Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

DEZA – chemička v srdci Beskyd

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Již více než 50 let je nedílnou součástí Valašského Meziříčí, města na soutoku dvou řek v podhůří Beskyd, firma DEZA, a. s. Počátkem šedesátých let minulého století vyrostl na zelené louce na okraji města moderní chemický závod. Dal kvalifikovanou práci mnoha lidem v chudé oblasti Valašska. Deza však není „mladá“ jen 50 let. Počátky její historie sahají až do roku 1892 do Ostravy.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

DEZA – chemička v srdci Beskyd | foto: DEZA, a. s.

Produkty Dezy jsou základními surovinami pro výrobu materiálů používaných především ve stavebním a automobilovém průmyslu. Tyto produkty vyrábí Deza z černouhelného dehtu a surového benzolu. Už při výstavbě jednotlivých výrobních provozů byly pro zpracování dehtochemických surovin použity nejlepší, ve světě dostupné, výrobní technologie. Nastoupený trend – využívání nejlepší dostupné techniky – je hlavním krédem Dezy. Nejvýrazněji je tento trend patrný v oblasti ekologizace výroby.

Vyspělejší technologie a zvýšený tlak na firmu ze strany občanů a státních orgánů vedl k výraznému zlepšení dopadů výroby na kvalitu životního prostředí. Deza jako chemický podnik má ze zákona, nejen ze svého pocitu zodpovědnosti, povinnost provozovat své výroby tak, aby byl minimalizován dopad na životní prostředí. Za posledních 20 let vynaložila na ekologizaci svých výrob téměř 3 mld. Kč, což je 40 % všech investic v tomto období.

DEZA – chemička v srdci Beskyd

Počátkem devadesátých let na základě tehdy platného zákona byl vytvořen dokument obsahující ekologické závazky společnosti. Z tohoto dokumentu jednoznačně vyplynula nutnost postavit novou spalovnu průmyslových odpadů. V roce 1998 byla uvedena do provozu. Současně bylo potřeba enormně snížit emise kyselých plynů, především oxidu siřičitého. Reakcí Dezy byla rekonstrukce podnikové teplárny. Čistění odpadních vod bylo již od prvopočátku na velmi vysoké technologické úrovni. Přesto i tato technologie byla v roce 2007 doplněna o ozonizaci, která v odpadních vodách dále snížila obsah nebezpečných látek.

Významné zlepšení dopadů výroby na kvalitu životního prostředí nastalo po realizaci hermetizace zařízení na výrobu benzenu. Jednalo se o dokonalé utěsnění zařízení, v rámci kterého byla vyměněna čerpadla, modernizovány zásobníky a postavena dopalovna koncových plynů.

Předěl ve vnímání činnosti Dezy coby chemické firmy nastal vyřešením emisí sulfanu (sirovodíku). Zastaralá a technicky nedokonalá technologie byla nahrazena novou Clausovou jednotkou. Jde o doposud největší ekologickou investici Dezy posledních let. Celkové náklady činily 220 mil. Kč. Tento výčet by mohl ještě dlouho pokračovat.

DEZA – chemička v srdci Beskyd

„V současné době patří mezi nejvýznamnější ekologické stavby Dezy dva projekty, a to Denitrifikace, odsíření a odprášení spalin a Výstavba spalovacího a skladovacího zařízení pro využití energetického zdroje – těžké dehtové topné směsi. Dodávané technologie odpovídají parametrům nejlepší dostupné techniky,“ uvedl Ing. Tomáš Filip, vedoucí odboru technického rozvoje a investic.

Deza zaměstnává 1000 pracovníků a dává pracovní příležitosti mnoha menším firmám ve městě a okolí. Bez Dezy by už nebylo Valašské Meziříčí úplné.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Objevte svět zvířat ve středních Čechách. Středočeský kraj je plný domácích, divokých, exotických, ale i pravěkých...

Další z rubriky

Antonín Raizl: Nad kontrolami malých obcí se zavíraly oči

Antonín Raizl, Associate Partner pro síťová...

O obnově vodárenského majetku, politických mýtech spojených s provozováním a problémech malých obcích jsme si povídali...

Chceš změnu? Přidej se do týmu Bistrotéky Valachy v centru Zlína

Obchodní dům

ZLÍN – Chceš být u zrodu ojedinělého gastronomického konceptu v centru Zlína? Končíš školu a poohlížíš se po smysluplné...

Kdo vlastní vodu?

Mapa ukazuje, kdo vlastní v ČR vodovodní a kanalizační potrubí, úpravny i...

Slyšeli jste plamenné řeči o prodeji vodárenské infrastruktury? To, co je plamenné, ale není vždycky pravdivé. A tak je...

Najdete na iDNES.cz