Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dohledový systém pomůže předejít komplikacím s provozem sítě

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Informační technologie jsou v současnosti nejrychleji rostoucí technologickou oblastí, což s sebou přináší zvyšující se nároky na výkon sítí a provoz samostatných služeb.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dohledový systém | foto: Casablanca INT

Počítačové sítě se staly již dávno nepostradatelnou součástí každé firmy a společnosti. Již nejsou dominantou pouze technologických firem. Logicky tak stoupá poptávka po kvalitních dohledových systémech, které analyzují provoz sítě a stav jednotlivých aktivních prvků. Za pomoci monitoringu lze objevit nestandardní chování a tím předejít možným komplikacím s provozem ještě dříve, než vzniknou. Průběžnou analýzou lze pak zajistit predikci chování sítě, identifikovat slabá místa a zavčas zajistit nápravná opatření s minimálním dopadem na provozované služby. 

Účelem dohledového systému není pouze monitoring aktivních síťových prvků, jakými jsou např. switche, routery a firewally, ale monitorují se také využívané služby, protokoly a provozní parametry serverů a pracovních stanic.  

Aktuálním trendem je proaktivní monitorování fungující na principu klient – server, kdy je na monitorovaném zařízení nainstalován tzv. agent, který odesílá potřebná data dohledovému serveru. Mezi základní vlastnosti dohledového systému patří zajištění informací o síti, možnost automatizované inventarizace sítě, monitoring provozu sítě, monitoring běžících aplikací, analýza logů, predikce anomálií a odesílání notifikací a alertů. Získaná data jsou přehledně prezentována v grafickém uživatelském prostředí formou grafů jednotlivých sledovaných metrik. Dohledový systém nadto disponuje rozšiřující funkcí BI , s jejíž pomocí lze zobrazit vazby mezi monitorovanými prvky.

Mezi základní nástroje monitorování patří nástroj ping, díky kterému lze ověřit síťovou dostupnost hosta v TCP/IP síti. Ping funguje na principu zasílání ICMP   zpráv. Dále je to SNMP  protokol fungující na principu klient – server (agent – manager), za pomoci kterého je možné získávat informace z aplikačních vrstev. 

Společnost Casablanca INT vyvinula dohledový systém na základě bohatých zkušenosti s provozem sítí různých velikostí. Je navržen tak, aby uspokojil i nejnáročnější uživatele. Nejčastějším nasazením tohoto systému je monitoring námi poskytovaných serverů, kde je možné monitorovat  jak vytížení hardwarových prostředků, tak jednotlivých běžících služeb. 

Dohledový systém je schopen na základě analýzy provozu za předchozí období upozornit na nestandardní chování systému. Pro systém byly vyvinuty různé pluginy umožňující hloubkovou analýzu dle využití konkrétního serveru. Dohled je souborem jednotlivých nodů monitorovacích jader, které lze provozovat samostatně. Výsledné analýzy jsou dostupné prostřednictvím centrálního dohledového systému. Tato architektura umožňuje efektivní rozložení zátěže.

Správně nakonfigurovaný a optimalizovaný monitorovací systém se stane pravou rukou zkušeného administrátora, jehož nasazením předejde nechtěným situacím a šetří tím čas i finanční náklady.

Autor: Ing. Michal Mráz, CIO společnosti Casablanca INT

Autor:

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí.

Co není výnosné dnes, může být výnosné zítra. Tuto strategii bezezbytku využívají některé fondy.

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Další z rubriky

Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí

Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí.

Léto je v plném proudu a víc než kdykoliv jindy teď máme mobilní telefon neustále po ruce. Umíte si ještě představit,...

Rozjeďte to s digitálními technologiemi na plný plyn

Rozjeďte to s digitálními technologiemi na plný plyn.

Příjemné prostředí je v moderních automobilech jedním z nejdůležitějších prvků, které mají jejich vývojáři na starost....

Nastala nová éra datového centra Coolhousing

Nastala nová éra datového centra Coolhousing.

Datové centrum Coolhousing otevírá po půl roce optimalizování infrastruktury novou éru služeb! Těšit se můžete nejen na...

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.