Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diabetes je vážné onemocnění. Vymřeme na něj?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Možná si říkáte, že všechny ty informace a čísla o diabetu, které se objevují v médiích, jsou jen nafouknutou bublinou. Že se není čeho bát, protože diabetes není rakovina, nebolí, ani nás bezprostředně neohrožuje na životě. Zdání však klame, diabetes je velice nebezpečný.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Diabetes postihuje významnou část populace | foto: www.rok1.cz

Diabetes je vážné chronické onemocnění, jehož výskyt stoupá v populaci tak rychle, že o něm lékaři hovoří jako o celosvětové epidemii 21. století. Pokud není diabetes včas odhalen a důsledně léčen, vede k trvalé invaliditě a předčasné smrti.

Diabetes: fakta, která nelze podceňovat

V České republice je v současné době oficiálně dispenzarizováno přes 800 000 pacientů s diabetem (tedy evidováno a pravidelně lékařsky sledováno).

Každý rok je u nás zjištěn diabetes u 55 000 osob, tzn., že každý den v průměru přibude 154 nových pacientů s diabetem (pro srovnání, každý rok zemře v České republice v průměru 22 000 osob, tedy 62 lidí denně).

Diabetes 1. typu a 2. typu

Celkem 5 % všech diabetiků trpí diabetem 1. typu, který je charakterizován ztrátou schopnosti tvořit vlastní inzulin. Proto jsou tito nemocní doživotně odkázáni na léčbu inzulinem. 90 % diabetiků má diabetes 2. typu, který vzniká na základě dědičných vloh.

Protože diabetes 2. typu vzniká a vyvíjí se pozvolna, lze odhadnout, že v ČR žije v současné době dalších 250 000 - 300 000 osob, u nichž již diabetes vznikl, ale nebyl zatím diagnostikován, protože tito lidé netuší, že mají zvýšené hodnoty glykémie.

Proč je diabetes nebezpečný

Diabetes mellitus je chronické onemocnění, které zatím není vyléčitelné. Lékařská věda stále hledá ten pravý lék, s nímž by bylo možné cukrovku vyléčit.

Diabetes provázejí akutní a zejména chronické komplikace, které významně zhoršují kvalitu života a zvyšují úmrtnost. Nejzávažnějšími důsledky nemoci, která se nazývá diabetes, je postižení zraku (diabetická retinopatie), postižení ledvin (diabetická nefropatie případně diabetické onemocnění ledvin), postižení nervů (diabetická neuropatie), postižení tepen (kornatění tepen neboli ateroskleróza, jejímž důsledkem jsou náhlá smrt, srdeční infarkt, nedokrevnost dolních končetin a cévní mozková příhoda).

Jaké důsledky má diabetes

Diabetes je vážné onemocnění. Vymřeme na něj?1

V Evropě je diabetes nejčastější příčinou slepoty a nejčastější příčinou amputace dolních končetin. Celkem 40 - 60 % pacientů, kteří trpí chronickým selháním ledvin a musí být léčeni umělou ledvinou, má diabetes.

Rozvoj aterosklerózy (kornatění tepen) je také v příčinné souvislosti s diabetem. 70 % pacientů s aterosklerózou má prokázanou zvýšenou glykémii (zvýšenou koncentraci cukru v krvi). 75 % pacientů s diabetem předčasně umírá v důsledku kardiovaskulárních komplikací (srdečně-cévních chorob).

Jak na diabetes

Více info?

Všem, kteří hledají podrobné a praktické rady, jak žít a bojovat s cukrovkou, doporučujeme navštívit stránky www.rok1.cz, které jsou určeny pacientům s diabetes i jejich blízkým.

Dáme vám několik praktických rad. Máte-li v rodině nebo příbuzenstvu někoho, kdo má (měl) diabetes, existuje zvýšené riziko, že jím můžete onemocnět i vy. Každý, komu je více než 40 let, by měl znát hodnoty svého krevního cukru. Proto si nechte pravidelně, alespoň 2x ročně, změřit u lékaře glykémii nalačno.

Máte-li výraznou nadváhu, začněte co nejdříve pracovat na tom, abyste ji postupně snížili alespoň o 15 %. Pokud vám již lékař zjistil občasné mírně zvýšené hladiny krevního cukru (tzv. pre-diabetes), neodkládejte úpravu svého jídelníčku. Začněte pečlivě vybírat potraviny tak, abyste snížili celkový denní příjem cukru (včetně slazených nápojů) a alespoň 3x týdně si dopřejte pohyb na čerstvém vzduchu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Průlom v pohledu na alternativní medicínu

Předání petice na podporu biotroniky do a Senátu Parlamentu České republiky.

Informace o předání petice na podporu biotroniky do Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR s počtem petentů přes 40...

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Minimalismus je trendy, stává se z něj nový životní styl a kromě módy a designu se promítá i do gastronomie. Užijte si...

Najdete na iDNES.cz