Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Developeři se shodují, nových bytů je málo, ceny dále porostou!

  13:13
Situace na trhu s nemovitostmi zůstává i po několika měsících neměnná. Poptávka výrazně převyšuje nabídku a ceny bytů rychle rostou. Na vině jsou nízké sazby hypotéčních úvěrů, rostoucí ekonomika a především enormní pokles nabídek, a to zejména ve velkých městech, kterým v tomto ohledu vévodí Praha.

Vizualizace projektu 4Blok v Praze 10 - Vršovicích od developerské společnosti CRESTYL| foto: Developerpro iDNES.cz

Vizualizace projektu Prosek park, který se nachází v Praze 9.  Developerská společnost FINEP.

Situace je problematická zejména v hlavním městě, kde za růst cen můžou i problémy s magistrátem. Ceny nemovitostí rostou zejména z důvodu převisu poptávky nad nabídkou, který se bude v dalších měsících ještě výrazněji prohlubovat. „Tento převis poptávky je dán jak výhodností hypoték (stále nižší a nižší úrokové sazby, které společně s ekonomickým růstem umožňují získat nebo si vzít větší hypotéku stále více lidem) a také tím, že na trhu roste strach, že byty prostě nebudou, protože nebude prostor kde v Praze stavět,“ říká David Jirušek, tiskový mluvčí společnosti Finep. V nejbližších letech by se mohla situace zlepšit, neboť rada hlavního města schválila na konci května novou podobu Pražských stavebních předpisů.

Fotogalerie

Dalšími důvody, proč ceny nemovitostí rostou, je růst cen pozemků, stavebních prací a zdražení všech vstupů při realizaci bytových domů, ale také oživující se ekonomika. Levné hypotéky, které se nyní pohybují pod hranicí 2 procent, zvyšují dostupnost bytů, které si tak mohou pořídit i lidé, kteří by za vyšších sazeb neměli dostatečné příjmy na splácení úvěrů. V souvislosti s tímto faktem se rozhodla zakročit i Česká národní banka, která od října zakazuje čerpání stoprocentních hypoték. Díky tomuto opatření by tak neměla nastat situace, kdy na hypotéční úvěr dosáhnou lidé, kteří už v počátku nemají dostatek financí na koupi vlastního bydlení. ČNB si svým krokem slibuje i menší množství osob, které v budoucnu nebudou moci dostát svých závazků vůči bankám.

Vizualizace interiérů projektu U Bojovníka, který se nachází na rozhraní Vinohrad a Žižkova. Developerská společnost PSN.

Na trhu je zájem nejen o byty k bydlení, ale také na investici. “Důvodem výrazně vyšší poptávky po bytech v širším centru Prahy 1-10 je obecně vyšší zájem investovat do nemovitostí a řešit bydlení v ekonomicky přívětivé době, ale i pestrost nabídky projektů, které nejen PSN dalo na trh. Růst poptávky dokládá také meziroční nárůst prodaných bytů o 30 %.“ říká Marek Padevět, ředitel bytových projektů PSN.

Po krizi v realitním segmentu se developeři snaží reflektovat rostoucí poptávku, avšak ne všichni tento nástup včas podchytili míní Václav Hlavička z developerské skupiny CRESTYL. „Rezidenční trh se po krizi postupně uzdravuje. Poptávka lidí po nových bytech ale nastartovala rychle a připravit a postavit bytový projekt přeci jen nějaký čas trvá. V konečném důsledku tak mají zájemci o bydlení omezenější výběr. Odráží se to i na cenách nemovitostí, které pozvolna rostou, a předpokládáme, že v mírném růstu budou i nadále pokračovat. Obecně chceme rostoucí trend ekonomiky včas podchytit, historicky nejvyšší počet rozestavěných projektů je toho důkazem,“ doplňuje Václav Hlavička, Head of sales department společnosti CRESTYL.

Vizualizace projektu DOCK Rezidence, který se nachází v Praze 8 - Libni. Developerské společnosti CRESTYL.

Realitní trh zažívá období plné změn, zejména rostoucích cen a vyšší poptávky. Do budoucna se dá ale očekávat opětovný pokles. Je dokonce možné, že se jedná o předzvěst další realitní bubliny. Pokud by v budoucnu došlo k masivnějšímu růstu objemu nesplácených úvěrů, exekucím a prodejům bytů, jejich cena by pochopitelně klesla. Stále ale platí, že kupující, který si svůj krok dobře promyslí a vezme si adekvátní hypotéku úměrnou svému příjmu, by měl současné situace na trhu s nemovitostmi využít. Úrokové sazby jsou na rekordních číslech a ceny nemovitostí stále ještě nedosáhly svých maximálních hodnot.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?