumpu)? Čistírna odpadních vod se stavebním povolením nebo ohláškou? Podle čeho volit to správné řešení?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Domovní čistírna odpadních vod, jak vybrat? | foto: AQUACON - Ing. Martin Kubišta

Každý, kdo vypouští odpadní vody z domácnosti nebo komerčního objektu, má povinnost dle zákona tyto vody čistit, nebo se postarat o to, aby byly odpadní vody svedeny do veřejné kanalizace zakončené čistírnou odpadních vod. U stávajících staveb, které nejsou připojené na veřejnou kanalizaci, je často nevyhovující stav v podobě septiku nebo bezodtoké žumpy se skrytým trativodem. 

Do doby, dokud nedojde k ohlášení na Českou inspekci životního prostředí, například aktivním sousedem, případně oprávněně stěžovatelem, který má kontaminovanou studnu, jsou stávající nevyhovující stavby zatím nepostižitelné. V případě zjištění závady inspektorem ČIŽP však hrozí opakovaná pokuta až do výše 50 000 Kč. U novostaveb je již v rámci kolaudace objektu povinnost, doložit vhodný způsob čištění či akumulace odpadních vod (pro následný odvoz na městskou čistírnu odpadních vod).

Domovní čistírna odpadních vod, jak vybrat?

Nová čistírna odpadních vod: poklady pro stavbu

V rámci stavby nové čistírny odpadních vod je vždy důležité mít informace o množství odpadních vod, způsobu využívání a kam se bude vypouštět vyčištěná voda. Důležitá informace pro realizátora stavby ČOV je množství odpadních vod za den. Tato informace se většinou přepočítává z počtu EO (ekvivalentní obyvatel), a to podle počtu členů v domácnosti. Jeden člen = 1 EO. Vypouštět vody se dají buď do povrchové vody, nebo do podzemí vsakem. Varianta vypouštění do povrchových vod je vždy jednodušší i na výběr ČOV, i na dokumentaci ke schválení. V případě vsaku (ale i dnes již moc nepreferované tzv. "zálivky“), je zapotřebí dle Nařízení vlády č. 416/2010 Sb. hlídat i fosfor, který však v běžné aerační ČOV není možné odstranit a výrobci musí zařadit dávkování koagulantu. 

Aerační domovní čistírna odpadních vod také není vhodná pro rekreační objekty s nepravidelným užíváním. V dnešní době je již skoro stejná náročnost schvalovacího procesu čistírny odpadních vod tzv. ohláškou a stavebním povolením. Hlavní rozdíl je ten, že v případě stavebního povolení úřad nařídí četnost odběru vzorků vyčištěné vody za rok (obvykle 1x až 4x) a nakládání s vodami je na dobu určitou. V případě ohlášky není povinnost odebírat vzorky, pouze jednou za dva roky pozvat odborně způsobilou osobu (OZO) pro provádění revizí ČOV do 50EO. Nakládání s vodami se u ohlášky vydává na dobu neurčitou. 

Proč zakoupit domovní čistírnu odpadních vod u odborné firmy a ne u výrobce

Domovní čistírna odpadních vod, jak vybrat?

Domovní čistírna odpadních vod, jak vybrat?

V současné době je na českém trhu minimálně 30 výrobců čistíren odpadních vod do 50 EO. Důležitý výběr je vždy s ohledem na nezbytnou certifikaci DČOV dle norem pro úřady, a také použité plastové materiály. Mnoho výrobců se snaží snížit cenu DČOV na úkor tloušťky plastů, to se může později vymstít uživateli při zasypání zeminou a betonáži. Zničená čistírna odpadních vod se pak velmi prodraží zejména při přestavbě.

Odborná firma, na rozdíl od výrobce, Vám dokáže zajistit kompletní inženýring stavby a dodání vhodné čistírny za stejnou cenu jako od výrobce. Pojmem inženýring je myšlena kompletní vybavenost pro stavební povolení či ohlášku skrze plnou moc. Samozřejmostí je i vybavení hydrogeologickým posudkem a projektovou dokumentací. Důležité je také zvolit vhodnou DČOV a stavební připravenost s ohledem na spodní vodu.

Firma AQUACON je dodavatelem čistíren odpadních vod, zajišťujeme realizaci na klíč, od projektu a schválení stavby úřady až po dodání a odbornou montáž. Důležité je také kvalitní zaškolení uživatele o způsobu obsluhy tak, aby čistírna odpadních vod sloužila ke svým účelům. Volitelně svým zákazníkům nabízíme technický a technologický servis, včetně měření kyslíkové kapacity DČOV. Nezastupitelnou roli však vždy plní samotný uživatel.

Ing. Martin Kubištawww.AQUACON.cz

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

50% úspora energií při ohřevu vody? Jde to! Nový inteligentní elektrický ohřívač vody Lydos Hybrid firmy Ariston to...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Další z rubriky

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

TOP HOTEL Praha nabízí vše pod jednou střechou

TOP HOTEL Praha **** nabízí vše pod jednou střechou

TOP HOTEL Praha je čtyřhvězdičkový hotel, který se nachází na Praze 4, pouhých osm kilometrů jižně od centra města,...

Najdete na iDNES.cz