Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dolní Vítkovice jsou fascinující. Nabízejí ještě více služeb a zážitků

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Areál industriálních skvostů v ostravských Dolních Vítkovicích získal pro letošní sezónu další návštěvnická plus. Po obnově hlavních objektů – od Vysoké pece až po Důl Hlubina – dostal také další atraktivní prvky doprovodné infrastruktury a návštěvnické centrum.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dolní Vítkovice jsou fascinující. Nabízejí ještě více služeb a zážitků, Projděte se po unikátní lávce z ohřívače větru. | foto: Dolní oblasti VÍTKOVICE (DOV)

Přijít do důstojného místa, kde lze pořídit na jednom místě vstupenky i suvenýry a získat základní informace. Potom se vydat po celém areálu Dolních Vítkovic napříč tam i zpět po chodnících a lávce tak, aby člověk viděl co nejvíce. Přesně takové byly cíle projektu, na kterém začalo sdružení Dolní oblast VÍTKOVICE pracovat loni na podzim. Teď je téměř vše hotovo. Letošní hlavní turistická sezóna nabízí kromě nově otevřené nástavby Vysoké pece číslo 1 a rekonstruovaného vzdělávacího a kreativního centra na Dole Hlubina také novinky v podobě servisu pro návštěvníky.

Projděte se po unikátní lávce z ohřívače větru

Dolní Vítkovice jsou fascinující. Nabízejí ještě více služeb a zážitků,...

Dolní Vítkovice jsou fascinující. Nabízejí ještě více služeb a zážitků,...

Nejzajímavější novinkou, která rozhodně stojí za pozornost, je lávka z někdejšího ohřívače větru. „To není fikce, ani jsme se nezbláznili. Ohřívačem se připravoval a vháněl vzduch do vysoké pece. Tohle zařízení se správně jmenuje cowper, ale to laikům nic moc neřekne. Takže raději ohřívač větru. Přehřátý vzduch z něj se pak vháněl do tavícího prostoru vysoké pece. Ohřívač jsme využili, rozdělili na několik částí a z nich sestavili novou přechodovou lávku, vlastně takový spojovací most přes koksárenské baterie k Dolu Hlubina,“ vysvětluje ředitel sdružení Dolní oblast VÍTKOVICE Petr Koudela.

Vše je samozřejmě upravené do podoby lávky s pohodlným chodníkem a pamatováno je i na to, aby byla nová spojnice bezbariérová. Přes tuto lávku vede i nová prohlídková trasa „Uhelný okruh“, jejímž výchozím místem je nové návštěvnické centrum.

Záměrem architektů bylo, aby se historicky oddělené části území celé národní kulturní památky někdejších Vítkovických železáren nově zpřístupnily spojnicí. Ta umožní průchod oběma částmi památkového areálu v obou směrech. Národní kulturní památkou je území Dolu Hlubina, území koksovny a vysokých pecí.

Dolní Vítkovice jsou fascinující. Nabízejí ještě více služeb a zážitků,

Dolní Vítkovice jsou fascinující. Nabízejí ještě více služeb a zážitků,

Nové zázemí pro návštěvníky i průvodce

Doprovodná infrastruktura k národní kulturní památce Dolní oblast Vítkovice a Důl Hlubina tedy není tvořena jen lávkou z cowperu. Celkem jde o čtyři samostatné stavební celky, které zvyšují úroveň služeb a komfortu návštěvníků. Návštěvnické centrum vzniklo jako ojedinělý bílý celek v jinak tmavší industriální scenérii. Je pojato v duchu monochromatického uměleckého přístupu, a tedy sestaveno z bílých smaltovaných plátů, kterým vévodí pouze minimalistické zelené zvýraznění písmene „i“.

„Zřízení návštěvnického centra nám umožní zajištění kvalitního sociálního a informačního zázemí společného opět pro celou oblast národní kulturní památky Dolních Vítkovic,“ zdůrazňuje Petr Koudela. Projekt návštěvnického centra dostal znovu rukopis architekta Josefa Pleskota a jeho kolegů z AP Ateliéru. Ten pamatoval i na to, aby v rámci centra zůstal zachován původní velín Vysoké pece, který je součástí návštěvnického Vysokopecního okruhu. Samozřejmě nechybí ani místa pro průvodcovský servis, který je pro návštěvníky Dolních Vítkovic stejně důležitý jako to, aby si měli kde zakoupit občerstvení nebo suvenýry.

Dolní Vítkovice jsou fascinující. Nabízejí ještě více služeb a zážitků,

Dolní Vítkovice jsou fascinující. Nabízejí ještě více služeb a zážitků,

Prohlídkovou trasu obohatí ještě vodárenská věž

Součástí celkového záměru doplnění doprovodné infrastruktury v Dolních Vítkovicích je ještě revitalizace staré vodárenské věže neboli vodojemu. Věž o obsahu 1 200 m3 začala fungovat v šedesátých letech minulého století a její zařazení do prohlídkové trasy časem obohatí návštěvníky vítkovického industriálního prostoru o významnou technickou dominantu.

„Všechny kroky, které děláme, včetně třeba oplocení Vysoké pece jedničky, slouží pro bezpečný a současně pohodlný pohyb našich návštěvníků. Letos už jich přišlo přes 200 tisíc, takže máme dobrý důvod se snažit,“ usmívá se Petr Koudela.

S financováním pomohla Evropská unie

Dolní oblasti VÍTKOVICE (DOV)

Dolní oblasti VÍTKOVICE (DOV)

Celkové náklady projektu Doprovodná infrastruktura k projektům IOP v NKP Dolní oblast Vítkovice a Důl Hlubina, reg. č. CZ. 1.10/2.2.00/20.01527“ tvoří zhruba 56 miliónů korun (včetně DPH). Z toho 85 % nákladů je hrazeno z Evropského fondu pro regionální rozvoj, a to prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS 2 Moravskoslezsko. Zbývajících 15 % a případné další výdaje hradí zájmové sdružení právnických osob Dolní oblast VÍTKOVICE.

ROP Moravskoslezsko

ROP Moravskoslezsko

Užitečné informace pro turisty:

• Nové návštěvnické centrum je umístěno přímo pod Vysokou pecí č. 1, vstupné na jednotlivé okruhy národní kulturní památky Dolní Vítkovice se tak prodává na jednom místě.

• K návštěvnickému infocentru se lidé dostanou po Ruské ulici, pohodlně průjezdná je i Vítkovická ulice. V obou případech najdete u příjezdových komunikací dostatek parkovacích míst. Průchod kolem Dolu Hlubina je určen pro pěší.

• Návštěvníci Dolních Vítkovic si mohou projít tři základní okruhy:

1. Vysoká pec a její nová nástavba

2. Vysoká pec bez nástavby

3. Uhelný okruh přes areál Hlubiny (součástí je i nově otevřená těžní věž na Hlubině a nová lávka)

• Průvodcovský servis má své zázemí ve 2. patře nového návštěvnického centra. Turisty denně provází desítka průvodců.

Dolní Vítkovice jsou fascinující. Nabízejí ještě více služeb a zážitků,
Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Slezská univerzita v Opavě nabízí výjimečnou kombinaci oborů pod jednou střechou

Roboti z Ústavu informatiky

Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě je moderní a dynamická vzdělávací instituce. Nabízí...

Ostravský Avion zahajuje vánoční sezónu ve stylu filmu Anděl Páně

Ostravský Avion zahajuje vánoční sezónu ve stylu filmu Anděl Páně.

Nákupní centrum Avion Shopping Park Ostrava představil letošní koncept vánoční výzdoby a doprovodného programu, který...

Dopravní podnik chce, aby se cestující cítili bezpečně

Dopravní podnik chce, aby se cestující cítili bezpečně.

„Už to nevidíme černě,“ tak se jmenuje kampaň, ve které se Dopravní podnik Ostrava (DPO) zaměřil na problematiku...

Najdete na iDNES.cz