Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diabetes je vážné onemocnění. Vymřeme na něj?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Možná si říkáte, že všechny ty informace a čísla o diabetu, které se objevují v médiích, jsou jen nafouknutou bublinou. Že se není čeho bát, protože diabetes není rakovina, nebolí, ani nás bezprostředně neohrožuje na životě. Zdání však klame, diabetes je velice nebezpečný.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Diabetes postihuje významnou část populace | foto: www.rok1.cz

Diabetes je vážné chronické onemocnění, jehož výskyt stoupá v populaci tak rychle, že o něm lékaři hovoří jako o celosvětové epidemii 21. století. Pokud není diabetes včas odhalen a důsledně léčen, vede k trvalé invaliditě a předčasné smrti.

Diabetes: fakta, která nelze podceňovat

V České republice je v současné době oficiálně dispenzarizováno přes 800 000 pacientů s diabetem (tedy evidováno a pravidelně lékařsky sledováno).

Každý rok je u nás zjištěn diabetes u 55 000 osob, tzn., že každý den v průměru přibude 154 nových pacientů s diabetem (pro srovnání, každý rok zemře v České republice v průměru 22 000 osob, tedy 62 lidí denně).

Diabetes 1. typu a 2. typu

Celkem 5 % všech diabetiků trpí diabetem 1. typu, který je charakterizován ztrátou schopnosti tvořit vlastní inzulin. Proto jsou tito nemocní doživotně odkázáni na léčbu inzulinem. 90 % diabetiků má diabetes 2. typu, který vzniká na základě dědičných vloh.

Protože diabetes 2. typu vzniká a vyvíjí se pozvolna, lze odhadnout, že v ČR žije v současné době dalších 250 000 - 300 000 osob, u nichž již diabetes vznikl, ale nebyl zatím diagnostikován, protože tito lidé netuší, že mají zvýšené hodnoty glykémie.

Proč je diabetes nebezpečný

Diabetes mellitus je chronické onemocnění, které zatím není vyléčitelné. Lékařská věda stále hledá ten pravý lék, s nímž by bylo možné cukrovku vyléčit.

Diabetes provázejí akutní a zejména chronické komplikace, které významně zhoršují kvalitu života a zvyšují úmrtnost. Nejzávažnějšími důsledky nemoci, která se nazývá diabetes, je postižení zraku (diabetická retinopatie), postižení ledvin (diabetická nefropatie případně diabetické onemocnění ledvin), postižení nervů (diabetická neuropatie), postižení tepen (kornatění tepen neboli ateroskleróza, jejímž důsledkem jsou náhlá smrt, srdeční infarkt, nedokrevnost dolních končetin a cévní mozková příhoda).

Jaké důsledky má diabetes

Diabetes je vážné onemocnění. Vymřeme na něj?1

V Evropě je diabetes nejčastější příčinou slepoty a nejčastější příčinou amputace dolních končetin. Celkem 40 - 60 % pacientů, kteří trpí chronickým selháním ledvin a musí být léčeni umělou ledvinou, má diabetes.

Rozvoj aterosklerózy (kornatění tepen) je také v příčinné souvislosti s diabetem. 70 % pacientů s aterosklerózou má prokázanou zvýšenou glykémii (zvýšenou koncentraci cukru v krvi). 75 % pacientů s diabetem předčasně umírá v důsledku kardiovaskulárních komplikací (srdečně-cévních chorob).

Jak na diabetes

Více info?

Všem, kteří hledají podrobné a praktické rady, jak žít a bojovat s cukrovkou, doporučujeme navštívit stránky www.rok1.cz, které jsou určeny pacientům s diabetes i jejich blízkým.

Dáme vám několik praktických rad. Máte-li v rodině nebo příbuzenstvu někoho, kdo má (měl) diabetes, existuje zvýšené riziko, že jím můžete onemocnět i vy. Každý, komu je více než 40 let, by měl znát hodnoty svého krevního cukru. Proto si nechte pravidelně, alespoň 2x ročně, změřit u lékaře glykémii nalačno.

Máte-li výraznou nadváhu, začněte co nejdříve pracovat na tom, abyste ji postupně snížili alespoň o 15 %. Pokud vám již lékař zjistil občasné mírně zvýšené hladiny krevního cukru (tzv. pre-diabetes), neodkládejte úpravu svého jídelníčku. Začněte pečlivě vybírat potraviny tak, abyste snížili celkový denní příjem cukru (včetně slazených nápojů) a alespoň 3x týdně si dopřejte pohyb na čerstvém vzduchu.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

První globální ročník soutěže „P&G CEO Challenge“ je otevřen.
První globální ročník soutěže „P&G CEO Challenge“ je otevřen

Zájemci se mohou začít registrovat do prvního globálního ročníku prestižní soutěže společnosti Procter & Gamble – P&G CEO CHALLENGE. Soutěž CEO CHALLENGE...  celý článek

St. Petersburg Festival Ballet uvede úchvatná baletní představení.
St. Petersburg Festival Ballet uvede úchvatná baletní představení

Skvělé a velkolepé umělecké těleso St. Petersburg Festival Ballet disponuje vším, co lze nazvat ruskou školou klasického baletu, tj. veškerou přísnou elegancí...  celý článek

STEMA-TECH-řešení požadavků v oblasti průmyslové automatizace.
STEMA-TECH-řešení požadavků v oblasti průmyslové automatizace

Jak bychom mohli definovat automatizaci? Automatizace je důkazem rychlého pokroku techniky a označuje použití řídicích systémů k řízení průmyslových zařízení a...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.