Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dohledový systém pomůže předejít komplikacím s provozem sítě

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Informační technologie jsou v současnosti nejrychleji rostoucí technologickou oblastí, což s sebou přináší zvyšující se nároky na výkon sítí a provoz samostatných služeb.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dohledový systém | foto: Casablanca INT

Počítačové sítě se staly již dávno nepostradatelnou součástí každé firmy a společnosti. Již nejsou dominantou pouze technologických firem. Logicky tak stoupá poptávka po kvalitních dohledových systémech, které analyzují provoz sítě a stav jednotlivých aktivních prvků. Za pomoci monitoringu lze objevit nestandardní chování a tím předejít možným komplikacím s provozem ještě dříve, než vzniknou. Průběžnou analýzou lze pak zajistit predikci chování sítě, identifikovat slabá místa a zavčas zajistit nápravná opatření s minimálním dopadem na provozované služby. 

Účelem dohledového systému není pouze monitoring aktivních síťových prvků, jakými jsou např. switche, routery a firewally, ale monitorují se také využívané služby, protokoly a provozní parametry serverů a pracovních stanic.  

Aktuálním trendem je proaktivní monitorování fungující na principu klient – server, kdy je na monitorovaném zařízení nainstalován tzv. agent, který odesílá potřebná data dohledovému serveru. Mezi základní vlastnosti dohledového systému patří zajištění informací o síti, možnost automatizované inventarizace sítě, monitoring provozu sítě, monitoring běžících aplikací, analýza logů, predikce anomálií a odesílání notifikací a alertů. Získaná data jsou přehledně prezentována v grafickém uživatelském prostředí formou grafů jednotlivých sledovaných metrik. Dohledový systém nadto disponuje rozšiřující funkcí BI , s jejíž pomocí lze zobrazit vazby mezi monitorovanými prvky.

Mezi základní nástroje monitorování patří nástroj ping, díky kterému lze ověřit síťovou dostupnost hosta v TCP/IP síti. Ping funguje na principu zasílání ICMP   zpráv. Dále je to SNMP  protokol fungující na principu klient – server (agent – manager), za pomoci kterého je možné získávat informace z aplikačních vrstev. 

Společnost Casablanca INT vyvinula dohledový systém na základě bohatých zkušenosti s provozem sítí různých velikostí. Je navržen tak, aby uspokojil i nejnáročnější uživatele. Nejčastějším nasazením tohoto systému je monitoring námi poskytovaných serverů, kde je možné monitorovat  jak vytížení hardwarových prostředků, tak jednotlivých běžících služeb. 

Dohledový systém je schopen na základě analýzy provozu za předchozí období upozornit na nestandardní chování systému. Pro systém byly vyvinuty různé pluginy umožňující hloubkovou analýzu dle využití konkrétního serveru. Dohled je souborem jednotlivých nodů monitorovacích jader, které lze provozovat samostatně. Výsledné analýzy jsou dostupné prostřednictvím centrálního dohledového systému. Tato architektura umožňuje efektivní rozložení zátěže.

Správně nakonfigurovaný a optimalizovaný monitorovací systém se stane pravou rukou zkušeného administrátora, jehož nasazením předejde nechtěným situacím a šetří tím čas i finanční náklady.

Autor: Ing. Michal Mráz, CIO společnosti Casablanca INT

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Při koupi domácí sauny máte před sebou vidinu nerušené pohody a ozdravného pocení. Potit se však často začnete už u...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Další z rubriky

Přichází Backend Stories, příběhy ze světa IT budoucnosti

Přichází Backend Stories: příběhy ze světa IT budoucnosti.

V pátek 20. října zažil literární svět velký třesk. Vznikla nová edice Backend Stories zaměřená na vědeckofantastickou...

Braňte se proti odposlechům, mohou být kdekoliv

Braňte se proti odposlechům, mohou být kdekoliv

Uvažovali jste někdy nad tím, co by se mohlo stát, kdyby například vaše rozhovory z kanceláře slyšel i někdo další?...

Panasonic LUMIX GX800: pro špičkové 4K fotky a videa na sociálních sítě

Panasonic LUMIX GX800: pro špičkové 4K fotky a videa na sociálních sítě.

Stylová kompaktní bezzrcadlovka LUMIX GX800 upoutá pozornost stylovým designem, speciálními funkcemi pro selfíčka,...

Najdete na iDNES.cz