Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo Na Jezerce se v anketě umístilo mezi nejlepšími pražskými divadly

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Deset let po otevření nuselského Divadla Na Jezerce čtenáři iDNES.cz v anketě rozhodli, že společně s Dejvickým divadlem a Cirkem La Putyka patří k tomu nejlepšímu, co v české kultuře za posledních 25 let vzniklo.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jan Hrušínský, principal Divadla Na Jezerce, „kavárenský povaleč“ | foto: archiv Divadla Na Jezerce

Divadlo Na Jezerce se umístilo na čtvrtém místě v anketě iDNES.cz o největší kulturní objev posledních 25 let

„Mám z toho radost nejen za sebe, ale za všechny spolupracovníky a také za partnery, kteří divadlo podporují. A samozřejmě za městskou část Praha 4, kterou reprezentujeme a v jejímž majetku se areál na Jezerce nachází. Rád bych poděkoval každému, kdo se zajímá o kulturu,“ říká principál divadla Jan Hrušínský a dodává: „Ukazuje se, že stovky miliónů korun, kterými pražský magistrát každoročně zvýhodňuje naše konkurenty, nemusí být pro kvalitu rozhodující.“

Divadelní společnost Jana Hrušínského byla založena v roce 2002 a první hra stála přes 600 tisíc korun. Museli jste s manželkou prodat dům v Jižních Čechách, abyste na to měli, nebylo to příliš riskantní?
To je přece podstata svobody. Ta je sama o sobě riskantní. Musíte vynaložit všechny síly, abyste v obrovské konkurenci obstáli a přežili. Proto se tolik lidí svobody bojí a byli by raději, kdyby za ně všechno rozhodoval strýček Putin nebo strejda Miloš a oni sami nemuseli usilovat o nic. Přesně tohle jsem ale na komunismu nenáviděl. Proto jsem nikdy rizika, do kterého jsme s rodinou šli, nelitoval. Fakt, že jsme na začátku prodali dům, který jsme si postavili a milovali jej, abychom mohli realizovat hru Woodyho Allena „Zahraj to znovu, Same“, kterou mimochodem hrajeme dodnes, považuji za nejlepší rozhodnutí svého života.

Ucházet se o přízeň diváků mezi dotovanou konkurencí asi není snadné…
Není. Současný stav v Praze podporuje nekalou soutěž, brání svobodnému rozvoji kultury a ztěžuje podnikání. Některá, i soukromá divadla dostávají ročně desítky miliónů, jiná nic nebo jen nepatrný zlomek, přestože reálné náklady mají podobné. Magistrátu se v podstatě podařilo zastavit přirozený vývoj kultury v Praze. Udržuje veřejnými penězi při životě subjekty, které by v civilizovaných zemích s rovnými podmínkami k podnikání už dávno zkrachovaly.

Kolik jste za deset let vytvořili inscenací a kolik jich hrajete dnes?
Máme za sebou 31 inscenací a z nich je v současné době na repertoáru sedmnáct. Nejnavštěvovanější je nyní „Darda“ Ireny Douskové, „Práskni do bot“ Owena McCaffertyho, „Paní plukovníková“ od Bengta Ahlforse, „Na dotek“ Patricka Marbera, Schmittovo „Manželské vraždění“, Thomasova „Charleyova teta“ a doslova diváckou bombou se stala poslední premiéra hry Jiřího Hubače „Generálka“, s Jiřinou Bohdalovou a Radkem Holubem v hlavních rolích v režii Radka Balaše.

MUSÍME SI POMÁHAT, Divadlo Na Jezerce / Vlasáková,  Macháček / rež. Jan Hřebejk...
MANŽELSKÉ VRAŽDĚNÍ, Divadlo Na Jezerce / Jaroslav Dušek, Nataša Burger / režie...
KOMEDIANTI, Divadlo Na Jezerce /   P. Vacek, K. Issova, rež. .A. Goldflam /...
Charleyova teta, Divadlo Na Jezerce / Jan Hrušínský,  Radek Holub, Lubomír...
JÁ FRANCOIS VILLON, Divadlo Na Jezerce / foto Ivan Kahún
Divadlo Na Jezerce DARDA, režie A.Goldflam / foto Ivan Kahún
GENERÁLKA, Divadlo Na Jezerce / Jiřina Bohdalová,  Radek Holub / foto Ivan Kahún
ŽENITBA, Divadlo Na Jezerce / R. Holub, M. Taclík / foto Majka Votavová
Zájezd na Moravu, Divadlo Na Jezerce 2014 / zleva: Šplechtová, Vacek, Sitta,...

Patříte k divadlům s minimálními dotacemi. Jak dokážete mít v divadle stále plno a přitom se nepodbízet?
(Usmívá se) Lehčí otázku nemáte? Divákům se nepodbízíme, ale nepohrdáme jimi a vážíme si jich. Stejně si vážíme tvůrců i našich zaměstnanců. Snažíme se vybírat texty, které neurazí inteligenci a zaujmou. Lhostejno jde-li o komedie nebo kvalitní drama. Jsem přesvědčen, že divadlo musí těšit nejen diváky, ale i ty, kdo v něm pracují.

Divadlo Na Jezerce je přírodní úkaz. Navrhuji, aby byla Divadelním ústavem zřízena komise, která vyhlásí toto území “Chráněnou hereckou oblastí”, tak jak se to dělá s přírodními rezervacemi. Je to totiž krajina požehnaná divadelními bohy. A taková místa si musíme chránit,“ napsal režisér Radek Balaš /“Já, Francois Villon“, „Generálka“/ u příležitosti 10 let Divadelní společnosti Jana Hrušínského.

Bez podpory Hlavního města Prahy

„Granty pro pražská divadla bych zrušil úplně. Nám říkají, že to bez nich jde, tak ať to zkusí,“ říká Hrušínský a dodává: „Ať Hl. město Praha podporuje pražská divadla tím, že bude přispívat na nájem a údržbu budov, ve kterých tvoří. Tečka. Ale aby nějaká komise posuzovala umění jako za komunistů? Řada příjemců největších dotací, hospodaří tak, aby to vypadalo, že bez podpory zkrachují. To se ale nestane, protože příští rok dostanou milióny z magistrátu znovu. Jako v socialismu. A nově vznikající subjekty mají podporu mizivou nebo žádnou. Stovky miliónů korun, které Praha divadlům stále rozdává, by byly potřebnější v mimopražských divadlech. Ta si na sebe vydělat nemohou, protože nemají tolik diváků, jako v Praze a ani vynikající inscenace neudrží na repertoáru dlouho. Před nimi je třeba smeknout.

Ministerstvo kultury by - podle mého názoru - mělo v Praze podporovat pouze Národní divadlo. A dotaci mu podstatně navýšit, aby drželo krok s evropskými divadly podobného typu. Zároveň by ale muselo důsledně dbát, aby bylo skutečně divadlem národním, tj. veřejnoprávním divadlem pro všechny občany ČR a ne pouze pro úzký okruh přátel postmoderní tvorby jako je tomu dnes,“ hodnotí Hrušínský financování pražských divadel.

Divadlo Na Jezerce 2014, foto Jana Pertáková

Divadlo Na Jezerce 2014, foto Jana Pertáková

Divadlo Na Jezerce – historie a současnost

Divadlo navazuje na dlouholetou rodinnou tradici, jejíž kořeny sahají až do poloviny devatenáctého století. Prvním držitelem divadelní koncese v rodině Hrušínských byl v roce 1883 Ondřej Červíček. Rudolf Hrušínský st. pak proslavil hereckou tradici ve XX. století. V roce 2002 se Jan Hrušínský vrací k rodinným kořenům založením vlastní divadelní společnosti a o dva roky později Divadlem Na Jezerce.

To získalo poměrně rychle přízeň diváků – inscenace již vidělo na 650 000 lidí na domovské scéně i na zájezdech po celé republice. Na inscenacích se podílejí špičkoví herci, režiséři, výtvarníci i hudební skladatelé. Téměř polovina repertoáru přesáhla hranici dvou set repríz. DNJ se těší pozornosti médií, scházejí se zde přední osobnosti kulturního i veřejného života. Jezerku si oblíbila celá řada úspěšných firem, které zvou na představení své významné hosty, klienty či zaměstnance.

„Mám radost, že úspěchem u diváků můžeme poděkovat Městské části Praha 4, která areál před deseti lety vysokým nákladem zrekonstruovala a objekt divadla nám na základě výběrového řízení za slušných podmínek dlouhodobě pronajímá. Stejně tak bych chtěl poděkovat všem našim mnohaletým partnerům v čele s firmou MOUNTFIELD, a.s., která je již sedmým rokem naším generálním partnerem. Dále mediálním partnerům - Xantypě a Rádiu Bonton a všem ostatním i budoucím, kteří Divadlo Na Jezerce podpoří,“ dodává na závěr rozhovoru Jan Hrušínský.

Více informací a on-line prodej vstupenek na www.divadlonajezerce.cz

Autor:

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

Brno ovládla výstava Kmeny 90. Jak se žilo v devadesátkách?

Brno ovládla výstava Kmeny 90. Jak se žilo v devadesátkách?

Politický převrat v listopadu 1989 nastartoval dramatické změny a lidem se celý život obrátil vzhůru nohama. Jak toto...

LadyPraga – láska na první notu

LadyPraga – láska na první notu.

Praha, 27. října 2017 – Popová formace s přesahy do několika hudebních stylů, výrazný a jistý vokální projev zpěvačky...

Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí

Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí, která...

Staropramen, to byl, je a bude pražský Smíchov. Pouto s osobitou pražskou čtvrtí, jejíž součástí je už téměř 150 let,...

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.