Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diabetický pacient a lidé kolem něj

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Každý člověk, kterému byla diagnostikována cukrovka, musí projít určitou fází "smíření se s nemocí". Není jednoduché přijmout zprávu "Máte diabetes" a začít měnit svůj život. Zvláště proto, že diabetes není vyléčitelný a změní životní rytmus jak diabetika, tak i jeho rodiny.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Diabetický pacient a lidé kolem něj | foto: www.rok1.cz

Diabetický pacient se musí umět postarat o sebe 24 hodin denně. Důležité však je, že na to není sám.

Úloha lékaře v léčbě diabetu

Každý diabetický pacient má klíčového partnera, tím je jeho ošetřující lékař (diabetolog, praktický lékař, někdy internista). Nastavuje cíle léčby a individuální léčebný plán, který je vždy určitým kompromisem mezi představou lékaře a představami diabetického pacienta a jeho rodiny. Důležité je, aby s postupem léčby diabetu a jejími cíly souhlasily obě strany.

Obrovský význam v léčbě diabetického pacienta má edukace ze strany lékaře, tedy vzdělávání pacienta a rozšiřování jeho znalostí o podstatě diabetického onemocnění, způsobech terapie, možných komplikacích cukrovky a dosažení plnohodnotného života i s touto nevyléčitelnou nemocí.

Pokud jste diabetický pacient, vždy se svého lékaře ptejte na vše, co Vám není jasné, čemu nerozumíte. Nebojte se upozornit ho, že na Vás mluví příliš "odborně" nebo že se v záplavě nových informací ztrácíte a potřebujete, aby vše vysvětloval postupně a pomaleji. Časy, kdy byl diabetický pacient jenom "poučován" jsou pryč, žijeme v době partnerství mezi lékařem a diabetikem.

Diabetický pacient a zdravotní sestra

Diabetická sestra tvoří spojovací článek mezi lékařem a diabetickým pacientem. Řada kompetencí se přesouvá na ni. Sleduje rizikové faktory, které mohou zhoršovat průběh diabetu, všímá si životního stylu, který diabetický pacient vede, zaznamenává jeho fyziologické funkce a laboratorní vyšetření (krevní tlak, glykémie, odběr moči), měří tělesnou hmotnost, sleduje stav dolních končetin.

Sestra se také podílí na edukaci diabetického pacienta. Vysvětluje mu např. pravidla v oblasti diabetické výživy, dávkování cukru, zásady aplikace inzulinu a selfmonitoringu glykémie, nacvičuje s diabetikem řadu praktických činností přímo v ambulanci. Poradí také jakou obuv má diabetický pacient nosit a kde ji koupit.

Pokud jste diabetický pacient, mějte na paměti, že i zdravotní sestra je Váš partner v léčbě diabetu. Proto se jí nebojte zeptat, požádat o vysvětlení, doplňující informace o diabetu nebo o telefonní kontakt, kdybyste akutně potřebovali radu. 

Diabetický pacient a lidé kolem něj1

Kdo by měl vědět, že máte diabetes

 Ne každý musí vědět, že jste diabetický pacient. Znát by to však měla určitě Vaše rodina, partner/ka, přátelé, nejbližší kolegové v práci. Měli by to být hlavně lidé, o kterých víte, že jim na Vás záleží a jsou připraveni Vám v případě potřeby pomoci. Pečlivě si proto vybírejte, koho zasvětíte do detailů své nemoci.

Počítejte s tím, že většina lidí, kteří se ve svém životě s diabetem nesetkali, mu jednoduše nerozumí, protože o něm nemají dostatek informací. Požádejte proto své blízké, aby si na Vás udělali čas a seznamte je s tím, co je hyperglykémie, hypoglykémie, jaké jsou její příznaky, s nutností pravidelného měření glykémie, aplikací inzulinu a častějších návštěv u lékaře. Naučte také členy rodiny, jak se zachází s glukometrem.

Diabetický pacient a jeho nejbližší

Diabetický pacient může žít dlouhý a plnohodnotný život. Podmínkou však zůstává, aby si osvojil všechna nezbytná opatření (dieta, fyzický pohyb, pravidelné měření glykémie, užívání léků, aplikace inzulinu) a přesně dodržoval režim léčby diabetu.

Pomoci Vám s tím mohou právě Vaši nejbližší, rodina nebo přátelé. Neostýchejte se proto s nimi o diabetu hovořit. Požádejte je, aby společně s Vámi sledovali správnou frekvenci jídla a jeho skladbu, dávkování inzulinu, upozornili Vás na příznaky nastupující hypoglykémie nebo na změny na kůži dolních končetin.

Myslete na to, že na diabetes a zvládání této nemoci nejste nikdy sami. Oporu a partnerství naleznete u svého ošetřující lékaře, zdravotní sestry, rodiny a přátel. Co k tomu potřebujete? Začít otevřeně a beze strachu hovořit o všem, co Vás jako diabetického pacienta trápí a s čím si nevíte rady.

Další důležité informace o diabetu a jeho léčbě naleznete na www.rok1.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Jak vypadají vítězné návrhy ve studentské architektonické soutěži?

Jak vypadají vítězné návrhy ve studentské architektonické soutěži?

Ceny ve studentské architektonické soutěži Central Group byly rozdány. Vyhlášení výsledků proběhlo v Centru...

Jarní Zemědělec 2018: plato třiceti českých vajec za 70 Kč

Plato 30ks českých vajec za 70 Kč! Jarní Zemědělec 2018  21.–25.3 2018

První jarní den oslavíme zahájením výstavy na Výstavišti Lysá nad Labem! Již čtyřicáté osmé pokračování této největší...

Tři výhody, které dostanete od T-Mobile. Stačí být v Magentě 1

3 výhody, které dostanete od T-Mobile - stačí být v Magentě 1

Parádních výhod vás u T-Mobile čeká mnohem víc, tady jsme jich vybrali jen pár. U nás prostě platí: čím víc služeb si...

Najdete na iDNES.cz