Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

DEZA – chemička v srdci Beskyd

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Již více než 50 let je nedílnou součástí Valašského Meziříčí, města na soutoku dvou řek v podhůří Beskyd, firma DEZA, a. s. Počátkem šedesátých let minulého století vyrostl na zelené louce na okraji města moderní chemický závod. Dal kvalifikovanou práci mnoha lidem v chudé oblasti Valašska. Deza však není „mladá“ jen 50 let. Počátky její historie sahají až do roku 1892 do Ostravy.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

DEZA – chemička v srdci Beskyd | foto: DEZA, a. s.

Produkty Dezy jsou základními surovinami pro výrobu materiálů používaných především ve stavebním a automobilovém průmyslu. Tyto produkty vyrábí Deza z černouhelného dehtu a surového benzolu. Už při výstavbě jednotlivých výrobních provozů byly pro zpracování dehtochemických surovin použity nejlepší, ve světě dostupné, výrobní technologie. Nastoupený trend – využívání nejlepší dostupné techniky – je hlavním krédem Dezy. Nejvýrazněji je tento trend patrný v oblasti ekologizace výroby.

Vyspělejší technologie a zvýšený tlak na firmu ze strany občanů a státních orgánů vedl k výraznému zlepšení dopadů výroby na kvalitu životního prostředí. Deza jako chemický podnik má ze zákona, nejen ze svého pocitu zodpovědnosti, povinnost provozovat své výroby tak, aby byl minimalizován dopad na životní prostředí. Za posledních 20 let vynaložila na ekologizaci svých výrob téměř 3 mld. Kč, což je 40 % všech investic v tomto období.

DEZA – chemička v srdci Beskyd

Počátkem devadesátých let na základě tehdy platného zákona byl vytvořen dokument obsahující ekologické závazky společnosti. Z tohoto dokumentu jednoznačně vyplynula nutnost postavit novou spalovnu průmyslových odpadů. V roce 1998 byla uvedena do provozu. Současně bylo potřeba enormně snížit emise kyselých plynů, především oxidu siřičitého. Reakcí Dezy byla rekonstrukce podnikové teplárny. Čistění odpadních vod bylo již od prvopočátku na velmi vysoké technologické úrovni. Přesto i tato technologie byla v roce 2007 doplněna o ozonizaci, která v odpadních vodách dále snížila obsah nebezpečných látek.

Významné zlepšení dopadů výroby na kvalitu životního prostředí nastalo po realizaci hermetizace zařízení na výrobu benzenu. Jednalo se o dokonalé utěsnění zařízení, v rámci kterého byla vyměněna čerpadla, modernizovány zásobníky a postavena dopalovna koncových plynů.

Předěl ve vnímání činnosti Dezy coby chemické firmy nastal vyřešením emisí sulfanu (sirovodíku). Zastaralá a technicky nedokonalá technologie byla nahrazena novou Clausovou jednotkou. Jde o doposud největší ekologickou investici Dezy posledních let. Celkové náklady činily 220 mil. Kč. Tento výčet by mohl ještě dlouho pokračovat.

DEZA – chemička v srdci Beskyd

„V současné době patří mezi nejvýznamnější ekologické stavby Dezy dva projekty, a to Denitrifikace, odsíření a odprášení spalin a Výstavba spalovacího a skladovacího zařízení pro využití energetického zdroje – těžké dehtové topné směsi. Dodávané technologie odpovídají parametrům nejlepší dostupné techniky,“ uvedl Ing. Tomáš Filip, vedoucí odboru technického rozvoje a investic.

Deza zaměstnává 1000 pracovníků a dává pracovní příležitosti mnoha menším firmám ve městě a okolí. Bez Dezy by už nebylo Valašské Meziříčí úplné.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Při koupi domácí sauny máte před sebou vidinu nerušené pohody a ozdravného pocení. Potit se však často začnete už u...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Další z rubriky

Jak postupovat při převodu nemovitosti? Kupní a darovací smlouva

Jak postupovat při převodu nemovitosti? Kupní a darovací smlouva

Kupní, ale i například darovací, smlouva na převod nemovitosti je první fází převodu. Tou druhou je pak vklad do...

ON Semiconductor: technické vzdělání cestou pro skvělé pracovní uplatnění

ON Semiconductor se snaží být v kontaktu s talentovanými žáky či studenty ve...

Celosvětově uznané patenty, vlastní vývojové středisko, spolupráce se špičkovými světovými firmami. Tím vším se může...

Otrokovické školství jde s dobou

Společné setkání pracovních skupin

Mateřské a základní školy včetně zájmového vzdělávání v Otrokovicích, obce s rozšířenou působností (ORP), mají...

Najdete na iDNES.cz