Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doma v bezpečí aneb jak vybrat kamerový systém

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Jak vybrat kamerový systém a jeho komponenty tak, aby vám zabezpečení vašeho objektu co nejlépe sloužilo?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Doma v bezpečí, aneb jak vybrat kamerový systém | foto: 4ISP s.r.o.

Co potřebuji vědět před výběrem?

Ujasněte si, co od kamerového systému očekáváte. V případě rodinného domku se nejspíše jedná o ochranu před nežádoucí návštěvou zvenčí, u komerčních objektů jde často i o kontrolu vnitřní části objektu.

Ideální je začít nákresem jednoduchého půdorysu pozemku s objektem či interiéru a vyznačit místa, která budete potřebovat mít pod dohledem. Pokud to bude možné, udělejte si z tohoto nákresu několik kopií. Pokud nemáte k dispozici stavební plány pozemku, může být dobrým základem pro náčrtek satelitní nebo letecká fotografie z internetu.

Obrázek 1 zachycuje rodinný dům s pozemkem. Obrázek 2 kanceláře umístěné v administrativní budově.

Obrázek 1 zachycuje rodinný dům s pozemkem.
Obrázek 2 kanceláře umístěné v administrativní budově.

Analogový nebo IP kamerový systém?

Při výběru mezi analogovým nebo IP systémem vám pomůže několik hledisek:

 • Oba systémy umožňují spojení přes televizi, počítač či telefon
 • IP kamery mají výrazně kvalitnější obraz
 • Úhly záběru mohou být u obou typů stejné
 • IP systém může stejný prostor ochránit při menším počtu kamer
 • Analogový systém má jednodušší nastavení systému
 • Analogový systém je stále ještě levnější
 • Záznamy z analogových kamer potřebují méně místa na pevném disku rekordéru
 • Volíte-li profesionální instalaci, bude pro vás pravděpodobně výhodnější vybrat si IP kamerový systém pro větší uživatelské pohodlí a kvalitu obrazu

Pohled z hlediska uživatele

Jak budete tento systém využívat?

Dnes už i analogový systém umožňuje využívání moderních přístupů kamer. Rozdělení na IP a analogové systémy označuje pouze typ spojení mezi kamerami a rekordérem. Analogové systémy bývají za nižší cenu a je u nich jednodušší výměna kamery při poruše, protože veškerá nastavení se provádějí pouze na straně rekordéru.

IP systémy nabízí vyšší rozlišení kvality obrazu až do plného HDTV. V některých případech tak můžete použít jednu kameru v místě, kde by analogový systém vyžadoval dvě. UIP HDTV systému je také možné rozeznat případného narušitele střeženého prostoru na znatelně vyšší vzdálenost, ale mají vyšší náročnost na množství uložených dat.

Pohled z hlediska instalace

Kabeláž – Analogové systémy využívají hvězdicové instalace kabeláže, od každé kamery vede k rekordéru vždy jeden kabel a je k ní také nutné zajistit napájení 12V / přívod elektřiny, které je možné vést společně s videosignálem pomocí speciálních kabelů a redukcí.

Nastavení analogového kamerového systému spočívá v nastavení samotného rekordéru, většina systémů dokonce funguje okamžitě po zapojení do zásuvky.

IP systémy využívají spojení pomocí počítačové sítě mezi jednotlivými kamerami a rekordérem. Kromě instalace nové kabeláže existují i sofistikovanější řešení, jako jsou virtuální sítě či prioritizace paketů.

Konfigurace IP kamerového systému vyžaduje nastavení rekordéru i každé kamery samostatně. Pokud nemáte alespoň základní znalosti v oblasti počítačových sítí, zvolte pomoc technické podpory či instalatérské firmy.

1.Chci IP systém

Kompatibilita

IP kamerové systémy využívají spojení pomocí počítačové sítě mezi kamerou a rekordérem na základě komunikačních protokolů. Těch na trhu existuje několik verzí, je třeba, aby kamera i rekordér využívaly protokol stejný. Ne každá kamera ale spolupracuje s každým rekordérem. Tomuto problému předejdete s některou z předvolených instalačních sad.

Kamery

Při výběru umístění IP kamer dbejte vždy na co nejlepší pokrytí střeženého prostoru a berte v úvahu, že případný narušitel má o kamerových systémech zpravidla jasnou představu.

Jak dobře půjde na záznamu pachatele identifikovat, určuje několik základních parametrů kamery. Dva nejdůležitější jsou rozlišení a úhel záběru.

Typy rozlišení:

 • Levnější 720P, nabízející 1280x720 obrazových bodů
 • Dražší FullHD 1080P, tedy 1920x1080 obrazových bodů, při stejném úhlu záběru zachytí výrazně vyšší úroveň detailů

Úhel záběru kamery / ohnisková vzdálenost:

 • Fixní - pevně daný úhel záběru
  Široký záběr 80° s ohniskovou vzdáleností 2,8mm – vhodné pro krátkou vzdálenost a dlouhý/široký úsek
  Úzký úhel záběru 45° s ohniskovou vzdáleností 6mm – vhodné pro dlouhé vzdálenosti s důležitostí detailů
 • Varifokální - úhel záběru mechanicky nastavíte v předem daném rozsahu
  Optimálním, ale dražším řešením je použití kamer s varifokálním objektivem, kde není úhel záběru pevně definován. Sami si ho nastavíte pomocí mechanických ovladačů. Jsou sice dražší, ale komfortnější na instalaci.

Produkty naleznete například na www.relicam.cz

2.Chci analogový systém

Doma v bezpečí, aneb jak vybrat kamerový systém

Doma v bezpečí, aneb jak vybrat kamerový systém

Základní otázkou je, jestli volit typ venkovní či vnitřní kamery. Jejich jediným rozdílem je provedení krytu. Venkovní jsou plně odolné vlivům počasí. Vnitřní lze instalovat i do vnějšího prostředí, které je chráněno před deštěm.

Doma v bezpečí, aneb jak vybrat kamerový systém

Doma v bezpečí, aneb jak vybrat kamerový systém

Zvažte také úhel záběru. Pro identifikaci je potřeba, aby měl obličej v záběru rozlišení přibližně 20x30 obrazových bodů. Při záznamu analogové kamery s minimálním rozlišením 700TV řádků v rozlišení, označovaném jako D1 720x576 bodů existuje pomůcka. Ohnisková vzdálenost kamery v milimetrech = rozlišovací schopnosti kamery v metrech. Zvolíme-li kvalitnější kameru a rekordér se záznamem v rozlišení 960H, tedy 960x576 obrazových bodů, můžeme uvedenou vzdálenost prodloužit ještě o cca 20 %. Tyto údaje naleznete v sekci „Jak na to“ či „Jak vybrat systém“ na cctv.inshop.cz.

Při výběru analogové kamery dbejte i na typ senzoru. Levnější kamery typu CMOS naleznete v nabídce s rozlišením 700 a 1200 TV řádků v sériích kamer Relicam Economy a Relicam Standard. Nejlepší obraz v oblasti zabezpečovacích analogových systémů nabízí řada Relicam Professional.

V úvahu berte i noční přisvícení kamery. Uvádí se vzdálenost v metrech, na kterou bude noční přisvícení pracovat. Smog ale tento dosah může o 30-50 % zkrátit.

Návrh umístění kamer

Kamery se zakreslují formou trojúhelníku označujícího úhel jejich záběru. Běžná kamera má úhel záběru v rozsahu cca 20-90°.

Návrh umístění kamer k obrázku 1, který zachycuje rodinný dům s pozemkem
Návrh umístění kamer k obrázku 2, který zachycuje kanceláře umístěné v...

Pro umístění kamer volte taková místa, kde je lze snadno namontovat. Kamery se instalují do takové výšky, aby je nebylo možno odmontovat či poškodit bez použití pomůcek.

Instalace a konfigurace

Instalace svépomocí

Obdržíte kompletní kamerový systém ve výchozím nastavení a kompletní instalaci a konfiguraci si provádíte sami. U IP systémů jsou třeba základní znalosti o problematice počítačových sítí.

Profesionální instalace

První možností je návštěva technika ještě před instalací či nákupem u vás. Pokud přesně víte, který systém chcete nainstalovat, k prohlídce před objednávkou nedochází.

4ISP s.r.o.

Odborný prodej a poradenství

www.4ISP.cz

tel.: 774 833 233 – technická podpora

tel.: 774 833 201 – prodej a objednávky

On-line objednávky www.cctv.inshop.cz

Vzdálená konfigurace systému

Ideální pro ty, kteří mají možnost si sami zajistit mechanickou instalaci, ale samotná konfigurace je nad jejich síly.

Další informace naleznete také na webu www.domavbezpeci.cz, výběr spolehlivých a v Čechách vyvíjených kamer naleznete na www.relicam.cz, k on-line nákupu doporučujeme web cctv.inshop.cz.

 

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Stínicí technika – myslete na ni už při plánování hrubé stavby

Stínicí technika – myslete na ni už při plánování hrubé stavby.

Žaluzie, rolety a další stínicí prvky vám zajistí příjemnou teplotu v interiéru a podle zvoleného typu i další...

Střední škola mediální grafiky: Biflování nahrazuje odborná praxe

Střední škola mediální grafiky: Biflování nahrazuje odborná praxe

Co spojuje fotografa Jana Saudka, herečku Jitku Molavcovou a majitele inzertních novin Annonce Josefa Kudláčka?...

Landal Marina Lipno nabízí úžasné slevy na silvestrovské pobyty

Landal Marina Lipno nabízí úžasné slevy na silvestrovské pobyty

Užijte si závěr roku 2017 a přivítejte rok 2018 tak, jako ještě nikdy! Odjeďte ze šedivého města k lipenské přehradě a...

Najdete na iDNES.cz