Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobré zprávy pro království břidlice: oblast čekají příznivé změny

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Město Budišov nad Budišovkou a jeho okolí čekají v nejbližší době příznivé změny. Řešení problémů oblasti s velkým přírodním bohatstvím bylo hlavním tématem výjezdního zasedání krajských radních. Ti se shodli na rekonstrukci staveb i silnic, dalším cílem budou také kvalitnější sociální služby.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dobré zprávy pro království břidlice | foto: Moravskoslezský kraj

Zaniklá sláva jako atraktivita

Oblast na pomezí Moravy a Slezska bývala veřejností dlouho pozapomenutá. Neprávem. Může se totiž pyšnit unikátními místy, jako je například Muzeum břidlice ve starém mlýně nebo Břidlicová stezka. Pokud se vydáte po její trase, začne se vám odkrývat tajemství věhlasné těžby břidlice, která se v době svého rozkvětu vyvážela do celého Rakouska-Uherska. Poválečné události bohužel způsobily odchod mnoha zdejších obyvatel a s ním i úpadek tradičního řemesla. Dnes je tato malebná část Opavska „zpátky ve hře“ a výletníci na ní obdivují především atmosféru starých časů.

Moravskoslezský kraj břidlicový region dlouhodobě podporuje a rozhodl se více investovat do jeho rozvoje hlavně prostřednictvím různých oprav. Pozitivní výsledky mohli obyvatelé zaznamenat už v nedávné minulosti.

„Do oblasti okolí Budišova v posledních letech plynuly investice přesahující čtvrt miliardy korun. Za ty se nám podařilo opravit, zrekonstruovat a zmodernizovat budovy základních a středních škol, sociálních zařízení i dětského domova. Rekonstrukcí prošel také úsek silnice mezi Vítkovem a Větřkovicemi, který zajistil plynulé napojení na Opavu a dálnici. Velký krok se udělal v sociální oblasti, kde se mimo jiné podařilo vybudovat v Budišově nad Budišovkou komunitní služby pro zhruba dvacet klientů,“ shrnuje moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Dobré zprávy pro království břidlice

Zájem kraje přetrvává

V průběhu letošního roku pokračuje například rekonstrukceobvodové zdi Dětského domova v Melči za zhruba 800 tisíc korun nebo oprava budovy Střední školy Odry za téměř milion korun. Snahy o zvelebení Budišovska budou pokračovat také v nadcházejícím roce. To by měl přijít na řadu 16kilometrový úsek silnice v okolí Jakubčovic, Vítkova a Horního Benešova. Nový kabát dostane i Domov Letokruhy, který poskytuje veškerou péči zejména seniorům s demencí.

„Akce za zhruba 75 milionů korun zahrnuje opravy stávající budovy a vybudování přístavby. Finance ve výši 50 milionů korun získal kraj ze státního rozpočtu, zbytek doplní z krajského rozpočtu. Práce by měly být hotovy v roce 2018,“ říká náměstek hejtmana Svatomír Recman. Domov pro seniory si praktické a moderní prostory určitě zaslouží, za kvalitu svých služeb už zařízení dostalo řadu prestižních ocenění.

Dobré zprávy pro království břidlice
Dobré zprávy pro království břidlice

Minulost a budoucnost Budišova

Život v západní části Opavska byl odjakživa velmi těžký, obyvatelé museli bojovat s drsnými přírodními podmínkami i válečnými konflikty. Těžba břidlice tu po staletí živila celé rodiny, ale přesto byl tento překrásný kraj velmi chudý.

Na problematických místech se postupem času vytvořily sociálně vyloučené lokality. Pro jejich začlenění do společnosti vznikl terénní mobilní tým, jehož úkolem je mapovat situaci, analyzovat problémy území a poskytovat základní sociální poradenství včetně zprostředkování dalších sociálních služeb.

Centrum tohoto regionu, město Budišov nad Budišovkou, se nyní těší novému zájmu turistů, kteří rádi objevují zajímavá místa. Taková, která si ještě zachovala nekomerční a osobité kouzlo.

Dobré zprávy pro království břidlice
Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Virtuální svět otevřel své brány v ostravském Avion Shopping Parku 16. října

Virtuální svět otevřel své brány v ostravském Avion Shopping Parku 16. října.

Unikátní interaktivní výstavu plnou moderních technologií otevřelo nákupní centrum Avion Shopping Park Ostrava ve svých...

Na Univerzitě Palackého řešíte své studium přes mobil

Na Univerzitě Palackého řešíte své studium přes mobil.

Univerzita Palackého v Olomouci udává v posledních letech trendy v mnoha oblastech. Jako první v Česku přišla s vlastní...

Do ostravského Avion Shopping Parku zavítá Anděl Páně

Fotografie z natáčení filmu Anděl Páně.

Letošní Vánoce budou v Avionu zahájeny 18. listopadu slavnostním rozsvícením vánoční výzdoby.

Najdete na iDNES.cz