Díla Černého a Slavíčka ozdobou další aukce obrazů Galerie ART Praha

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  15:14 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V „Mekce českého moderního umění“, v pražské Galerii Mánes, bude už tuto sobotu 19. května další aukce atraktivních obrazů a soch. Pořádající Galerii ART Praha se podařilo do aukce vybrat více než 300 děl. Těmi největšími „taháky“ by měla být díla Černého, Slavíčka, Baucha a Jíry.

Karel Černý - Milenci | foto: Galerie ART Praha

Velkoformátový obraz „Milenci“ Karla Černého je ikonickou ukázkou autorova mistrovství ze čtyřicátých let minulého století, tedy z vrcholného období jeho práce. Své náměty vybíral autobiograficky – téma milenců mu přinášelo kompenzaci nenaplněné lásky. Jde o výjimečné dílo romantického subjektivismu, které navazuje na obdobně pojednávané téma přelomu století. „Milenci jsou mimořádně jímavým výrazem vášnivé touhy po neuskutečnitelné lásce, která nabývá absolutních měřítek,“ napsala v expertíze Rea Michalová.

Karel Černý se tady představuje jako pokračovatel novoromantických tendencí českého umění. Už v roce 1947 charakterizoval dobový tisk Černého jako „malíře noci“. A to nejen proto, že tvořil převážně v noci, podobně jako někteří dekadentní umělci. Černý měl romantickou představu noci zjevně zakódovanou ve své psychice a do této atmosféry halil nejenom náměty milenců, ale i ležící zasněné ženy, stylizované siluety měst, bary a zahradní restaurace. Tento obraz je zajímavý také svou špičkovou proveniencí – pochází ze sbírky doktora Jaroslava Borovičky, obchodníka s uměním a sběratele, který shromáždil na svou dobu nevídaný soubor českého, ale také francouzského umění 20. století.

„Milenci“ ale nejsou jediným draženým dílem Karla Černého. Znalci českého malířství budou moci v sobotu obdivovat také jeho další dílo – obraz „Podbaba“ z roku 1942. Cesta Černého ke svébytnému malířskému výrazu byla spojena právě s krajinou. Tu chápal v duchu symbolismu přelomu století jako „krajinu duše“. Jako fyzicky křehký člověk měl rád vše drsné, nezjemnělé, ale svým způsobem poetické. V Praze našel takovou krajinu v Prokopském údolí a zejména v Podbabě. Karel Černý zde mimořádně citlivě ztvárnil osudovost a melancholii válečné doby. Temně modrá barva je fixována na stav stesku, motiv parníku symbolizuje lidskou osamocenost.

Karel Černý - Podbaba

Karel Černý - Podbaba

Rokem 1894 je datováno další významné malířské dílo, které Galerie ART Praha získala do své aukce. Jde o „Zátiší s konví“ Antonína Slavíčka. Obraz patří do skupiny obrazů na téma zátiší, které mladý Antonín Slavíček maloval vedle krajinomaleb na začátku své umělecké kariéry. Projevuje se v něm naturalismus, v té době nejmodernější projev malířství. „Naturalistický je výběr předmětů zátiší, soustřeďující se na kuchyňkou zeleninu a obyčejné nádobí,“ popisuje profesor Petr Wittlich. Na stolové desce s vykrojenou hranou leží horizontálně rozložené zeleninové zátiší a za ním sestava tří nádob – lahve, větší plechové konvice a kameninového hnědě glazovaného džbánku. Levý okraj stolu je vykryt zelenou drapérií. Obraz je výborně barevně sladěný, prokazuje vysokou malířskou kulturu a skvělou kompozici.

Bauchův hold rodnému městu – i tak by se dal popsat další skvostný obraz zařazený do sobotní aukce. Jde o obraz „Sv. Salvator“ z roku 1955. Patří k cyklu oslavené Prahy započatém právě v polovině padesátých let. Sv Salvator je skvělým dokladem, jak v této době posílila v Bauchově malbě plastická složka výrazu, jak autor pracuje s barevnou pastou jako s krásnou hmotou - ,,belle matière“. Plocha plátna je traktována reliéfně hnětenými barevnými vrstvami. Impulsivnost autorova projevu se střídá s uvážlivými zastaveními. Proces tvorby se prodlužuje na měsíce. Touto ,,promalovaností“ odkazuje Bauch k zděděné řemeslnické poctivosti, která má sochařský charakter. Dramatizace hmotné struktury obrazu na jedné straně vyplývala z autorova dosavadního vývoje, na druhé straně odpovídala dobovým tendencím evropské malby, aktualizující podněty expresionismu.

Neobyčejně působivé a jedinečně malířsky vyvážené je i další dražené dílo – „Slavnosti násilí“ od Josefa Jíry. Obraz náleží k Jírově stěžejnímu cyklu „Oči“, na kterém začal pracovat roku 1967 a v němž pokračoval do začátku sedmdesátých let. Josef Jíra zde stupňuje míru reflexe subjektivních zážitků a úvah, které se stávají tvrdou konfrontací se současným nebezpečným směřováním člověka – jeho intolerancí, neschopností komunikace, vedoucí až k eskalaci konfliktů, násilí. Velice bystrozrace upozornil na problém stále většího uzavírání se do sebe, „samoty v davu“. Pocit narůstající osamělosti jedince ztvárnil právě prostřednictvím lidského srocení. Dřívější statický princip jeho děl je popřen, obraz se stává expresivní „tkání“ zážitků a událostí promítaných do zástupů.

Josef Jíra - Slavnost násilí

Josef Jíra - Slavnost násilí

Malířský výraz obrazu je založen na strukturálně bohatě rozrůzněných barevných pastách a magických zásvitech barev. V souvislosti s díly z cyklu „Oči“ bylo trefně napsáno, že tu „i černá stává se barvou“.

V sobotu 19.5.2018 v Galerii Mánes se bude dražit více než 300 obrazů a uměleckých děl. Předaukční výstava se koná v prostorách Galerie ART Praha na Staroměstském náměstí 548/20 v Praze. Je přístupná denně od 10:30 do 19 hodin. Více informací včetně kompletního aukčního katalogu najdete na www.galerie-art-praha.cz.

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí

Letní Letná zve na velkolepý narozeninový open air zdarma

Seriál Mladý papež vás šokuje i okouzlí