Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diagnóza Alzheimer? Chce to reagovat včas, říká odbornice

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Doposud se neví, co způsobuje Alzheimerovu nemoc, počet takto nemocných ale stále roste. Podle Zprávy o stavu demence vydané Českou alzheimerovskou společností žilo u nás v roce 2014 téměř 153 tisíc lidí trpících demencí – přičemž Alzheimerova nemoc je její nejčastější příčinou.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Diagnóza Alzheimer? Chce to reagovat včas, říká odbornice. | foto: GRANDPARK, A.S.

Podle odborných odhadů bude u nás žít v roce 2020 kolem 183 tisíc lidí s tímto onemocněním. „Se stářím počítáme, s nemocí většinou ne. A Alzheimer přichází postupně, nenápadně. Zpočátku si lidé myslí, že se u příbuzného jedná o příznaky stárnutí – roztržitost, deprese, dezorientace. Na to, že jde o Alzheimera, se přijde většinou až tehdy, když senior „něco provede“. Něco takového, co rodinu vyděsí, co naznačí ztrátu soběstačnosti,“ vysvětluje Renata Prokešová, výkonná ředitelka Domova pro seniory GrandPark, který v Havířově nabízí místa i lidem s diagnózou Alzheimer.

Diagnóza Alzheimer? Chce to reagovat včas, říká odbornice.

Jednou z oblíbených a účinných terapií při Alzheimerově nemoci či jiných typech demence je canisterapie

Radu lze získat v bezplatně v Poradně GrandParku

U takto stanovené diagnózy je rodina většinou zmatena a neví, co dělat dál. „Právě pro tyto případy jsme na webu GrandPark zřídili bezplatnou Poradnu, na kterou se může obrátit kdokoliv, z celé republiky. Je možné poradit přes internet, telefonicky, nebo si domluvit osobní schůzku,“ říká Renata Prokešová, která má v péči o nemocné seniory dlouholetou praxi.

Diagnóza Alzheimer? Chce to reagovat včas, říká odbornice.

Klientům GrandParku je poskytována zdravotní i sociální péče 24 hodin denně.

„Důležité je uvědomit si, že se jedná o nemoc. A i když je nevyléčitelná, nemocnému lze zajistit důstojný život. Je ale nutná péče – tak, jako u jiných nemocí. Když někdo onemocní se srdcem, je jasné, že potřebuje odbornou pomoc. Stejně tak je to i u onemocnění mozku,“ přibližuje Prokešová. Pomáhají terapie, ale je dobré s nimi začít co nejdříve.

Diagnóza Alzheimer? Chce to reagovat včas, říká odbornice.

Součástí GrandParku Havířov je i terapeutická zahrada.

Domácí péče nebo specializované zařízení?

Vždy záleží na konkrétní situaci. I proto je dobré kontaktovat odborníky, například právě v Poradně na webových stránkách grandpark.cz. „Často se bohužel stává, že rodiny přicházejí až na poslední chvíli. Třeba i proto, že se stydí, že péči nezvládli. Když je senior svěřen do odborné péče, pomůže to oběma stranám. Rodina se z role pečujícího dostane opět do role syna či dcery, mohou pak přicházet na návštěvy a jsou klidnější, nastaví se opět správný rodinný vztah.“

Diagnóza Alzheimer? Chce to reagovat včas, říká odbornice.

Senioři v GrandParku se věnují mnoha aktivitám, oblíbená je výtvarná a keramická činnost.

Situaci může řešit pobytové zařízení – pokud je kvalitní. GrandPark v Havířově se může po sociální a zdravotní stránce postarat až o 150 klientů se sníženou soběstačností. „GrandPark jsme nazvali Domovem, který žije. Našim klientům totiž chceme umožnit poslední třetinu života co nejvíce opravdu prožít, nikoliv jen přežít či dožít. A od toho se odvíjí důraz na kvalitu jak v poskytovaném bydlení, tak v našich službách,“ říká ředitelka domova Renata Vávrová. Velkou výhodou je, že v GrandParku v Havířově jsou ještě volná místa.

Pro začátek je možná odlehčovací pobytová služba

Rodina může svěřit seniora do odborné péče jen na kratší dobu – na týden, na dva, na měsíc. Pečující si tak odlehčí, udělá si dovolenou. „Je to lepší řešení, než vše nechat dojít tak daleko, až se pečující osoba dostane do stavu horšího, než nemocný senior, ať už po psychické nebo fyzické stránce,“ doporučuje Renata Prokešová. Zájem o tuto službu je vyšší v době dovolených, proto je dobré zajistit si tuto možnost včas.

Diagnóza Alzheimer? Chce to reagovat včas, říká odbornice.

Reminiscenční terapie je založena na vybavování vzpomínek.

Budova GrandParku je architektonicky přizpůsobena seniorům se sníženou soběstačností. Je bezbariérová, barevné prvky usnadňují orientaci, je v ní velký přístup světla. Klienti odpočívají na elektrických polohovatelných postelích se speciálními matracemi. Pokoje mají vlastní bezbariérovou koupelnu a WC. Každý den jsou na programu různé druhy terapií a aktivizační programy. Významnou součástí celého areálu je terapeutická meditační zahrada.

Autor:
Témata: rodina, Bydlení , Deprese

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky, se narodil ve Vražném.
Johann G. Mendel se narodil před 195 lety ve Vražném na Novojičínsku

Být Johannem Gregorem Mendelem a hledat v krajině kolem své rodné vsi místo, kde je dobré posedět, vybral bych asi přesně to, kde Johann se svou sestrou...  celý článek

Moravskoslezský kraj vyhlašuje další kotlíkové dotace.
Moravskoslezský kraj vyhlašuje další kotlíkové dotace

Využijte dotaci až 150 000 Kč a pořiďte si do své domácnosti nový, úsporný kotel. Ušetříte peníze, ochráníte zdraví svých dětí a zlepšíte ovzduší ve svém okolí.  celý článek

Pás betonových pevností je svědek nedávné minulosti.
Pás betonových pevností je svědek nedávné minulosti

Vojáci, kteří v roce 1938 obývali betonovou pevnost u Darkoviček, měli dokonalý rozhled a přehled. Posuďte sami: Před vámi se rozprostírá Hlučín a Ostravsko....  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.