Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diabetický pacient a lidé kolem něj

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Každý člověk, kterému byla diagnostikována cukrovka, musí projít určitou fází "smíření se s nemocí". Není jednoduché přijmout zprávu "Máte diabetes" a začít měnit svůj život. Zvláště proto, že diabetes není vyléčitelný a změní životní rytmus jak diabetika, tak i jeho rodiny.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Diabetický pacient a lidé kolem něj | foto: www.rok1.cz

Diabetický pacient se musí umět postarat o sebe 24 hodin denně. Důležité však je, že na to není sám.

Úloha lékaře v léčbě diabetu

Každý diabetický pacient má klíčového partnera, tím je jeho ošetřující lékař (diabetolog, praktický lékař, někdy internista). Nastavuje cíle léčby a individuální léčebný plán, který je vždy určitým kompromisem mezi představou lékaře a představami diabetického pacienta a jeho rodiny. Důležité je, aby s postupem léčby diabetu a jejími cíly souhlasily obě strany.

Obrovský význam v léčbě diabetického pacienta má edukace ze strany lékaře, tedy vzdělávání pacienta a rozšiřování jeho znalostí o podstatě diabetického onemocnění, způsobech terapie, možných komplikacích cukrovky a dosažení plnohodnotného života i s touto nevyléčitelnou nemocí.

Pokud jste diabetický pacient, vždy se svého lékaře ptejte na vše, co Vám není jasné, čemu nerozumíte. Nebojte se upozornit ho, že na Vás mluví příliš "odborně" nebo že se v záplavě nových informací ztrácíte a potřebujete, aby vše vysvětloval postupně a pomaleji. Časy, kdy byl diabetický pacient jenom "poučován" jsou pryč, žijeme v době partnerství mezi lékařem a diabetikem.

Diabetický pacient a zdravotní sestra

Diabetická sestra tvoří spojovací článek mezi lékařem a diabetickým pacientem. Řada kompetencí se přesouvá na ni. Sleduje rizikové faktory, které mohou zhoršovat průběh diabetu, všímá si životního stylu, který diabetický pacient vede, zaznamenává jeho fyziologické funkce a laboratorní vyšetření (krevní tlak, glykémie, odběr moči), měří tělesnou hmotnost, sleduje stav dolních končetin.

Sestra se také podílí na edukaci diabetického pacienta. Vysvětluje mu např. pravidla v oblasti diabetické výživy, dávkování cukru, zásady aplikace inzulinu a selfmonitoringu glykémie, nacvičuje s diabetikem řadu praktických činností přímo v ambulanci. Poradí také jakou obuv má diabetický pacient nosit a kde ji koupit.

Pokud jste diabetický pacient, mějte na paměti, že i zdravotní sestra je Váš partner v léčbě diabetu. Proto se jí nebojte zeptat, požádat o vysvětlení, doplňující informace o diabetu nebo o telefonní kontakt, kdybyste akutně potřebovali radu. 

Diabetický pacient a lidé kolem něj1

Kdo by měl vědět, že máte diabetes

 Ne každý musí vědět, že jste diabetický pacient. Znát by to však měla určitě Vaše rodina, partner/ka, přátelé, nejbližší kolegové v práci. Měli by to být hlavně lidé, o kterých víte, že jim na Vás záleží a jsou připraveni Vám v případě potřeby pomoci. Pečlivě si proto vybírejte, koho zasvětíte do detailů své nemoci.

Počítejte s tím, že většina lidí, kteří se ve svém životě s diabetem nesetkali, mu jednoduše nerozumí, protože o něm nemají dostatek informací. Požádejte proto své blízké, aby si na Vás udělali čas a seznamte je s tím, co je hyperglykémie, hypoglykémie, jaké jsou její příznaky, s nutností pravidelného měření glykémie, aplikací inzulinu a častějších návštěv u lékaře. Naučte také členy rodiny, jak se zachází s glukometrem.

Diabetický pacient a jeho nejbližší

Diabetický pacient může žít dlouhý a plnohodnotný život. Podmínkou však zůstává, aby si osvojil všechna nezbytná opatření (dieta, fyzický pohyb, pravidelné měření glykémie, užívání léků, aplikace inzulinu) a přesně dodržoval režim léčby diabetu.

Pomoci Vám s tím mohou právě Vaši nejbližší, rodina nebo přátelé. Neostýchejte se proto s nimi o diabetu hovořit. Požádejte je, aby společně s Vámi sledovali správnou frekvenci jídla a jeho skladbu, dávkování inzulinu, upozornili Vás na příznaky nastupující hypoglykémie nebo na změny na kůži dolních končetin.

Myslete na to, že na diabetes a zvládání této nemoci nejste nikdy sami. Oporu a partnerství naleznete u svého ošetřující lékaře, zdravotní sestry, rodiny a přátel. Co k tomu potřebujete? Začít otevřeně a beze strachu hovořit o všem, co Vás jako diabetického pacienta trápí a s čím si nevíte rady.

Další důležité informace o diabetu a jeho léčbě naleznete na www.rok1.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Sedm tipů jak přežít dlouhý let ve zdraví

7 tipů jak přežít dlouhý let ve zdraví

Ty tam jsou doby, kdy dovolená do zahraničí byla pro mnoho lidí pouhým snem. Stále častěji cestujeme za naše hranice a...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Polovina léta je za námi, ale ta druhá na nás ještě čeká. Ale pozor, řítí se na nás masakr cen. Rázně do nich řízla...

Najdete na iDNES.cz